Alzheimer Hastalarında Uyku Problemi ile Başa Çıkma

Alzheimer hastalarında uyku problemi

Alzheimer hastalarında uyku problemi zorlayıcı ve sık görülen bir durumdur. Eğer bir aile yakınınız, anneniz ya da babanız Alzheimer hastası ise ve ona siz bakıyorsanız uyku problemlerinin ne demek olduğunu çok iyi biliyorsunuzdur. İşte hem size hem de yakınınıza yardımcı olacak ve iyi bir gece uykusu çekmenizi sağlayacak ipuçları ve öneriler.

Uyku problemleri ve Alzheimer çoğu zaman birlikte seyreden sorunlardır. Fakat uyku problemi yaşamak hastaları fazlaca rahatsız etmektedir. Alzheimer hastalarında uyku problemi gözlemlemek, anlamak ve yakınınızın iyi bir uyku çekmesine yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

 

Alzheimer hastalarında uyku problemi neden çok yaygın?

Birçok yaşlı sıklıkla uyku problemi çeker fakat Alzheimer hastalarının uyku ile başları çok daha beladadır. Alzheimer ile uyku döngüsü normalin tersine dönebilir. Örneğin gündüzleri uyku hali geceleri ise huzursuzluk ve uykusuzluk yaşanabilir. Alzheimer’ın ilerlemesi ile sıklıkla arttığı gözlenen uykusuzluk ile gece uykusunun yerini uykusuzluk hali alır ve gündüzleri yoğun uyku hali meydana gelir.

Bazen de diğer sağlık sorunları uyku problemine neden olabilir. Örneğin:

 

İyi bir gece uykusu nasıl teşvik edilir?

Yakınınıza zarar verdiği kadar sizi de etkileyen uyku problemini çözmek ve sevdiğiniz yakınınız için kaliteli bir gece uykusu sağlayabilmek  için yapacaklarınız aşağıdakiler gibi olabilir:

 

Yakınınız gece yarısı uykusundan uyanıyor ise ne yapmalısınız?

Yakınınız gece yarısında uykusunun yarısında uyanıyor ve üzgün bir halde oluyor ise sakin kalmak için elinizden geleni yapın. Yakınınızın sizi bilerek rahatsız etmeye çalışmadığını, bu durumu istemeden gerçekleştirdiğini unutmayın. Onunla neden uyuyamadığını sorarak tartışmayın. Bunun yerine bir şeye ihtiyacı olup olmadığını öğrenin ve onun için ne yapabileceğinizi ona sorun. Yakınınızı nazikçe yeniden uyumasına ikna edin. Ayrıca onu gece yarısı evin içinde amaçsızca dolaşırken görürseniz onu nazikçe yatağına götürün ve uyumasını rica edin.

 

Sizin de uykuya ihtiyacınız olduğunu unutmayın

Alzheimer hastalarında uyku problemi görülebilir ve Alzheimer tanısı almış yakınınızın uyuması oldukça önemlidir ama sizin de uyumanız ve uykunuzu iyi almanız en az onun kadar önemlidir. Eğer yeteri kadar uyuyamıyor veya uykunuzu alamıyorsanız Alzheimer olan birine bakarken ihtiyacınız olan sabrı ve şefkati kaybedebilirsiniz. Diğer yakınlarınızdan veya yakın dostlarınızdan bazı geceler sizin iyi uyuyabilmeniz için yakınınıza bakmalarını rica edin. Veya doktordan uykusuzluk hakkında yardım alın. Yakınınızın uyku problemini çözerseniz onunla birlikte siz de daha kaliteli gece uykusu uyuyabilirsiniz.