Düşükten Sonra Hamilelik Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

düşükten sonra hamilelik

Düşükten sonra hamilelik kafa karıştırıcı ve stresli olabilir. Hamilelik için en iyi zaman ne zamandır? Yeniden düşük yapma ihtimaliniz nedir? Düşükten sonra hamilelik ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenin.

Düşükten sonra hamilelik mi planlıyorsunuz? Ne zaman gebe kalacağınıza dair endişeli ve kafanızın karışmış olması gayet normaldir. İşte düşükten sonra sağlıklı bir gebelik için atmanız gereken adımlar.

Düşük neden olur?

Düşük, aniden gelişen ve hamileliğin 20. haftasından önce meydana gelen bir olaydır. Çoğu düşük, fetusun normal olarak gelişmemesinden kaynaklanır. Bebeğin genlerinde veya kromozomlarında meydana gelen problemler, embriyonun gelişim ve büyümesinde hatalara sebep olarak düşüğe sebep olur. Bazı durumlarda, annenin rahmi veya rahim boynundaki problemler veya kontrol edilmeyen diyabet gibi sorunlar da düşüğe sebep olabilmektedir. Ancak sıklıkla, düşüğün sebebi anlaşılamamaktadır.

Hamileliklerin yüzde on ile yirmisi düşük ile sonuçlanmaktadır. Fakat gerçek rakam bundan çok daha fazladır. Çünkü çoğu düşük, kadın henüz hamile olduğunu fark etmeden çok erken gerçekleşmektedir.

İkinci kez düşük yapma ihtimali nedir?

Düşük, genellikle bir kez meydana gelir. Çoğu kadın, düşük yaptıktan sonra sağlıklı bir hamilelik yaşamaktadır. İkinci kez düşük yapma şansı yüzde beşten daha azdır.

Düşükten sonra hamilelik için yaptırılması önerilen özel testler bulunuyor mu?

Gebelikte yaygın yapılan testler daha fazla okuyun

Eğer ikiden daha fazla düşük yaptıysanız, hamile kalmadan önce düşüklerin sebebini anlamaya çalışmanızda fayda var. Aşağıdaki testler ile bunun sebeplerini öğrenmeyi deneyebilirsiniz :

Rahim problemlerini anlamak için aşağıdaki testler de uygulanabilir :

Düşükten sonra hamilelik için en iyi zaman nedir ?

Tekrar hamile kalmayı denemeden önce kendinize duygusal ve fiziksel olarak iyileşmek için zaman taşıyın. Düşükten sonra fiziksel iyileşme, birkaç saatten birkaç güne kadar değişebilecek bir zaman diliminde gerçekleşmektedir. Regl dönemleriniz 4 – 6 hafta içerisinde düzelecek ve yumurtlama döneminizde, düşükten hemen sonra bile hamile kalabilmeniz tekrar mümkün olacaktır. Unutmayın, düşük yapmak, kayıp hissine sebep olabilir. Partneriniz ile birlikte, sinir, üzüntü, suçluluk gibi pek çok duygu karmaşası yaşayabilirsiniz. Duygusal iyileşme sürecinizi aceleye getirmeyin.

Düşükten sonra hamilelik için kendinizi hazır hissettiğinizde, sağlık kuruluşunuza rehberlik için başvurun. Bunun dışında aşağıdaki ipuçlarını da değerlendirmeniz mümkün:

Düşükten sonra hamilelik : Sağlıklı bir hamilelik geçirme şansını artırmak için neler yapılmalı?

Hamile kalmak için bilmeniz ve uzak durmanız gerekenler hakkında daha fazla okuyun

Gebelik öncesinde ve sırasında sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, bebeğinizi ve sizi sağlıklı tutacaktır.

İdeal olarak birkaç ay önceden, günlük gebelik vitaminleri veya folik asit takviyesi almanız önerilir. Kafeini sınırlamanız, sağlıklı kilonuza kavuşmanız ve rutin fiziksel aktivitelerde bulunmanız da önemlidir. Ek olarak, uyuşturucu, alkol, sigara ve stresten de uzak durmanızda fayda var.

Birden fazla düşük yaşadıysanız, gelecek hamileliğiniz daha dikkatli planlanmalı ve takip edilmelidir. Hamile olduğunuzu düşündüğünüzde veya hamilelikten önce doktorunuza danışın.

Düşükten sonra hamilelikte nasıl hissederim ?

Düşükten sonra tekrar hamile kaldığınızda, korku ve endişe hissettiğiniz kadar neşeli de hissedersiniz. Hamileliğinizi geç duyurmak konusunda düşünceleriniz olabilir. Doğumunuzdan sonra, kaybınız ile ilgili düşünceleriniz geri gelebilir. Bu normaldir. Duygularınız hakkında konuşun ve onları tam olarak yaşamaktan çekinmeyin. Eşinize, ailenize ve arkadaşlarınıza destekleri için yakınlaşın. Eğer baş etmekte güçlük çekiyorsanız, sağlık kuruluşunuza ve bir danışmana ek destek için başvurun.