Alzheimer Hastası ile Doktor Ziyareti İçin 7 İpucu

alzheimer hastasi ile doktor ziyareti

Düzenli tıbbi bakım, Alzheimer tedavisinin en önemli parçalarından biridir. Alzheimer hastası yakınınız ile birlikte geçireceğiniz tıbbi ziyaretleri daha kolay hale getirmek için aşağıdaki yedi ipucuna göz atın.

Alzheimer hastası olanların bir kısmının, sağlık ve davranış durumlarının kontrolü için düzenli tıbbi bakım almaları gerekmektedir. Eğer ailenizde Alzheimer hastası olan bir yakınınız varsa aklınızda sayısız soru vardır ama maalesef doktor randevularınız kısıtlıdır. İşte bu kısıtlı zamanı en verimli hale getirmek için yedi ipucu:

 

  1. Akıllıca Plan Yapın

Doktor randevularını genlikle yakınınızın en iyi olduğu günlere ve saatlere alın. Randevunuzu doktorunuzun randevularının en az olduğu, hastanenin çok kalabalık olmadığı günlere alın. Yanınıza yakınınızın sevdiği atıştırmalıklar alın. Böylece onun için bu randevuyu eğlenceli kılabilirsiniz.

  1. Hazırlıklı olun

Örneğin gelecek randevunuzda doktorunuza ilaçların yan etkileri hakkında birkaç soru mu sormak istiyorsunuz, kafanıza takılanları not edin. Doktora giderken alacağınız notları önem derecesine göre sıralayın. Böylece ilk üç sorunuz en çok merak ettiğiniz sorular olur ve doktora mutlaka yönlendirmiş olursunuz.

  1. Açık Olun

Doktorun, size yakınınız ile ilgili soracağı soruları yanıtlamak için hazırlıklı olun. Örneğin: Yakınınızın ruh halinde son zamanlarda değişiklik fark ettiniz mi? Düzenli ve severek yemek yiyor mu? Son zamanlarda herhangi saldırgan bir davranış gösterdi mi? Bu soruların yanıtların hastalığın ilerleme durumu hakkında doktora fikir verebilir. Bu önemli soruların yanıtlarını mutlaka biliyor olun ve yanıtlamaya hazır olun.

  1. Notlar Alın

Doktora giderken yanınızda kağıt ve kalem bulundurun. Hatta kimi zaman konuşmayı telefonunuza ses kaydı olarak yeniden dinlemek için kayıt edebilirsiniz. Doktorunuzun yaptığı önemli açıklamaları not ederken anlamadığınız noktalar olduğunda doktorunuza o noktaları aydınlatması için danışın.

Ayrıca doktorunuza gittiğinizde oturma planınıza da dikkat edin. Örneğin yakınınız direkt olarak doktorun karşısında oturuyor olursa doktorunuz konuşmaları yakınınıza doğru yapabilir ve siz konuşulanları tam olarak duyamayabilirsiniz. Bu sebeple doktorun tam karşısına denk gelecek şekilde oturun.

  1. Geleceği Düşünün

Doktora hastanızın gelecekteki durumu hakkında danışın. Hastalığın ilerlediği zaman hangi evrelerinde nelerle karşılaşacağınızı sorun. Belki de ilerleyen zamanlarda bakım konusunda profesyonel yardım almanız gerekecek, bu konu hakkında şimdiden doktorunuzdan bilgi alın.

  1. Alzheimer Hastası için Tavsiyeler ve Öneriler İsteyin

Eğer yardıma ihtiyacınız varsa bunu doktorunuzdan isteyin. Örneğin bakım hizmeti almak istiyorsanız doktorunuzun bu işi yapan şirketler hakkında bilgisi ve bağlantıları olabilir. Doktorunuza her konuda danışmaktan çekinmeyin.

  1. Sorunları Doğru Çözün

Doktorunuzun size söylediği bir şey ya da önerdiği bir tedavi hakkında şüpheleriniz varsa bunu başkalarına danışın. Doktorunuzu asla hemen değiştirmeyin. Doktor ile tavsiyesi ya da uygulayacağı tedavi hakkında uzlaşmaya çalışın. Alışılmış doktorunuzu değiştirmek yakınınızı ruhsal olarak etkileyebilir.