Alzheimer ve Hafıza : Yardımcı Olarak Anıları Kullanın

alzheimer ve hafıza
Alzheimer ve hafıza: Anılar, birçok yolla saklanabilir, fotoğraf albümlerinden ses kayıtlarına kadar. Yakınınızın hayat hikayesini belgeleri ile bir araya getirmeniz onun bir şeyler hatırlamasına yardımcı olabilir. Hayat insanların anıları ve yaşadıkları olaylar ile dokunan bir halı gibidir. Anılar size ne zaman nerede, kiminle ne yaptığınızı hatırlatır. Ne yazık ki Alzheimer, bir kişinin anılarını ondan yavaş yavaş alır götürür. Alzheimer olan bir yakınınız var ise ona yardımcı olmak için anıları somut öğeler ile biriktirip ona bazı şeyleri hatırlamasında yardımcı olabilirsiniz.  

Alzheimer ve Hafıza : Anıları Biriktirin

Alzheimer hastalarının yakınları hastalar için harici bir bellek gibidirler. Hastalar geçmişi unuttukça yakınları onlar için anıları hatırlar ve onlara hatırlatmaya çalışır. Alzheimer’lı bir hastaya bakan kişinin yapabileceği en güzel şeylerden biri yakını için depoladığı anıları ona anlatmak ve onun bazı şeyleri hatırlamasına yardımcı olmaktır. Çünkü yakınınızın kendi yaşam öyküsü ile arasındaki tek bağ artık sizsiniz. Anılar birkaç farklı yol ile korunabilir:
  • Yakınınıza kendi çocukluk fotoğraflarını gösterin.
  • Yakınınızın hayat hikayesini ve yaşadığı olayları bir hikaye gibi yazıp ona okutturun.
  • Ona önemli günleri hatırlatacak bir fotoğraf albümü hazırlayın. Hatta bu albümün içine fotoğrafların dışındaki objeleri de ekleyin.
  • Anı olarak saklanabilecek objeleri özel bir kutu ya da kasada saklayın.
  • Yakınınızın kişisel hikayesini anlattığınız bir ses kaydı oluşturun ve ona izlettirin.
 

Yakınınız ile Sohbet Edin

Konuşmaya yakınınızın aile hikayesini anarak başlayın. Genellikle çocukluğundan, çocukluğundaki anılarından konmaya çalışın. Çocukluğunda çok sevdiği bir oyuncağı ya da evcil hayvanı var ise onu hatırlatmaya çalışın. Yaptığınız sohbet sırasında sevdiği kitaplardan, müziklerden ya da filmlerden de konuşabilirsiniz. Alzheimer hastaları genellikle çok yakın olayları eskilere göre hatırlamakta daha çok güçlük çekerler. Yakınınızın durumuna göre çevrenizden, yakınınızın arkadaşlarında, akrabalarınızdan da onunla sohbet edip anıları canlandırmaya çalışmaları için yardım isteyebilirsiniz.  

Belgeler Size Yardımcı Olabilir

Hafızanın geri getirilmeye çalışılmasında önemli bir yer taşıyan diğer evraklar ise eski belgeler, eski yazışmalar ve kimi belgeler olabilir. Tüm eski belgeleri değerli birer kaynak olarak görüp muhafaza etmenizde fayda vardır. Eldeki fotoğraflardan, belgelerden bir hayat hikayesi oluşturun ve bu fotoromana benzeyen hikayenin üzerinden yakınınıza geçmişi anımsatmaya çalışın.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.