En Büyük 7 Yaşlanma Korkusu

yaşlanma korkusu

 

Toplum; yaşlanmayı ve yaşlılığı sana bakacak kimsenin olmayacağı bir yerde, artık kendine dahi bakamayacağın bir duruma geleceğin kaçınılmaz bir kader olarak inandırmakta. Ama bu doğru değil! Gerçek şu ki, yaşlanma korkusu ve yaşlılık endişelerimizin büyük çoğunluğu yanlışlar üzerine kurulu.

Günümüzde yardıma ihtiyacı olan yaşlılar için bakıcılardan, özel bakım evlerine kadar geniş ve modern bir yelpaze bulunmaktadır ve bu seçeneklerin hepsi yaşlılara kişisel istek ve ihtiyaçları doğrultusunda bir yaşam tarzı sağlamayı, zihinsel, fiziksel ve sosyal olarak sağlıklı kalmalarını amaçlıyor.

Eğer sizin yaşlı sevdikleriniz de huzur evine veya özel yaşlı bakım merkezlerine gitme konusunda endişeler yaşıyorsa, yaşlanma korkusu ve yaşlı yaşamına ilişkin yedi korkunun cevabına bir göz atın:

 

1) Sıkılırım

Günümüzde yaşlı bakım topluluklarının sunduğu aktivite ve olanaklarla sıkılmaya zaman yok. Özel bakım merkezleri açık hava gezilerinden, fitness ve kişisel güçlendirme derslerine kadar her şeyi sunmakta.

 

2) Tüm param bitecek

Evet, yaşlılık finansal açıdan yıldırıcı görünebilir, ancak zaten bakım ücretini nasıl karşılayacağınızı düşünüyorsanız bir adım ileridesiniz demektir. Özenli bir mali planlama ve sosyal güvenlik desteği ile özel bakım bazen evde oturmakla benzer maliyetlere gelebilir.

 

3) Kendim için en iyi bakımı alamamaktan korkuyorum

Yaşlı ebeveynini bir başka yere teslim etme konusunda çocuklar yaşlılara göre çok daha sabit bir bakış açısına sahipler. Yaşlılığa geçiş zamanı hissedildiğinde, karar verme süreci tüm aileyi ilgilendiren bir süreçtir ve yaşlı sevdiklerinizin yeni yaşam alanları eski yaşam alanlarıyla aynı ölçüde rahat olmalıdır. Özellikle bakıcılar yaşlı ebeveyniniz taşındıktan sonraki ilk haftalarda ailedeki sevdikleriyle ve kendisiyle düzenli temas kurmalıdır. Unutmayın, sevdikleriniz iyi bakılacaktır. İyi bir bakım sunan özel bakım merkezlerinde üst düzey bakım sunan uzman kişiler görevlendirilir. Yaşlı istismarı ve ihmali bir suçtur, sertifikalı ve güvenilir bir bakım merkezi bularak bunun önüne geçebilirsiniz.

 

4) Daha yaşlı ve hasta olacağım

İster yaşlı veya genç olun, yalnız ve izole olmak anksiyete ve depresyona neden olurken, üst düzey bir bakım merkezinin sağladığı toplumsal iletişim daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın anahtarıdır. Örneğin, yaşlı sevdiğiniz Alzheimer gibi bir hastalığa yakalanırsa bakım merkezleri günlük bakım, planlı aktiviteler ve özelleştirilmiş bakım sunar; bu da aslında bir hastalığın ilerleyişini yavaşlatabilir, hatta sağlığı iyileştirebilir.

 

5) Bağımsızlığımı kaybedeceğim

Bazı yaşlılar, yaşlanmanın bağımsızlığı kaybetmekle aynı olduğuna inanmakla birlikte gerçek şu ki durum tam tersi. Yaşlı bakım merkezini seçtiğinizde temizlik, yemek pişirme ve diğer zahmetli işler için yardıma sahip olursunuz. Yaşlılara sunulan imkanlar sahip olduğunuz değerli zaman için daha büyük bir özgürlük sunar. Bu zamanların mutlu ve ödüllendirici olabilmesi için bakım merkezleri sosyal faaliyetler açısından fırsatlar sağlar, yaşlanma korkusu ve diğer endişeler için sosyal iletişim anahtar rolü oynar.

 

6) Günlük faaliyetlerimi ve hayatımı kontrol edemem

Yeni bir yaşam alanına taşınmak ve uzun süren günlük alışkanlıkları terk etmek genellikle yaşlanmaya başlayanların karşılaştığı gerçekler; zor görünebilirler fakat büyük çaplı bir ayarlamaya ve düzene ihtiyaç duyuyorlar.

Sevdiklerinizin yaşlanma korkusu ve endişelerini ciddiye alın, kaygılarını en aza indirgeyin. Gerçek şu ki; yaşlı bakım merkezleri hem yaşlılar hem de aileleri için gerekli ve özgür bir yaşamın ilk adımı olabilir. Yaşlı ebeveyninizin bakım veren kişilere yardımcı olması veya kendinden bağımsız olarak bakım yapması çok zor ise, o zaman bakım merkezleri iyi bir seçenek olabilir.

Ayrıca burada dikkat edilmesi gereken konu sadece güvenlik değil, aynı zamanda bağımsızlık ve gizlilik. Bakım merkezleri her bir konuğun bireysel karakterinden ödün vermeden ihtiyaç duydukları bakıma sahip olmalarını sağlar.

 

7) Yaşlanma korkusu: İnsanlar beni unutacak

Yalnız kalma konusunda endişe duymak doğaldır, çünkü özellikle değer verdiğiniz ilişkilerle kendinizi tanımlarsanız. Bununla birlikte, yaşlanma ve yaşlı yaşamına geçmek bu ilişkileri kaybedeceğiniz anlamına gelmez. Aslında onları daha değerli kılabilirsiniz.

Aynı zamanda, bakım merkezleri sadece acil durumlarda yardım beklenilen yerler değil sosyal iletişim için de yeni ve gelişim sağlayan konuk evleridir.

 

Yaşlanmak ile ilgili LifeClub uzmanlarından bilgi almak için linki tıklayabilirsiniz.

https://lifeclubapp.com/blog/saglikli-yaslanma/zarif-yaslanmak-ne-anlama-geliyor

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.