Demans Hastası Biri İle İletişim Kurabileceğiniz 12 Aktivite

demans
Demans sürecinde ortak iletişim ve davranışsal konularla başa çıkmada iyi stratejilere sahip olmak kadar demans ve alzheimer hastalığına sahip biriyle daha yakın iletişim kurmaya teşvik eden birçok aktivite de vardır. Sevdiğiniz insanı bir sonraki ziyaret edişinizde, onunla bağ kurabilmek adına aşağıdaki aktiviteleri deneyebilirsiniz: Demans iletişim süreci için yakınınızla iletişim kurabileceğiniz aktiviteleri sizin için derledik.

Demans Hastası Biri İle İletişim Kurabileceğiniz 12 Aktivite

 1. HATIRA POŞETİ YARATIN
Poşeti ergenliğinin bitişi ve 20’li yaşlarının başlangıç dönemini hatırlatan eşyalarla doldurun. Kokulu eşyalar bu anlamda oldukça işe yarar çünkü kokular anılarla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Sabun, parfüm, tıraş losyonu veya nane, çam kokusu veya zencefil gibi kokuları da dahil edin.
 1. AİLE FOTOĞRAFLARINA BAKIN
Demans tedavisi süreci çok zordur. Çocukluk veya gençlik dönemlerine ait fotoğraflar bu anlamda oldukça faydalıdır. Özellikle fotoğraflı olan eski dergi ve gazeteler de iyi bir seçenektir.
 1. SESLİ OKUYUN
Kişinin en sevdiği kitabını ona sesli okuyun, onun kitaba dokunmasına ve sayfaları hissetmesine izin verin. Bırakın sevdiğiniz, fark edilebilir bir koku olan “eski kitap kokusunun” keyfini çıkarsın. Sesli okuma özellikle şiirlerde etkilidir çünkü şiirlerdeki kelimelerin ses uyumu hem tanıdık, hem de sakinleştiricidir.
 1. SEVDİĞİ MÜZİK TÜRÜNDEN ŞARKILAR DİNLEYİN
Gençlik yıllarına ait şarkıları indirin veya bu tarz şarkılar çalan bir radyo kanalını ayarlayın. İnternetteki birçok radyo istasyonu geniş bir yelpazeye sahiptir. En sevdiği müzik türünü bulmak kolay olacaktır.
 1. ŞARKILARI SÖYLEYİN
Yılbaşı dönemiyse yılbaşı şarkıları da söyleyebilirsiniz. Sevdiğinizin hangi şarkıları bildiğini veya hangi eski şarkıları hatırladığını öğrendikçe şaşırabilirsiniz.
 1. ESKİ FİLM VE TELEVİZYON PROGRAMLARINI İZLEYİN
Sevdiğiniz tam bir “Yeşilçam” hayranı mıydı? Belki de “Dallas” dizisini izlemekten keyif alıyordu? Kendisinin bir zamanlar izlemekten keyif aldığı dizi veya televizyon programlarını internetten bulabilir, birlikte bu dizileri izleyebilirsiniz.
 1. DOĞA YÜRÜYÜŞÜNE ÇIKIN
Kuş seslerini dinleyin, ıslak çimlere dokunun, gülleri koklayın ve güneş ışığını omuzlarınızda hissedin. Gençliğinde hangi açık hava etkinliklerinden keyif aldığını sorun ve benzer senaryoları mümkünse güvenli bir şekilde tekrar yaratın.
 1. YEMEK KİTAPLARINA BAKIN
Kadınlar gençlik dönemlerinde yemek yapmayı öğrenmek, yetişkinlik dönemlerinde ise aileye yemek yapmak için mutfakta oldukça fazla zaman harcarlar. Eski bir aile tarifinin doğuşu ve farklı hâle gelmesi hakkında konuşun, daha da iyisi – bu eski aile tariflerini yapın ve sonuçları sevdiklerinizle paylaşın.
 1. SEVDİĞİ ŞEKERLERİN TADINI CIKARIN
Sevdiğiniz kişinin gençliğinde yaygın olarak satılan şekerlemeleri bulun. Eskiden favori olan şekerler konusunda uzmanlaşan birçok firma bulunmaktadır. Sıradan basit portakallı şeker bile çocukluk anılarının canlanmasına yardımcı olabilir.
 1. HAYVANLARLA BAĞLANTI KURUN
Köyde büyüyen insanlar at, eşek ve diğer çiftlik hayvanlarıyla konuşup onlara dokunabileceği hayvanat bahçesine gitmekten veya köylerini ziyaret etmekten keyif alırlar. Ona hayvanlar, sahip olduğu eski evcil hayvanlar hakkında veya köyde büyümenin nasıl bir duygu olduğu ile ilgili sorular sorun. Bu, torunları da dahil edebileceğiniz harika bir aktivitedir çünkü günümüzde birçok çocuk çiftliklere veya köy yerlerine aşina değildir.
 1. ÇOCUKLUKTA SAHİP OLDUĞU OYUNCAKLAR HAKKINDA KONUŞUN
Diğer hiçbir şey çocukluk anılarını tanıdık eski oyuncakların yaptığı gibi ortaya çıkarmaz. Yün bebekler, tahta oyuncaklar ve bilyeler 40’lı ve 50’li yılların en popüler oyuncakları arasında yer alıyordu. Artık antika oyuncaklara ithafen birçok internet sitesi bulunuyor. Elinizde herhangi bir eski oyuncak varsa, bir sonraki ziyaretinizde oyuncağı yanınıza alın, onunla nasıl oynandığını sorun veya yapım gerektiren bir oyuncaksa, birlikte bir şeyler üretin.
 1. ESKİ HOBİ VE YETENEKLERİ YENİDEN KULLANIN
Sevdiğiniz yorgan mı dikiyordu, tığ mı işliyordu, yoksa örgü mü örüyordu? İğne ve ipliği eline verin, yorganın ağırlığını ve ipliğin pürüzünü hissetmesine olanak tanıyın. Ciddi bir hafıza kaybı veya bilişsel bozukluğa sahip olsa bile kendisinin hâlâ biraz daha tığ ile işleyebilmesine veya örmesine şaşırabilirsiniz. Genelde kaslar beynin unuttuğu şeyleri hatırlar.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.