Evde Bakım Hizmetinin Faydaları Nelerdir?

evde bakım hizmeti

Evde bakım hizmetinin faydaları çokça olmasına karşın en önemlisi, kişinin kendi yaşam alanı içerisinde kişiselleştirilmiş bir evde bakım hizmeti almasıdır.

Evde Bakım veya Bakım Evi Arasında Seçim Yapma

İster kendiniz isterse sevdiğiniz biri için olsun bakım türü hakkında tercih yapmak zor bir seçim olabilir. Bu süreç oldukça kafa karıştırıcı gözükebilir; hangi seçeneğin en iyi olacağına karar vererek bakım evleri arasındaki avantajları ve dezavantajları dikkate alarak tüm sonuçlar değerlendirilmeye çalışılır. Bir bakım merkezi araştırıyorsanız, dikkate almanız gereken çok şey vardır. Bakım evine yerleşmek atılabilecek en büyük adımdır ve yaşam biçiminizi değiştirmeyi gerektirse de düşünülmesi gereken başka seçenekler de vardır.

 

Evde Bakım Hizmetinin Faydaları

Evde bakım hizmetinin faydaları çoktur; evde bakım sizin veya sevdiğiniz kişinin evinizin çevresinde, tanıdık bir ortam içerisinde bakım hizmeti alacağı anlamını taşır. Evde bakım uzmanları haftada birkaç saat bakım ziyaretinde bulunabilir ya da günün 24 saati orada bulunacağı daha yoğun bir evde bakım hizmeti sunabilir. Evde bakımın avantajları ise şunları içermektedir:

 

  • Tanıdık Çevre

Kendi evinizde bakım hizmeti almanın en önemli yanı; sizin veya sevdiklerinizin kendi konfor alanları, yatakları, en sevdiği eşyaları ve yıllardır tanıdığı komşuları ile çevrili olması gerçeğidir. Bu durum Demans (Bunama) gibi hafızayı etkileyen koşullarda özellikle yardımcı olur.

Sizin veya sevdiklerinizin ihtiyaçlarına göre ve günlük yaşam alışkanlıklarınızı dikkate alarak kişiselleştirilmiş bir bakım planına sahip olacaksınız. Böylelikle normalde nasıl bir yaşam sürüyorsanız devam edebilirsiniz, ancak gerektiğinde ihtiyaç duyduğunuz ekstra desteğe sahip olabileceksiniz.

  • Evinizde Bakım

Kişiselleştirilmiş bir bakım planı, zamanın neredeyse tamamını tümüyle sağlığınıza odaklı bir şekilde değerlendirilir. Evde bakımın avantajları sınırsızdır; aksiyon alma zamanı çok hızlıdır, ağrı seviyelerini azaltır ve en önemlisi tanıdığınız ortamda kendi konfor alanınızda iyileşme esnekliği sağlar.

  • Daha Fazla Bağımsızlık

Bakım seçeneklerini değerlendirirken bağımsızlık seviyesindeki düşüş endişe verici olabilir. Fakat evde bakımın en önemli avantajlarından biri, sahip olduğunuz bağımsızlığı korumak, yemek yemek, uyumak ve istediğiniz zaman sosyalleşmektir. Bir evde bakım uzmanı daha fazla bağımsızlık elde etmeniz için size yardımcı olabilir.

  • Aile Desteği

Evde bakımın en önemli faydalarından biri, ailenizin ve arkadaşlarınızın bakım planlarınızın çok daha büyük bir parçası olma ve destek sağlama şansıdır.

 

Bakım Evi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir bakım evi seçmeyi düşünüyorsanız sizin için doğru seçenek olup olmadığını değerlendirmek isteyebilirsiniz. Bir bakım evi seçerken göz önünde bulundurmanız gerekenler ise şunlardır:

  • Bakım Evinin En Son Denetim Raporu

Bu rapor tesis ve bakım evi hakkındaki gerçekleri göz önüne serer.

  • Bakım Evinin Konumu

Bakım evi ailenize ve sosyal çevrenize yakın mı? Bu duruma dikkat edilmeli, böylece sizin veya sevdiğiniz kişinin izole hissetmemesi önemlidir.

  • Ziyaret Saatleri

Ailenizin ve arkadaşlarınızın ziyaret edebileceği belirli bir alan ya da pencere var mı? Yoksa ziyaret saatleri çok daha esnek mi?

  • Esneklik

Çalışan personel, bireyin ihtiyaç ve alışkanlıklarına ne kadar duyarlı yaklaşımlar sergiliyor? Onların kendi rutinleri çerçevesinde konumlanmanızı mı umuyorlar?

 

Acıbadem Mobil Evde Bakım Hemşirelik

Acıbadem Mobil olarak, müşterilerimizin bireysel ihtiyaçlarına ve bağımsızlığına odaklanarak evde kişiye özel bakım hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz.

Evde bakım uzmanlarımız müşterilerimizin günlük rutinlerine ayak uydurabildiklerinden emin olmak için onlarla iletişim kurar ve her türlü sağlık ihtiyaçlarında yanlarında olur ve her şeyden öte arkadaş olurlar.

Evde bakım uzmanlarımız kişiye özel bakım planları sunmak için gayret gösterir, müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun esneklikte hareket edebilir ve kendi konfor alanınızda gereksinim duyduğunuz bakım türünü size sunarlar. 

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.