Gebelikte Yapılan Testler: Yaygın Kullanılan Testler Hakkında Genel Bilgi

gebelikte yapılan testler

Gebelikte yapılan testler bebeğiniz doğmadan önce bebeğinizin sağlık durumu ile ilgili bilgi sağlar. Testi yaptıracağınız zamanı dikkatli seçin ve test sonuçlarında öğrenecekleriniz konusunda hazırlıklı olun.

Gebelikte yapılan testler birçok hamileliklerde önerilir. Yaygın kullanılan doğum öncesi prenatal tarama testlerinin genel bir tanımını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz:

Gebelikte Yapılan Testler

Her ne kadar bu ardışık testlerin sonuçlarını her iki test tamamlanıp analiz edilmeden öğrenemeyecek olsanız bile, bazı doktorlar, Birinci Trimester Taraması ile Dörtlü Test sonuçlarını birleştirmeyi tercih ediyorlar.

Buna ek olarak, fetal ultrason, doğum öncesi bakımda önemli bir rol oynamaktadır. Hamileliğin ilk zamanlarında yapılan ultrason, hamileliği doğrulamak ve hamileliğin başlangıç sürecini saptamak için kullanılır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ise ultrason bir çok amaç için uygulanır; bebeğin durumunu kontrol etmek, bebeğin büyümesini ve gelişimini gözlemlemek ve doğum kusurlarını saptamak gibi.

Kan testi ve ultrason siz veya bebeğiniz için herhangi bir risk taşımaz. Eğer kan testi veya ultrason sonuçları pozitif veya endişe verici ise, doktorunuz koryon villus biyopsisi ya da amniyosentez gibi daha detaylı invaziv tanı testleri almanızı önerebilir. Bu testler daha detaylı ve daha belirgin bilgi sağlamakla birlikte çok düşük de olsa hamilelik kaybı riski taşımaktadır.

Eğer doğum öncesi (prenatal) testleriniz için endişe duyuyorsanız ya da daha detaylı bir tarama veya tanı testine ihtiyaç duyup duymadığınız ile ilgili şüpheleriniz var ise, gebelikte yapılan testler için riskleri ve faydaları ile ilgili doktorunuzla görüşün.

Gebelikte Yapılan Testler Sizin için uygun mu?

Gebelikte yapılan testler bebeğinizin sağlığı hakkında önemli bilgiler sağlayabilir. Gebelikte yapılan testlerin doğum öncesi bakımı nasıl etkileyebileceğini, bu testlerin risk ve faydalarını öğrenebilirsiniz.

Hamilelik harika bir bekleyiş ve kaygı dönemidir.

Hamilelikte herhangi bir komplikasyon ile karşılaşıp karşılaşmayacağınızı veya çocuğunuzun sağlık problemlerinin olup olmayacağını merak ediyor olabilirsiniz. Birçok bebeğin sağlıklı bir şekilde doğduğu gerçeği ile kendinizi rahatlatın. Yine de, doktorunuzun gözlemlediklerinden öte, bebeğinizin sağlığı hakkında daha detaylı bilgi almak istiyor olabilirsiniz.

Gebelikte Yapılan Testler ve Gebelik Öncesi Test Türleri

Gebelikte yapılan testler, tarama ve tanı testlerinin her ikisini de içermektedir:

Bu net tanımlamalara rağmen, teknolojideki son değişiklikler, geleneksel tarama ve tanı testleri arasındaki çizgiyi bulanıklaştırmıştır.

Örneğin, bazı yerlerde down sendromu için yeni bir kan testi uygulanmaktadır. Test, bir annenin kan dolaşımındaki fetal DNA’sını analiz etmektedir. Eğer geleneksel tarama test sonucu down sendromu için yüksek risk gösteriyorsa, yeni kan testi, riski daha açık bir şekilde tanımlayabilir. Her ne kadar bir tanı testi olarak düşünülmese de, test sonucu daha invasiv bir tanı testine ihtiyaç duyulup duyulmadığı ihtiyacını eleyebilir.

Dikkate alınması gereken sorular

Fetal anomaliler için uygulanan doğum öncesi tarama testleri isteğe bağlıdır. Özellikle tedavi edilemeyen fetal durum taramaları için gebelikte yapılan testler için kararınızı bilinçli bir şekilde vermeniz önemlidir.

Gebelikte Yapılan Testler İçin Karar Sizin

Doğum öncesi testleri, Doğum öncesi bakımınızı etkileyecek bilgiler sağlayabilir. Yine de, unutulmaması gerekir ki, bazı tarama testleri daha dikkatli alınması gereken kişisel kararlara ihtiyaç duyabileceğiniz sonuçlar gösterebilir. En nihayetinde, gebelikte yapılan testler ile ilgili başvuru yapmak size bağlıdır.

Gebelikte yapılan testler için endişe duyuyorsanız, testlerin risk ve faydalarını doktorunuzla görüşün. Ayrıca daha detaylı bir değerlendirme için genetik danışmanlarla da görüşebilirsiniz.

Bir genetik danışmanı aşağıdaki konuları anlamanızda yardımcı olabilir:

Alternatifleri iyice değerlendirmeniz, çocuğunuz ve kendiniz için en doğru kararı vermenizde yardımcı olacaktır.