Doğum Öncesi Hazırlık Dersleri: Doğum Sürecine ve Doğum Anına Hazırlanın

Doğum Öncesi Hazırlık

Doğum öncesi hazırlık dersleri, ilk doğum deneyiminiz de olsa, doğumhaneye aşina da olsanız, doğum süreci ve doğum anında size güven verecektir.

Muhtemelen çocuk doğumu hakkında birçok kitap okudunuz, arkadaşlarınız ve sevdiklerinizden sayısız doğum hikayesi dinlediniz. Peki, gerçekten doğum süreci ve doğum anında sizi nelerin beklediğini biliyor musunuz? Doğuma hazırlık dersleri süreçle ilgili sizi aydınlatabilir.

Doğum Öncesi Hazırlık Derslerine Neden Katılmalıyım?

İlk ya da beşinci çocuğunuzu doğuruyor olsanız bile, doğuma hazırlık dersleri doğum süreci ve doğum anının zorluklarını tanımınızda yardımcı olabilir. İmkanları değerlendirin:

Farklı Tür Doğum Öncesi Hazırlık Dersleri Var Mı?

Bazı doğum öncesi hazırlık dersleri sezaryen, sezaryen sonrası vajinal doğum ve çoğul doğumlar gibi belli başlı doğum türlerini içerebilir. Temel bilgileri basitçe gözden geçirmek isteyen aileler için ise takviye dersler bazı belediyelerde bile mevcuttur. Diğer dersler belli bir doğum metoduna odaklanır. Örneğin:

Diğer birçok dersler bu popüler yöntemlerin temel unsurlarını kullanır. Buna ek olarak, hipnozla doğum gibi diğer doğum yaklaşımları için de dersler bulabilirsiniz.

Doğum Kursu Bulmanın En İyi Yolu Nedir?

Doğum öncesi hazırlık kursları birçok hastane ve doğum merkezleri tarafından hizmete sunulmaktadır. Bazı dersler online ya da video formatında mevcuttur. Doktorunuza da uygun bir sınıf için danışabilirsiniz. Yakın zamanda bebeği olan aile bireyleriniz varsa, onlarla da görüşebilirsiniz.

Doğum Kursunda Nelerin Olmasına Dikkat Etmeliyim?

Derslerin, doğum sonrası için eğitim verme sertifikası olan bir eğitmen tarafından verildiğine emin olun. Sınıflar, tartışmaları kolaylaştırmak ve kişiye özel eğitime imkan tanımak için -8 ila 10 çifti geçmeyecek şekilde- küçük olmalıdır. Fiyat, eğitim yeri ve eğitim programını da sorduğunuzdan emin olun.

Derslere Ne Zaman Katılmalıyım?

Doğum öncesi hazırlık kursları genelde hamileliğin 6. ya da 7. ayına yaklaşırken alınması tavsiye edilir fakat kurslara doğum öncesinde herhangi bir zaman diliminde gidilmesi de faydalı olacaktır. Genelde bir dizi ders, sonuncu trimester (üç ay) döneminde sunulmaktadır. Ne kadar erken kayıt olursanız, tarih ve zamanlar konusunda o kadar çok alternatifiniz olacaktır.

Doktorumun Rolü Nedir?

Doktorunuz, hamilelik sürecinde ve doğumda sizin ve bebeğinizin sağlıklı olduğunu garantilemek için vardır. Doğum planı oluşturabilmek için, doktorunuzun yardımı ile doğum öncesi hazırlık derslerinde öğrendiğiniz bilgileri kullanın. Kimse doğum sürecinin ve doğum anının nasıl gelişeceğini önceden tahmin edemez fakat doğum süreci, doğum anı ve lohusa bakımı sürecinde beklentilerinizi karşılamak için doktorunuzla birlikte bir doğum planı oluşturabilirsiniz ve bu da, bebeğiniz ve sizin en iyi bakımı almasını sağlayacaktır.