Tüp Ligasyonu (Tüplerin Bağlanması) Nasıl Geri Alınır?

Tüp ligasyonu
Tüp ligasyonu yani tüplerin bağlanması geri alma operasyonu, hamileliği engellemek amacıyla döl yatağı borularını kapattıran veya bloke ettiren kadınların tekrar döllenme yeteneğini geri kazanması amacıyla yapılan bir prosedürdür. Tüplerin bağlanması geri alma operasyonu sırasında, bloke edilmiş olan fallop tüpleri, birbirlerine tekrar bağlanarak, fallop tüplerinden geçen spermin yumurtalıklara ulaşmasını sağlanmaktadır. Fallop tüplerine, tüp klipsleri veya yüzükleri aracığıyla yapılan operasyonlar, daha az hasara sebep olduğu için, tüp ligasyonu operasyonu çok daha büyük olasılıkla başarılı olmaktadır. Eğer Essure ve Adiana sistemleri fallop tüplerini kapatırsa, tüp ligasyonu ile bu yolların açılmasının mümkünü yoktur. Bu gibi durumlarda vitro fertilizasyon (IVF) yöntemi bir seçenek olabilmektedir. IVF yöntemi ile, yumurtalıktan alınan yumurtalar, laboratuvar ortamında döllenerek uterusa yerleştirilebilmektedir.

Tüp Ligasyonu Geri Alma Neden Yapılır ?

Tüplerin bağlanması geri alma operasyonu, daha önceden tüp ligasyonu yaptırmış olan kadınların, herhangi bir tıbbı desteğe ihtiyacı olmadan tekrar hamile kalabilmesini sağlamaktadır. Pek çok sebepten dolayı tüp ligasyonu operasyonundan dolayı pişman olabilirsiniz :
 • Operasyon sırasında çok genç olmak
 • Doğum yapılan bir yılda operasyon geçirmek
 • Evlilik
 • Tüplerin bağlanması ve farklı doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgi eksikliğine sahip olmak
 • Sağlık problemleri sebebiyle eş baskısı ile operasyon geçirmiş olmak
Tüp bağlanmasını geri alma herkese uygun olmayabilir. Aşağıdaki durumları göz önünde bulundurarak, doktorunuz tüp bağlanması geri alma operasyonunun sizin için uygun olup olmadığını, başarılı olup olmayacağını belirleyecektir:
 • Yaşınız ve vücut kitle endeksiniz
 • Tüp ligasyonu tipi
 • Fallop tüplerinde oluşan hasar
 • Kalan tübal uzunluk
 • Sperm ve yumurtalık kalitesi gibi diğer üretkenlik faktörleri
Geri alma operasyonu, yalnızca tüplerin büyük bir kısmı sağlıklı ise gerçekleşebilir. Eğer fallop tüpleriniz klips veya yüzük gibi bir yöntem ile bloke edilmişse, yakılarak yolların kapatılması tekniğine göre çok daha büyük bir ihtimal ile operasyonun başarılı olma şansı vardır. Essure ve Adiana teknikleri gibi tüp ligasyonu teknikleri geri alınamazdır.

Riskleri Nelerdir?

Geri alma operasyonu başarılı olmuş olsa bile, hamile kalacağınızı garanti etmeyecektir. Operasyonu geçiren insanlarda hamile kalma oranı, yaşa ve diğer faktörlere bağlı olarak, yüzde 30 ile 85 gibi bir oran içerisinde değişkenlik göstermektedir. Geri alma operasyonu cerrahi bir operasyon olduğu için, enfeksiyon, kanama, yakın organların zarar görmesi gibi ihtimallerin yanı sıra, anesteziden kaynaklı problemler de yaratabilir. Eğer tüp ligasyonu geri alma operasyonundan sonra endişeleriniz bulunuyorsa, yüzde 2 ile 7 arasında dış gebelik ihtimali vardır. Dış gebelikte, gebelik dölyatağının dışında gelişmektedir, sıklıkla fallop tüpünde.

Nasıl hazırlanırsınız?

Tüp ligasyonu geri alma operasyonundan önce, doktorunuz aşağıdakileri yapabilir:
 • Prosedürün detaylarını anlatacaktır
 • Prosedürden sonra başarılı olma ve hamile kalma şansınızdan bahsedecektir.
 • IVF gibi diğer hamilelik yöntemlerini sizinle tartışacaktır.

Ne bekleyebilirsiniz ?

Tüplerin bağlanması geri alma operasyonu sonrasında hastanede kalma veya taburcu olma seçiminiz vardır. Operasyon ortalama 1 – 3 saat sürer. Prosedür sırasında Geri alma operasyonu sırasında, karnınıza (minilaprotomi) küçük kesikler açılarak, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklarınız ortaya çıkarılır. Mikroskobik seviyelerde küçük dikişler ile fallop tüpleri birleştirilir ve bloke parçaları kaldırılır. Unutmayın, tüp ligasyonu operasyonu sırasında kapatılan tüm fallop tüplerinizin birleştirilmesi mümkün olmayabilir. Prosedür sonrasında Geri alma operasyonu sonrasında iyileşme süreci birkaç haftayı bulabilir. Operasyon sonrasında, kanamaya sebep olabileceği için aspirin kullanımından kaçınmanız gereklidir. Ameliyattan sonra bölgeyi sıkmaktan ve sürtünmeden korumanız gereklidir. Operasyondan 48 saat sonra yıkanabilirsiniz. Duştan sonra bölgeyi kurulamanız gereklidir. İki hafta boyunca cinsel ilişkiden ve ağırlık kaldırmaktan kaçının. Kendinizi iyi hissetmenize başladığınızda günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz. Dikişleriniz alınmaya gerek kalmadan eriyecektir. Ameliyattan bir hafta sonra, doktorunuzdan randevu alın. Böylece düzgünce iyileştiğinizden emin olabilirsiniz.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.