Parkinson Hastalığına Uzayda Çare Aranacak

parkinson
parkinson hastalığı

Parkinson, genellikle orta yaşlarda görülen bir sinir sistemi hastalığıdır. Hastalığın daha iyi araştırılmasına engel olan yer çekiminden dolayı bilim insanları çareyi uzayda düşük yer çekimi olan ortamda buldu.

 

PARKİNSON PROTEİNİ YER ÇEKİMSİZ ORTAMDA ARAŞTIRILACAK

Araştırmacılar, Parkinson hastalığı için yeni tedavi bulma umuduyla deneylerini uzaya gönderme kararı aldılar, 14 Ağustos 2017 günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) önemli bir Parkinson hastalığı proteini fırlattılar.

NASA tarafından yapılan açıklamayla; Parkinson hastalığında tedavi yöntemleri üzerine çalışmaların yapılması için deney malzemeleri, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmek üzere SpaceX’in Dragon kapsülü kullanılarak Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.

Parkinson hastalığı proteini olarak tanınan kristallerin (LRRK2) daha iyi araştırılabilmesi için normal boyutundan çok daha fazla büyütülmesi gerekmekte. Yer çekimi ise LRRK2 kristallerinin büyümesinde zorluğa yol açtığından çareyi uzayda bulan bilim insanları yer çekiminin çok az olduğu ortamda bu işlemin yapılabileceğini düşünüyor.  Araştırmacılar uzaydaki düşük yer çekimi ortamının protein üzerinde yapılacak deneyler için çok daha iyi bir test ortamı sunacağını söylüyor.

 

PARKİNSON’U ÖNLEMEYİ YA DA HASTALIĞIN SEYRİNİ YAVAŞLATMAYI UMUYORLAR

LRRK2 diğer proteinleri değiştiren bir protein türüdür. LRRK2 geninin kodlarında oluşan mutasyonun bazı insanlarda Parkinson hastalığına neden olduğu düşünülmektedir. Araştırmacılar, LRRK2’yi etkisizleştirmek veya aktivitesini bloke etmek için geliştirilecek olan ilaçla Parkinson’u önlemeyi ya da hastalığın seyrini yavaşlatmayı umuyorlar. Fakat bilim insanları LRRK2’ye etki edecek bir ilaç geliştirmeden önce bu proteinin kesin yapısını bilmeleri gerektiğini söylüyor.

Projeyle ilgili Oxford Üniversitesi’nden Sebastian Mathea, 8 Ağustos günü yapılan bir röportajda “Kristallerimizin kalitesi yeterince iyi değil” dedi. Araştırmacılar, uzaydaki düşük yer çekimi koşullarının kristallerin daha az kusurla büyümesine izin vereceğini, sonrasında kristalin yapısını daha keskin bir şekilde görebileceklerini umuyorlar.

Bilim insanları LRRK2 kristallerini uzayda yaklaşık bir ay boyunca büyütecek ve ardından kristaller Dünya’ya gönderilecek, burada ise yüksek enerjili X ışınlarıyla analiz edilecekler.

 

Parkinson hastalığı insanların hareket kabiliyetini etkileyen, titreme, hareket yavaşlaması ve kas sertleşmesi gibi belirtileri olan ilerleyici bir hastalıktır. Günümüzde ise hastalığın ilerleyişini durdurmak veya tersine çevirmek için hiçbir tedavi yöntemi bulunmamakta.