Alzheimer’lı Hasta Yakını Olmak: Etkili İletişimin İpuçları

alzheimerli yakini olmak etkili iletisim

Alzheimer’lı hasta yakını olmak, yakınınızla etkili bir iletişim gerçekleştirme konusunda çok fazla sabır ve ilerleme gerektiren bir durumdur. Alzheimer, hastanın giderek iletişim becerilerini aşındıran bir hastalıktır. Her şeye rağmen hasta yakınınız ile etkili iletişim kurmanız mümkündür.

Alzheimer’lı hasta yakını olmak, yakınınızla iletişim kurmaya çalıştığınız zaman kimi zaman boşuna kürek çektiğinizi hissettirebilir. Çünkü hastalık kişinin iletişim kabiliyetlerini yavaş yavaş hasara uğratmaktadır. Yakınınızın belli bir süreden sonra davranışları ve sözleri çok mantıksız bir hale gelebilir. Bir yandan da sizin söylediğiniz her şeyi yanlış anlamaya başlayabilir. Hem yanlış anlaşılmamak hem de yanlış anlamamak için iletişiminizi çok sağlam temeller üzerinden gerçekleştirmelisiniz.

Alzheimer’lı Hasta Yakını Olmak : Ne Beklemeli?

Alzheimer hastalığı beyni, doğru kelimeleri bulmakta fazlaca zorlanan ve diğerler insanların ne dediğini anlamayı güçleştiren bir hale getirir. Yakınınız bazı durumlarda kelimeleri unutabilir ve dediklerinizi anlayamayabilir. Bu gibi durumlarda ona söylediğinizi anlaması için fırsat verin ve kelimeleri birkaç kez ardı ardına tekrarlayın.

Alzheimer olan hasta aynı zamanda;

Yardım Etmek için Ne Yapabilirsiniz?

Zorluklarına rağmen Alzheimer olan biri ile etkili iletişim kurulabilir. Yakınınız ile daha etkili iletişim kurabilmek için aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin:

Yakınınızın hastalığının seyri ilerledikçe onunla iletişim kurmanız oldukça zorlaşabilir. İletişim ile ilgili yaşadığınız problemleri asla kişisel olarak algılamayın. Yaptıklarının hastalığının sonuçları olduğunu unutmayın.