Evde Bakım Uzmanı Tarafından Hazırlanan 8 Tavsiye

evde bakım uzmanı
Evde bakım uzmanı olarak hizmet veriyorsanız, evde bakım hizmeti alan kişilerin hayatında oldukça önem taşıyan bir rolde olduğunuzu bilirsiniz. Bu durumun aynı zamanda zorlayıcı, yorucu ve neticesiz bir rol de olabileceğinin farkında olmalısınız.   CAREGiversSM uzmanları tarafından hazırlanan bu tavsiyeleri yolcuğunuzda size yardımcı olabileceği düşüncesiyle sizinle paylaşmak istedik.

1) Suçlu hissetmeye başlamadan ara verin

Dublin’de evde bakım uzmanı olan Maggie şunları söyledi, “Evde bakım hizmeti sağlayan veya evinde sevdiği birisine bakan, onunla ilgilenen herkes için tavsiyede bulunabileceğim tek şey; kendilerini suçlu hissetmeden her ay en az birkaç kez kendilerine zaman ayırmalarıdır. Zihni açılmış, kendisiyle barışık bir bakıcı bakım sağladığı kişi için çok daha iyi bir hizmet sağlayabilir.  

2) Sevdiklerinizin iyi görünmesine yardımcı olmak kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olabilir

Galway şehrinden evde bakım uzmanı Theresa: “Saçlarını yıkamak, taramak veya şekil vermek kendilerini yenilenmiş hissetmelerini ve daha iyi bir ruh halinde olmalarını büyük ölçüde artırabilir. Kilo alımına veya kaybına bağlı olarak değişen vücut şekline göre elbiselerini yenileyin.”  

3) Belli aralıklarla özgür hissetmelerini sağlayın

Phiolemena’da yaşayan evde bakım uzmanı Laois: “Aile bireyinizin hayatlarının basit kısımlarını bile sürekli hatırladığını düşünmeyin. Müzik, televizyon, güncel olaylar, seyahat ve en sevilen yiyecekler gibi hep bildikleri şeyleri her zaman hatırlayamayabileceğini unutmayın. Her zaman görüştüğü birisini, yan komşusunu hatta sizi bile hatırlayamıyor olabilir. Onlara biraz kişisel alan bırakın; istediklerinde yardımcı olun, unutmalarına veya hatırlamalarına izin verin.”  

4) Düzenli olarak arayın ya da ziyaret edin

Evde bakım uzmanı Ellen: “Evde bakım hizmeti verdiğim yıllarda, çoğu zaman dışarı çıkamayan yaşlıların çoğunun yalnızlık çektiğini fark ettim. Telefonları nadiren çalar, genelde tüm gün içeridedirler. Farklı sesler duymak isterler ancak bu diğer insanları ziyaret etmek veya kamusal alanlarda vakit geçirmek istemeleri anlamına gelmeyebilir. Dolayısıyla dışarı çıkmaya zorlamak yerine telefonla arayabilir, özel günlerde bir mektup veya tebrik kartı gönderebilirsiniz.  Bu durum birisi tarafından önem verildiği hissini hatırlatabilir.”  

5) Değişimlerini veya eylemlerini kabullenin

Evde bakım uzmanı Michael: “Fiziksel bir sakatlık veya davranışsal bir problem olsun, sevdiğiniz kişinin hatırladığınız kişi olmadığını iyi biliniz. Geri adım atın ve onlarla barışık kalmanın tek yolunun oldukları gibi kabullenin.”  

6) Asla kendilerini aciz hissettirmeyin

Evde bakım uzmanı Michael ekliyor: “Tekerlekli sandalyeden kalkmalarına yardım etmek gibi onlar için utanç verici olabilecek şeyleri düşünerek hareket edin. Olabildiğince yaratıcı olun. Neler olup bittiğine dair kafa karışıklığı yaşıyorsa geçmişiyle ilgili sorular sorarak, yapmayı sevdiği şeyleri öğrenerek ve faaliyetler önererek karmaşayı hafifletin.”  

7) Sabırlı ve saygılı olun

Evde bakım uzmanı Rose: “Onların bakıma ihtiyaç duymalarının nedeni ne olursa olsun, sevdiklerinize olan yaklaşımınız ve bağımsızlıklarına saygılı davranmanız önemlidir. Sabretmeniz gerekiyor.”  

8) Yardım almayı düşünün

Bir başkasıyla ilgilenmek için kendinize de iyi bakmanız gerekir. Çevrenizdeki kişiler size yardım teklif ederse yardımı kabul edin. Sevdiğiniz kişiye bakım hizmeti sağlarken kendinizi yetersiz hissediyor veya daha fazla faydalı bilgi öğrenmek istiyorsanız Acıbadem Mobil evde bakım uzmanları tarafından yardım alabilir, evde bakım hizmeti talep edebilirsiniz.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.