Ağız Kuruluğu Nedenleri

Ağız Kuruluğu Nedenleri

Ağzın temizlenmesi ve yiyeceklerin öğütülmesi için tükürük salgısına ihtiyacımız vardır. Tükürük aynı zamanda ağız içindeki bakteri ve mantarı kontrol altında tutarak enfeksiyonları önler. Ağız kuruluğu nedenleri arasında ilk olarak yeterli oranda tükürük üretilmediği durumlarda ağız kurur ve bize rahatsızlık verir. Neyse ki, ağız kuruluğu için birçok etkili tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Ağız Kuruluğu Nedenleri

Aynı zamanda kserostomi olarak da adlandırılan ağız kuruluğuna çeşitli faktörler sebep olmaktadır. Ağız kuruluğu nedenleri şunlardır:

Ağız Kuruluğunun Belirtileri Nelerdir?

 

Ağız Kuruluğu Nedenleri

 

Ağız Kuruluğu Neden Önemli Bir Problemdir?

Yukarıda belirttiğimiz rahatsızlık veren Ağız kuruluğu nedenleri yanı sıra, kişide pamukçuk gibi ağız enfeksiyonu, gingivitis (dişeti hastalığı) ve diş çürüğü riskini arttırır. Ağız kuruluğu aynı zamanda takma dişin takılmasını zorlaştırabilir.

Ağız Kuruluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer aldığınız bir ilacın ağız kuruluğuna sebep olduğunu düşünüyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız. Kendisi ilacın dozajlarını değiştirebilir ya da ağız kuruluğuna sebep olmayacak başka bir ilaç yazabilir.

Ayrıca ağızdaki nemin tekrar sağlanması için gargara da yazılabilir. Eğer bu da işe yaramazsa, tükürük üretimini uyaran salagen adlı bir ilaç yazılabilir.  Aşağıdaki yöntemler de tükürük salgısını arttırabilir:

• Şekersiz draje emmek ya da şekersiz sakız çiğnemek
• Bol su içmek
• Florür içeren diş macunu ile dişleri fırçalayarak, florürlü gargaralar kullanarak ve diş doktorunuzu düzenli olarak ziyaret ederek dişlerinizi korumak
• Mümkün olduğunca burundan nefes almak.
• Oda içindeki hava akışına nem eklemek için odada buhar cihazı kullanmak.
• Reçetesiz satılan yapay tükürük ilacı kullanmak