2016’da Sağlıkta Devrim Yaratan 7 İnanılmaz Kickstarter Projesi

2016 da saglikta devrim yaratan 7 inanilmaz kickstarter projesi

2016 yılında her sene olduğu gibi teknolojideki yenilikler ve yapılan çalışmalar sonucu sağlıkta da birçok yenilik yaşandı ve umut dolu haberler okuduk, çığır açan bilimsel gelişmeleri heyecanla takip ettik. Acaba hangi merak uyandırıcı gelişmeler olacak sorusu akıllarda dolaşa dursun, bir grup bilim insanı ekibiyle birlikte Kickstarter üzerinde tümüyle kendilerini hayatı kolaylaştırmaya yönelik projelere adamış durumda. Kickstarter, kendi yaratıcı proje fikrinizi oluşturabileceğiniz en büyük bağış şirketi. Sağlık dalında ise gerçekten insanı hayrete düşüren yaratıcılıkta fikirler mevcut. 2016 yılında ön plana çıkan, en çok dikkat çeken Kickstarter projelerini sizler için derledik.

 

1) Bir Çalar Saatten Çok Daha Fazlası!

bonjour akilli asistan

Akıllı çalar saat cihaz ve uygulamalarına farklı bir bakış açısı getiren Bonjour, ajandanıza erişen ve hobilerinizi öğrenen bir yapay zeka barındırıyor. Bonjour, bir çalar saatten çok içerisindeki yapay zeka sayesinde adeta yaşam koçu gibi çalışıyor. Takviminize göre etkinlik hatırlatma, hava ve trafik durumunu kontrol etme, uyku koçu, aktivite ve egzersiz takibi gibi birçok konuda asistanınız oluyor.

 

2) Kulağınızdaki Akıllı Asistan

vinci akilli kulaklik

Minimal tasarımı ve kontrol paneli görevi gören 3.2 inçlik dokunmatik ekranıyla Vinci kulaklıktan çok kulağımızda taşıdığımız bir akıllı asistan olma özelliği taşıyor. Vinci, sesli kontrol özelliğiyle günlük egzersiz aktiviteleriniz hakkında detaylı bilgilendirme ve yönlendirme yapmasının yanında hiç telefona ihtiyaç duymadan tüm verileriniz takip etmenize olanak sağlıyor. Ayrıca sim kart takılabilme özelliğiyle tablet veya telefon gibi bir cihaza ihtiyaç duymuyor.

 

3) Susuz Kalmayın

lvl hidrasyon olcer

LVL için “giyilebilir ilk hidrasyon ölçer bileklik” diyebiliriz. Günlük su ihtiyacınızı kontrol etmeye yarayan bu bileklik aynı zamanda egzersiz, uyku sağlığı ve kalp sağlığınızı da geliştirmeye yarıyor. Kalori, kalp atışı ve ruh hali durumu gibi temel sağlık verilerini de sunuyor.

 

4) Telefonunuzu Evde Bırakın!

pebble core

O varken, özellikle egzersiz yaparken telefonunuzu yanınızda taşımanıza gerek yok. Pebble; sesli uyarılar, Spotify desteği, GPS takibi ve acil durum çağrısı gibi birçok özelliğiyle ön plana çıkıyor. Core ise tamamen kişiselleştirilebilir bir sihirli kutu. Kickstarter platformunda yer alan 2 farklı kampanyasıyla toplamda 30 milyon doların üzerinde destek toplamayı başaran akıllı saat Pebble, yeni model duyularıyla birlikte Fitbit tarafından satın alındı ve yeni modellerin iptal edildiğini duyurdular.

 

5) Duruş Bozukluğunu Unutun

alex posture tracker

Alex bir duruş koçu, hem de giyilebilir. Teknolojinin gelişimiyle beraber akıllı telefon ve bilgisayar kullanımının artmasıyla ortaya çıkan boyun ve bel ağrıları duruş bozukluklarına yol açıyor. Alex ise yanlış bir hareket yapmanız durumunda duruşunuzu düzeltmenizi sağlayan titreşimlerle sizi uyarıyor.

 

6) Güne Mükemmel Başlayın!

calar saat ruggie

Çalar saat Ruggie’yle tanışın: Uyanmanız için yapmanız gereken alarm çaldığında belirlediğiniz bir süre boyunca üzerinde durmak. Klasik çalar saatlerden oldukça farklı bir mantıkla üretilen Ruggie, görünüm olarak bir paspası andırsa da içinde yatan teknolojinin asıl amacı kişiyi daha sağlıklı, pozitif ve üretken olarak güne başlatmak.

 

7) Sağlık Verilerini Yönetmek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

lifestone saglik

Lifestone, yaşamsal fonksiyonlarınızı kolaylıkla izlemenizi sağlayan, son teknoloji çoklu sensörlerle donatılmış taşınabilir bir sağlık cihazıdır. Lifestone; kan basıncı, vücut sıcaklığı, oksimetre, kalp atışı, stres seviyesi vb. birçok özelliğiyle yaşam tarzı ve sağlık verilerinize istediğiniz zaman, her yerde ulaşmanızı sağlar.