35 Yaşından Sonra Hamilelik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

35 Yaşından Sonra Hamilelik

35 Yaşından sonra hamilelik mi planlıyorsunuz? Annelerin yaşayabileceği durumları ve nasıl sağlıklı bir hamilelik geçirebileceğinizi öğrenin.

Eğer 35 yaşından büyükseniz ve hamile kalmayı düşünüyorsanız, yalnız değilsiniz. Pek çok kadın hamileliğini 30’lu yaşlara veya daha ilerisine ertelemekte ve sağlıklı bebeklere sahip olabilmekte. Çeşitli özel bakımlar aracılığıyla, bebeğinizin en iyi şekilde hayata başlamasını sağlayabilirsiniz.

35 Yaşından Sonra Hamilelik Riskleri Anlayın

Biyolojik saat hayatın gerçeklerindendir fakat 35 yaş ile ilgili sihirli bir şey yoktur. 35 yaş, basitçe, kayda değer bazı risklerin ortaya çıkabildiği herhangi bir yaştır. Bu riskler aşağıdakileri içerebilir:

Çocuğun biyolojik babasının yaşı da risklere sebep olabilmektedir. Erkeklerde, 30’lu yaşların sonuna doğru dölleme problemleri ortaya çıkabilir. Bazı araştırmalara göre, 40 yaşından sonra baba olan erkeklerin çocuklarında otizm riski, 30 yaşında baba olanlara göre daha fazla olmaktadır. 2010 yılında yapılan bir araştırma da, 40 yaşından yaşlı bir babaya ve 30 yaşından genç bir anneye sahip bir çocukta otizm riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. 50 yaşından sonra baba olan erkeklerin çocuklarında ise, kemik gelişmesi problemi veya yaşa bağlı olarak genetik mutasyonlar gibi problemler görülebilmektedir.

Sağlıklı seçimler yapın

Kendinize iyi bakmak, bebeğinize iyi bakmanın en iyi yoludur. Aşağıdakilere özen gösterin:

Geleceğe bakın

Gebelikten önce bile olsa, şu anda verdiğiniz kararlar bebeğinize etki edecektir. Hamileliği düşünmek, bebeğinizi yetiştirmek ve gelecekte olabilecek değişikliklere göğüs germek demektir.