Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir, Şeker Ölçüm Cihazı Kullanımı Nasıldır?

kansız şeker ölçüm cihazı

Kan şekeri seviyeleri hakkında doğru fikir edinmek başarılı bir diyabet yönetiminin ayrılmaz bir parçasıdır. Kan şekeri ölçüm cihazları ise bunu yapmanızı sağlar. Bazı cihazlar kansız şeker ölçüm cihazı olarak yeni yeni bilinmeye başlamıştır, genellikle şeker ölçümü için kan alınması gerekir, günümüzde ise durum biraz daha farklı.

Şeker ölçüm cihazı kanınızdaki şeker (glikoz) miktarını ölçmek için kullanılan bir cihazdır. Glikoz ise vücudun enerji kaynağı olarak kullandığı bir şekerdir. Şeker hastalığınız yoksa vücudunuz kandaki glikoz miktarını dengeler. Şeker hastası olan kişilerde ise kan şekeri kontrol edilemediği için özel diyetlere ve ilaçlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Kendiniz için en doğru ölçüm cihazını seçmek, ürünlerin maliyetine, reçeteli kullanılabilirliğine ve kişisel gereksinimlerinize bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca bazı ölçüm cihazları tip 1 diyabeti olanlarda veya ketoasidoza duyarlı olanlarda fayda sağlayabilecek keton varlığını kontrol edebilme özelliğine sahiptir.

Kan Şekeri Neden Ölçülür?

Kan şekeri ölçümü niceliksel bir testtir, kan örneğinde bulunan glikoz miktarları hakkında bilgi verir. Diyabetiniz varsa ve kan şekeri (glikoz) seviyelerinin izlenmesi gerekiyorsa bu ölçüm yapılır. Doktorunuzla beraber bu bilgiler eşliğinde:

-Tedavinizdeki günlük ayarlamaları belirlersiniz,
-Tehlikeli seviyede yüksek veya düşük kan şekeri seviyeniz olup olmadığını belirlersiniz,
-Uygulanan diyet ve egzersizin kan şekeri seviyenizi nasıl değiştirdiğini gözlemlersiniz,

Yapılan araştırmalar evde uygulanan glikoz ölçüm testi ve takibinin şeker hastalığında iyi bir glikoz kontrolü sağladığını ve daha az komplikasyona yol açtığını göstermekte.

Kan Şekeri Ölçüm Cihazı Nasıl Seçilir?

Piyasada birçok açıdan farklı çok fazla sayıda ve çeşitte şeker ölçüm cihazı bulunmaktadır. Şeker ölçüm cihazı seçerken birçok kriter vardır, bunlardan bazıları:

 

Ölçüm Cihazının Doğru Çalıştığını Nasıl Anlarım?

Ölçüm cihazının doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanın üç yolu vardır:

  1. Sıvı ölçüm solüsyonlarını kullanın:

Sıvı ölçüm solüsyonu kullanarak, tıpkı kanınızı test eder gibi bir miktar test şeritlerine damlatırsınız. Elde ettiğiniz değer test şeritlerinin etiketi üzerinde yazılı olan değerle eşleşmelidir.

  1. Elektronik kontrolleri yapın:

Sayacınızı her açtığınızda elektronik bir kontrol yapar, bir sorun tespit ederse size hata kodu verecektir. Hata kodlarının ne anlama geldiğini ve sorunun nasıl çözüleceğini görmek için sayacın kullanım kılavuzuna göz atın. Ölçüm cihazınızın düzgün bir şekilde çalışıp çalışmadığından emin değilseniz, cihazın kullanım kılavuzundaki destek numarasını arayıp bilgi alabilir veya bir doktorunuza başvurabilirsiniz.

  1. Cihazınızı karşılaştırın:

Ölçüm cihazınızı bir laboratuvarda gerçekleştirilen kan şekeri testiyle karşılaştırın. Bir sonraki doktor randevunuza ölçüm cihazınızı da götürün, cihazı doğru kullandığınızdan emin olmak için test etmesini isteyin. Laboratuvarda yaptırdığınız test ile ölçüm cihazındaki elde ettiğiniz değerler eşleşiyorsa cihazınız düzgünce çalışır ve iyi bir teknik kullanıyorsunuz demektir.

Ölçüm cihazınız arızalanırsa ne yapmanız gerekir?

Ölçüm cihazınız arızalandığında doktorunuza bildirmeniz ve cihazı üreten şirketle iletişime geçmeniz gerekir.

Kansız şeker ölçüm cihazı var mı? Kan almadan şeker ölçümü yapılabilir mi?

Bazı ölçüm cihazları, parmak ucu dışında da kan testi yapmanıza imkan vermektedir. Bu tip alternatif örnekler avuç, üst kol, ön kol, uyluk veya bacak baldırından yapılır. Ayrıca günümüzde yaygınlaşmaya başlayan kansız şeker ölçüm cihazları da piyasada bulunmaktadır. Bu tip kansız şeker ölçüm cihazları vücudunuzdan kan almadan çok daha fazla sayıda ölçüm imkanı sunabilmektedir.

Bu tip alternatif testler kan şekerinizin hızlı değişebildiği zamanlarda yapılmamalıdır; çünkü bu alternatif yöntem bu tarz durumlarda hatalı sonuçlar verebilmektedir.

Aşağıdakilerden herhangi birinin geçerli olup olmadığını test etmek için yalnızca parmak ucunuzdaki kanı kullanmanız gerekir:

Bilgi Almak için Bize Ulaşın

[ninja_form id=1]