Alzheimerlı Hasta Bakımı: Evde Uygulanabilecek Güvenlik İpuçları

alzheimerlı hasta bakımı

Alzheimerlı hasta bakımı stresli ve zor bir iş olabilir. Hastanız için evde güvenli bir ortam yaratmak için aşağıdaki önerileri dikkate alın.

Ev güvenliği herkes için çok önemlidir fakat evde Alzheimerlı hasta bakımı hasta yakını için çok çok daha önemlidir.

Evdeki kayabilecek küçük bir halı ya da çocuğunuzun yerde kalmış küçük bir oyuncağı yakınınızın kolayca kayıp düşmesine ve yaralanmasına neden olabilir. Bu gibi tehlikeli ve stresli durumları önlemek için evinizi nasıl daha güvenli bir hale getirebileceğinizi aşağıdaki önerileri okuyarak öğrenin.

Alzheimerlı Hasta Bakımı için Eviniz Ne Kadar Güvenli?

Yakınınızın hareketlerini, sağlığını ve kabiliyetlerini gözden geçirin. Yakınınız kendi başına güvenli bir şekilde merdivenleri inip çıkabilir mi? Geceleri uyanıp bilinçsizce dolaşıyor mu? Alzheimerlı hasta bakımı için bu soruları sormak önemlidir.

Bu soruları kafanızda yanıtladıktan sonra tüm odaları gezip dolaşın ve yakınınıza zararı dokunabileceğini düşündüğünüz potansiyel eşyaları ortadan kaldırın ve odalar için yeni planlar ve değişiklikler düşünün. Değişiklikleri yakınınızın hayatını kolaylaştıracak şekilde yapmayı unutmayın.

Güvenli Mutfak Önerileri

Yatak Odasının Güvenliği

Yakınınızın, gece uyanıp banyoyu kullanmak, su içmek veya bir şeyler yemek gibi alışkanlıkları var ise bu ihtiyaçlarını yatmadan önce karşılamasına yardımcı olun. Gece kalkmak onun için her zaman güvenli olmayabilir, tehlikeli olabilir.

Salon Güvenliği İpuçları

Banyo Güvenliği için İpuçları

Ayrıca;

Dışarıda Güvenliği Sağlamak için

Alzheimerlı Hasta Bakımı için Diğer Güvenlik Önlemleri

Alzheimer tanısı alan bir yakınınız sizinle birlikte yaşıyor ise evinizde bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. Değişiklikler için Alzheimer’lı yakınları olanlara danışabilir ya da profesyonel yardım alabilirsiniz.

Unutmayın ev güvenliği yakınınızı tehlikelerden korurken sizin de içinizi rahatlatabilir.