Alzheimer Hasta Yakınına Yardımcı Olmak

lzheimer hasta yakını
Alzheimerlı hastanın bakımı yedi gün yirmi dört saat süren bir iştir. Alzheimer tanılı bir hastaya bakmakta olan kişiye veya Alzheimer hasta yakınına yardımcı olmak istiyorsanız nazik olun ama ısrarcı davranın. Alzheimer hasta yakınları ve bakmakta olan kişiler birçok konuda yardıma ve desteğe ihtiyaç duyarlar. Eğer annesi ya da babası Alzheimer tanısı konulmuş Alzheimer hasta yakınına ve ona bakmakta olan bir tanıdığınız var ise işte ona yardımcı olmanın yolları:  

Alzheimer hasta yakınına açık olun

Diyelim ki çok sevdiğiniz bir arkadaşınız ya da akrabanız Alzheimer hastası olan annesine bakıyor ve siz ona yardımcı olmak istiyorsunuz. Bu çok güzel bir düşünce, belki ona “Sana nasıl yardımcı olabilirim?” demek de çok nazikçe. Ama arkadaşınız bu nazik teklifinize çekindiğinden ötürü yanıt veremeyebilir. Bu sebepten arkadaşınıza daha somut teklifler sayesine yardımcı olmaya çalışın. Örneğin ona;
  • Manava gidiyorum, senin için de alışveriş yapmak istiyorum, bana bir liste verir misin?”,
  • Yarın öğleden sonra bir iki saatliğine boşum. Halletmen gereken işler var ise ya da kendine zaman ayırmak istiyorsan yakınına senin yerine bakabilirim.”,
  • Yaptığım yemek bizim için çok fazla geldi, size yetecek kadarını seninle paylaşmak istiyorum.”,
  • Bugün çamaşır yıkayacağım, yıkanacak kıyafetleriniz varsa bana verebilirsin, yarın temiz bir halde sana geri getiririm.” deyin.
  Çoğu zaman hasta bakan kişiyi aramak sormak, ona kart atmak, e-posta göndermek onun için önemlidir. Kimi zaman SMS göndererek hatırını sormak güzel olabilir fakat fırsatınız var ise yüz yüze ziyaret her zaman çok daha anlamlı ve işe yarayan bir harekettir.  

Hasta bakan kişinin stresli olduğunu gösteren işaretlere dikkat edin

Hasta yakınlarına bakmak durumunda olan birçok kişi maalesef doğru olmadığı halde bütün sorumluluğu kendilerinin almaları gerektiği düşüncesine kapılırlar ve hiçbir zaman yardım kabul etmeye yanaşmazlar. Bu durum sadece bakıcı için değil Alzheimer tanısı alan kişi içinde kötü bir durumdur. Bakıcı yorgunluktan ve tüm işi kendi omuzlarına aldığından ötürü yoğun bir öfke, stres, anksiyete ve sosyal olmama isteğine bürünecektir. Bu durumda kişinin baktığı hastayı doğrudan etkileyecektir. Bakıcının yaşadığı depresyon hastayı doğrudan etkiler. Eğer yardımcı olmak için bulunduğunuz teklif arkadaşınız tarafından reddediliyor ise kibarca ona ısrar edin. Ona bütün işleri tek başına yapmak zorunda olmadığını anlatın. Ve ona birine iyi bakmanın öncelikle kendine iyi bakmaktan geçtiğini anlatın.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.