Alzheimer Hastalığını Anlamak ve Bilinçsiz Gezinmeyi Kontrol Altına Almak

alzheimer hastalığını anlamak

Alzheimer hastalığını anlamak, karşılaşılan sorunlarla başa çıkmak için çok önemlidir. Bilinçsiz, amaçsız ve şuursuzca dolaşma; Alzheimer hastalarının yaşadığı tipik bir olaydır. Hastalar genellikle bilinçli olarak çıktıkları yoldan geri dönemezler veya bir arama ve yardım sonucu evlerine geri dönebilirler.

Evlerinden ya da bakım merkezlerinden dışarı çıkan hastalar kendilerini kimi zaman eskiden yaşadıkları yerlerde ya da kimi zaman yola çıktıkları yerlerden çok uzakta buluyorlar.

 

Alzheimer Hastalığını Anlamak: Bilinçsiz Gezinme

Amaçsızca dolaşmaya kimi zaman bazı ilaçlar neden olabilir. Fakat; şuursuzca dolaşan hastalar genellikle aşağıdaki nedenlerden ötürü dolaşırlar:

 

Alzheimer Hastalığını Anlamak: Bilinçsiz Gezinmeye Engel Olma

Anne ya da babanız Alzheimer tanısı aldığı için evden amaçsıca çıkıyor ve kayboluyor ise onun dolaşmasına engel olmak için aşağıdaki stratejileri dikkate alın:

 

Yakınınızı Güvende Tutun

Siz elinizden gelen en iyi çabayı sarf ettiğiniz halde yakınınız yine bilinçsizce dolaşmaya çıkabilir. Bazı durumlarda Alzheimer hastalığını anlamak ve bunu engellemek mümkün olmayabilir. Fakat yakınınızı güvende tutmak için aşağıdaki teknikleri ve önerileri göz önünde bulundurun.

 

Güvende Geri Döneceğinden Emin Olun

Alzheimer hastaları kayboldukları zaman onları bulmak zor hatta kimi zaman mümkün olmayabilir. Çünkü kayboldukları zaman yardım isteyemeyebilir ya da onları arayanların çağrılarına cevap veremeyebilirler. Bulunan hastalar ise isimlerini ve nerede yaşadıklarını hatırlayamayabilirler.

Eğer yakınınızın kaybolması ihtimalinden yana endişeliyseniz bu endişenizi aileniz, komşularınız ve yakın çevreniz ile paylaşın, onları bilgilendirin. Yakınınızı tehlikede ya da kaybolmuş olarak gördükleri zaman arayabilecekleri acil numaraları onlara iletin.

Yakınınızın cebine ya da cüzdanına kaybolduğu zaman onu bulan kişiyi bilgilendirecek şekilde hastalığı hakkında bilgi yazın, aranması gereken irtibat numaralarını not edin.