Alzheimer Hastalığında Araç Kullanımı : Ne Zaman Bırakmalı?

alzheimer hastaliginda arac kullanimi ne zaman birakmali
Anneniz ya da babanız Alzheimer hastası ise yolda güvende olamayabilir. Alzheimer hastalığında araç kullanımı ve sürüşün riskli bir durum olduğunu kendisine anlatın ve onu artık direksiyon başına geçmemesi konusunda ikna edin. Araba kullanabilmek açık bir zihnin, güçlü bir beynin gerçekleştirebileceği bir aktivitedir. Yetişkinlerin rahatlıkla gerçekleştirebildikleri bu aktivite belirli bir yaştan sonra konsantrasyon eksikliği ve reflekslerin hızında azalmadan ötürü tehlikeli bir hal almaya başlar. Bahsedilen kabiliyetlerin Alzheimer durumda neredeyse kaybolduğu göz önünde bulundurulur ise tanıyı alan bir hastanın araç kullanması hayli tehlikelidir. Eğer siz de Alzheimer tanısı alan bir yakınınıza bakıyorsanız ve kendisi araç kullanmaya devam etmek istiyor ise onu bu sevdasından vazgeçirin.

Hafıza Sorunlardan Daha Fazlası

Çok yoğun olmasa dahi ufak bir hafıza kaybı Alzheimer tanılı bir hastanın bildiği yerlerde kaybolmasına neden olabilir. Hele bir de uzayan mesafeler ve trafik söz konusu ise Alzheimer hastalığında araç kullanımı hiç de iyi bir durum değildir.

Trafikten Ne Zaman Ayrılmalı?

Bazı hastaların hastalık evrelerine göre trafikte olma süreleri diğerlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bazı hastalarda ise kendileri hafızaları henüz çok kötü değilken ve hastalığın evrelerinden haberdarken kendi istekleri ile trafikten çekilebilirler. Bir yandan da hastalığının ilk evrelerinde iyi olan hastalar gündüz vakitleri kısa mesafelerde araç kullanabilirler. Eğer Alzheimer tanılı yakınınız araç kullanmaya devam ediyor ise ve
 • Bildiği yerleri unutuyorsa
 • Araçtaki pedalların yerini unutuyorsa
 • Trafik işaretlerine asla dikkat etmiyorsa
 • Trafikte çok yavaş ve zor karar veriyorsa
 • Sürüş sırasında kaldırımlara vuruyorsa
 • Trafiğin hızına uymayan bir hızda kullanıyorsa
 • Gereksiz yerlerde aşırı sinirleniyor ve fazla tepki veriyorsa artık araç kullanmayı kesinlikle bırakmalıdır.
Tüm bunlara rağmen yakınınızın araç kullanması konusunda kafanız karışık ise kendinize şunu sorun: Alzheimer’lı yakınım araba kullanırken kendimi güvende hissediyor muyum? ya da Çocuğum Alzheimer’lı yakınımın arabasına binse güvende olduğunu düşünür müyüm? Bu iki soruya yanıtınız kesinlikle hayır ise yakınınızdan bir an önce trafikten ayrılmasını rica edin.

Alzheimer Hastalığında Araç Kullanımı : Geçişi Kolaylaştırın

Eğer yakınınız araba kullanmayı seviyor ise ve trafikten ayrılmak onu üzüyor ise bu süreci en kolay şekilde atlatması için ona yardımcı olun. Örneğin onun yerine arabasını sevdiği insanların kullanmasını ve onu istediği yerlere götürmelerini sağlayın. Onu dilediği zaman dilediği yere götürmesi için bir taksi ile anlaşın. Dışarıda yemeyi çok sevdiği yemekleri eve sipariş edin. Devamlı gittiği berber ya da kuaförü eve çağırın.

Hastalığın İlerleyen Evrelerinde Dikkat!

Eğer yakınınız hastalığı ilerlediği halde araç kullanmak için ısrar ediyorsa onu bu tehlikeden vazgeçirmek için aşağıdaki önerileri dikkate alın.
 • Doktordan kağıt alın – Yakınıza doktorunuzun araba kullanmasına izin vermediğini gösteren yazılı bir belge gösterin.
 • Anahtarları yok edin – Yakınınızın arabasını evinizin önünde değil iki üç sokak uzağınıza park edin. Arabanın anahtarlarını da bulamayacağı bir yere saklayın.
 • Arabayı kullanılmaz bir hale getirin – arabanın çalışmasını önlemek için akü kablosunu yerinden çıkarın.
 • Aracı satın – Eğer yakınınızın aracı olmadan yaşayabileceğini düşünüyorsanız onu satın.
Yakınınız araç kullanabilme hakkı elinden alınınca özgürlüğü kısıtlanmış hissedebilir ve fazlaca üzülebilir. Eğer yakınınız böyle hissederse ona bu durumun dünyanın sonu olmadığını anlatın.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.