Alzheimer’lı Bakımı: Uzun Süreli Bakım Seçenekleri

uzun süreli bakım
uzun süreli alzheimer bakımı

Ne yazık ki birçok Alzheimer hastası evde yeteri kadar sağlıklı bakılamamakta ve dışarıdan profesyonel kişiler tarafından bakılma ihtiyacı duymaktadır. Yakınınızın en iyi şekilde bakılması için en iyi kararı almak sizin elinizde. Evde ya da profesyonel merkezlerde gerçekleşen uzun süreli bakım seçenekleri arasından en iyi kararı verebilmek için araştırma yapmanız gerekmektedir.

Alzheimer’ın ilk evrelerinde hastaların bakımı evde çok iyi bir şekilde karşılanmaktadır. Fakat hastalık ilerledikçe en sevgi dolu, uzlaşmacı aile bile yakınının bakımını evde karşılamada yeterli olmayabilir. Bu sebeple böyle bir duruma gelindiğinde uzman yardımı almak gerekmektedir.

Eğer Yakınınız Evde Kalacaksa

Evinizin yakınınız için en rahat ve huzurlu ortam olduğunu düşünüyorsanız ve evden ayrılmasını istemiyorsanız evde bakım hizmetleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Yatılı Bakım Seçeneklerini Göz Önünde Bulundurun

Alzheimer ilerledikçe, sandığınızdan fazla yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ev dışında alabileceğiniz uzun süreli bakım hizmetlerini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Doğru Uzun Süreli Bakım Şeklini Seçmek

Yakınınız için en doğru bakım şeklini seçmek istiyor fakat kesin kararınızı veremiyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorunuz.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise tüm bakım hizmetlerinin Alzheimer hastalarına özel olarak tasarlanmış olmamasıdır. Seçim yaparken hastanızın özel durumuna ait ihtiyaçlarının karşılanabileceğinden emin olun. Ayrıca Alzheimer hastalığının seyri ilerledikçe yakınınızın ihtiyaçları artacaktır. Bu sebeple bakımın şartlarını devamlı olarak güncellemeniz gerekmektedir.

Yükü Paylaşmak Bakımın Kalitesini Yükseltir

Alzheimer olan yakınınıza bakımınız konusunda destek almanız bütün işin sizin omuzlarınızdan birazda olsa kalkmasını sağlayacaktır. Böylece duygusal olarak da zorlu olan bu süreçte kendinizi biraz daha iyi hissetmeniz mümkün olacaktır. Yükü birileri ile paylaştıkça taşıması daha kolay olacaktır. Yakınınızın daha iyi bir bakım hizmeti alabilmesi ve sizin daha az stres yaşamanız için uzmanlardan yardım istemenizde fayda vardır.