Check Up Öncesi Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Check Up Öncesi Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Check-up Nasıl Yapılır?
Check up öncesi check up yapılan bir hastane ya da tıp merkezinden randevu almanız gerekiyor. Check up’tan sorumlu doktor kullandığınız ilaçlar ve daha önce geçirdiğiniz hastalıklar konusunda sorular sorar. Bu doğrultuda check up’ın kapsamı belirlenir, kişinin check up’a gelmeden kullanması veya kesmesi gereken ilaçlar varsa doktor tarafından bilgilendirme yapılır.

Check up öncesi randevu günü aç karna (8-10 saat arası bir açlıkla) check up merkezine gelindiği zaman kan ve idrar tahlilleri alınıyor bunun dışında kalp elektrosu (EKG), akciğer filmi, batın ultrasonu gibi görüntüleme yöntemlerine başvuruluyor. Kişinin yaşı ve cinsiyetine göre mamografi, PSA testi gibi tetkikler gerçekleştiriliyor. 50 yaş üstünde endoskopik tetkikler planlanabiliyor.

Check up süresi panel içeriğine göre farklılık gösterebiliyor. Sonuçlarınız check up panel içeriğindeki tetkiklere bağlı olarak aynı gün içerisinde ve/veya takip eden günlerde hazır oluyor.

Check up süreci hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

Check up öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Size uygulanacak tetkikler bir kısım ön hazırlık gerektirdiği için, aşağıdaki önerileri dikkate almanızı rica ederiz. Bu önerilere uyarak gelmeniz, işlemlerin hızlı yürümesini, tetkikler arasında bekleme sürenizin kısalmasını ve tetkiklerin en doğru şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

İşlem günü, hazırlık durumunuza ve bölümlerin yoğunluğuna göre, program sırasında oluşabilecek değişiklikler, check up yetkilileri tarafından size iletilecektir.

 • Laboratuvar testleri için, kan almadan önce, yaklaşık 12-14 saat açlık gerekmektedir.
 • Su içilebilir fakat sigara, şeker, sakız ve kafein içeren gıdalar kullanılmamalıdır.
 • Çocuk hastalarımızın mümkün olabildiğince aç olarak gelmesini rica ediyoruz.
 • Randevudan bir gün önce alkol alınmamasını ve akşam yemeğinde hafif gıdalar tüketilmesini gerekir.
 • Program içeriğinizde Batın (Abdomen) ultrasonu bulunuyorsa aç olmanız ve mesanenizin dolu olması (idrar yapma isteği olması) gerekiyor.
 • Bu nedenle işlemlerinizin yapılacağı gün, check up yetkililerinin yönlendirmesi doğrultusunda, uygun zamanda su içmeye başlamanızı ve su içmeye başladıktan sonra idrara çıkmamanızı öneriyoruz.
 • Program içeriğinizde Eforlu EKG testi bulunuyorsa havlu, yedek atlet, spor kıyafet ve spor ayakkabı getirmeniz önerilir.
 • Kadın hastalarımız için; program içeriğinizde mamografi tetkiki bulunuyorsa duş alınmasını, krem, parfüm ve benzeri malzemelerin kullanılmamasını rica ederiz.
 • Adet döneminin 3. ve 10. günleri arasında çekim yapılması uygundur.
 • Sürekli kullandığınız ilaçlar varsa Check up işleminiz öncesi alımına devam edebilirsiniz.
 • Hekimle görüşmenizde kullandığınız ilaçları belirtmeyi unutmayınız.
 • Varsa eski test sonuçlarınızın yanınızda getirmenizi rica ediyoruz.

Check up öncesi randevumu nasıl oluşturabilirim?
444 55 44 numaralı Alo Acıbadem hattı üzerinden 7/24 randevunuzu oluşturabilirsiniz.

sticky header 150x80 1

Acıbadem Mobil Sağlık Tarafından Oluşturulmuştur.
Güncelleme Tarihi 5 / 2019

Check up Programları

Sağlık Programları

Check Up Destek

© Her Hakkı Saklıdır