Alzheimer Yakını Olmak : Aile İçi Anlaşmazlık ile Mücadele Etmek

Alzheimer yakını
Alzheimer yakını olmak başa çıkması çok zor bir durumdur. Alzheimer hastalığı,  aile içinde büyük sıkıntılara strese neden olabilir. Aile içindeki anlaşmazlıklar ile mücadele etmek sizi asıl sorunlardan uzaklaştırır. Fakat sorunları çözmek malum hastalık gibi daha önemli konulara daha büyük konsantrasyon ile yoğunlaşmanızı sağlar. Aileden sevilen bir yakına Alzheimer tanısı konduğunda bu durum tüm aileyi derinden etkiler ve sarsar. Yakınının böyle bir tanı aldığını öğrenen aile bireyleri hayal kırıklığı, korku, yoğun üzüntü gibi farklı duyguları bir arada yaşayabilir ve kendini tarifsiz bir karmaşanın içinde bulabilir. Bu durumu yaşayan, Alzheimer yakını olan aile bireylerinin ilk adımda birbiri ile çatışmaya düşmesi sık rastlanan bir durumdur. Bu hastalık haberi ile mücadele etmek için geliştirilen bir tür savunma mekanizmasıdır.   Çatışmaları en aza indirmek için aşağıdaki önerileri dikkate almanızda fayda var:

Sorumluluğu paylaşın

Ailenin tüm bireylerinin tercihlerini, kaynaklarını ve yeteneklerini değerlendirin. Aileden biri yakınınızı kendi evinde ya da hastanın evinde bakmayı kabul ederken bir diğeri yakınınızın uzmanların olduğu bir merkezde bakım alması gerektiğini savunabilir. Ya da bir diğer aile bireyi sadece evin ihtiyaçları ile ilgilenebileceğini söyler. Böyle bir çatışma olduğunda aile bireyleriniz bir arada ortak bir karar alın ve bir iş bölümü yapın. Belli işleri belli kişilerin sorumluluğuna verin.

Düzenli olarak buluşun

Yakınıza bakım konusunda görev alan tüm yakınlarınız olarak belirli periyotlar ile yüz yüze görüşmeler organize edin. Aile toplantılarınızda her bir aile bireyinin aldığı sorumluluğu, işi yerine getirebilme yeteneğini ve yakınınızın ihtiyaçlarını değerlendirin. Böylece iş bölümünde herhangi bir değişiklik gerekip gerekmediğini tespit ederek eksiklikleri giderin. Bu konuları görüştüğünüz aile toplantılarınız şiddetli tartışmalar ve kavgalar ile sonuçlanıyor ise sorunları çözmede size yardımcı olacak bir uzmandan destek alın.

Dürüst olun

Gerginliği ve tartışmayı engellemek için duygularınız hakkında açıkça konuşun. Eğer stresli iseniz sevdiğinizin bakımını üstlenmekten ötürü yorgun iseniz bunu ailenizin bireylerinin olduğu bir ortamda dile getirin. Sevdiğinizin bakımını üstlenmek için yardım istemekten çekinmeyin. Gerekiyor ise bakımı tek başınıza üstlenemediğinizi ve bir profesyonel yardıma ihtiyaç duyduğunuzu aile bireylerinize açıkça söyleyin. Fakat duygu ve fikirlerinizi aile bireylerinize anlatırken başkalarını suçlayıcı konuşmamak için dikkatli olun. Sorunlarınızı anlatırken cümleye “ben” diye başlayın “biz” ile başlayan cümleler kurarak kimseyi suçlamayın.

Alzheimer yakını olarak eleştiride bulunmayın

Anne ya da babanızın bakımını hakkında bir değil birden çok doğru olabilir. Sizin aklına yatmayan fikirleri doğrudan eleştirmeyin. Özellikle yakınınızın bakımı için elini herkesten taşın altına koyan aile bireyinizi ağır bir şekilde eleştirmeyin.

Destek almaktan çekinmeyin

Yakınınızın bakımı ile ilgili yaşadığınız stres ve sorunları aile bireyleriniz ile yaptığınız görüşmelerde çözemediyseniz profesyonel bir yardım almaktan çekinmeyin. Hatta internet üzerinden Alzheimer yakını ve yakınlarının olduğu bir topluluğa üye olup sizin durumunuzda olan diğer insanların sorunlar ile nasıl mücadele ettiğini öğrenebilirsiniz. Unutmayın bir sorunu çözmek için birlikte çalışmak her zaman insanın omzundaki yükü azaltır. Aile bireyleri olarak birbiriniz ile anlaşarak yakınlarınızın bakımı yaparsanız sevdiğinize bakıyor olmanın mutluluğunu da yaşayabilirsiniz.  

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.