Alzheimer’lı Bakımı: Uzun Süreli Bakım Seçenekleri

uzun süreli bakım
Ne yazık ki birçok Alzheimer hastası evde yeteri kadar sağlıklı bakılamamakta ve dışarıdan profesyonel kişiler tarafından bakılma ihtiyacı duymaktadır. Yakınınızın en iyi şekilde bakılması için en iyi kararı almak sizin elinizde. Evde ya da profesyonel merkezlerde gerçekleşen uzun süreli bakım seçenekleri arasından en iyi kararı verebilmek için araştırma yapmanız gerekmektedir. Alzheimer’ın ilk evrelerinde hastaların bakımı evde çok iyi bir şekilde karşılanmaktadır. Fakat hastalık ilerledikçe en sevgi dolu, uzlaşmacı aile bile yakınının bakımını evde karşılamada yeterli olmayabilir. Bu sebeple böyle bir duruma gelindiğinde uzman yardımı almak gerekmektedir.

Eğer Yakınınız Evde Kalacaksa

Evinizin yakınınız için en rahat ve huzurlu ortam olduğunu düşünüyorsanız ve evden ayrılmasını istemiyorsanız evde bakım hizmetleri arasından tercih yapabilirsiniz.
  • Geçici bakım: Her ne kadar yakınınızın evinizde yanınızda olmasını diliyor olsanız da bir süre mola vermekte yarar olabilir. Kendinizi bir süre dinlenmeye aldığınız dönemde geçici olarak bir merkezden yakınınıza bakması konusunda destek alabilirsiniz.
  • Evde bakım hizmetleri: Evde size yardımcı olması için anlaşacağınız yardımcılar ile yakınınız evinin konforunda bakım alabilir. Örneğin evde alınacak bir hemşirelik hizmeti ile yakınınız bir sağlık profesyoneli tarafından yıkanıp kişisel ihtiyaçları karşılanabilir, ilaçlar zamanında verilebilir ve en önemlisi tıbbi müdahaleler hemşire tarafından anında yapılabilir.

Yatılı Bakım Seçeneklerini Göz Önünde Bulundurun

Alzheimer ilerledikçe, sandığınızdan fazla yardıma ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ev dışında alabileceğiniz uzun süreli bakım hizmetlerini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.
  • Yaşam destekli merkez: Böyle merkezler yakınınızın tüm ihtiyaçlarını karşılamakla görevlidir. Örneğin yemek yemesinden, banyo yapmasına kadar tüm kişisel bakım işlemleri böyle merkezlerde profesyoneller tarafından karşılanır.
  • Özel merkezler: Özel olarak hafıza problemi yaşayan hastaların bakımı için oluşturulan merkezlerden destek alabilirsiniz. Bu merkezler sadece Alzheimer ve Demans hastalarına hizmet vermektedirler. Yakınınızın kişisel günlük ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra bu merkezlerde hafızayı canlandıracak özel “bellek bakımı” hizmetleri de sunulmaktadır.
  • Huzurevleri: Yedi gün yirmi dört saat hemşirelik hizmetlerinin verildiği huzurevleri yakınınızın tüm sağlık ihtiyaçlarının karşılanması için ideal bir merkez olacaktır. Alzheimer tanılı hastalara ayrıca ilgi gösterilen bu merkezlerde yakınınızın bakımı en iyi şekilde karşılanacaktır.

Doğru Uzun Süreli Bakım Şeklini Seçmek

Yakınınız için en doğru bakım şeklini seçmek istiyor fakat kesin kararınızı veremiyorsanız aşağıdaki soruları kendinize sorunuz.
  • Yakınınızın yemek hazırlaması ve yemesi için diğer insanların yardımına ihtiyacı var mı?
  • Yakınınızın ilaçlarını alması konusunda ve diyabetini ya da kalp hastalığını takip etmesi konusunda medikal bir yardıma ihtiyacı var mı?
  • Yakınınızın yirmi dört saat bir sağlık profesyoneli tarafından bakıma ihtiyacı var mı?
  • Alzheimer hastalarına özel bakım veren bir merkezi tercih eder misiniz?
  • Yakınınızın bakımı için gerekli masrafları karşılayabilecek misiniz?
Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise tüm bakım hizmetlerinin Alzheimer hastalarına özel olarak tasarlanmış olmamasıdır. Seçim yaparken hastanızın özel durumuna ait ihtiyaçlarının karşılanabileceğinden emin olun. Ayrıca Alzheimer hastalığının seyri ilerledikçe yakınınızın ihtiyaçları artacaktır. Bu sebeple bakımın şartlarını devamlı olarak güncellemeniz gerekmektedir.

Yükü Paylaşmak Bakımın Kalitesini Yükseltir

Alzheimer olan yakınınıza bakımınız konusunda destek almanız bütün işin sizin omuzlarınızdan birazda olsa kalkmasını sağlayacaktır. Böylece duygusal olarak da zorlu olan bu süreçte kendinizi biraz daha iyi hissetmeniz mümkün olacaktır. Yükü birileri ile paylaştıkça taşıması daha kolay olacaktır. Yakınınızın daha iyi bir bakım hizmeti alabilmesi ve sizin daha az stres yaşamanız için uzmanlardan yardım istemenizde fayda vardır.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.