Evde Hamilelik Testi Nasıl Yapılır, Sonuçlarına Güvenilir mi?

Evde Hamilelik Testi
Hamile olabilir misiniz? Evde hamilelik testi ile ilgili yaygın soruların cevaplarını öğrenin. Özellikle sonuçlara güvenip güvenmemek konusunda kararsızsanız, evde hamilelik testi yapmak sinir bozucu olabilir. Evde test yapmanın risklerini, ne zaman ve nasıl test yapacağınızı öğrenin.

Evde hamilelik testi ne zaman yapılmalı?

Bazı evde hamilelik testleri, periyodunuzun gecikmesinin ilk gününde veya daha erken sonuç verebileceğini iddia etmektedir. Buna rağmen, en iyi sonuçlar için periyodunuz geçtikten bir hafta sonraya kadar bekleyin. Döllenmiş yumurtanızın rahim tüplerinize eklenmesinden kısa bir süre sonra, insan koryonik gonadotropini (HCG) plesantada üretilmeye başlar ve kan akışınız ile idrarınıza dahil olur. Hamileliğin ilk aşamasında, kanınızdaki HCG miktarı hızlı bir şekilde artar (Sıklıkla her iki – üç günde bir iki kat artış gösterir). Kimi evde hamilelik testi yöntemleri, periyodunuzun bir hafta aksamasından sonra, idrarınızda bu hormonun seviyesini ölçebilmektedir. Ne olursa olsun, daha erken yapılan hamilelik testlerinin sonuçları güvenilir olmayabilir. Hamileliğinizi hemen öğrenmek önemlidir. Sağlık kuruluşunuza HCG hormonu için bir test yapılması amacıyla başvurabilirsiniz. Pek çok sağlık kuruluşunun yapabildiği bu kan testi, idrar testinden daha hassas sonuçlar vermektedir.

Evde hamilelik testi nasıl yapılır, farklı tipleri var mıdır?

Pek çok çeşit hamilelik testi bulunmaktadır. Çoğu testte, idrar yolunuzun sonunda bir çubuk yerleştirmeniz veya idrar topladığınız bir kaba, 5 – 10 saniye çubuğu batırmanız gerekmektedir. Birkaç dakika sonra, çubuk test sonuçlarını gösterecektir. Sıklıkla bu sonuçlar, bir eksi veya artı işareti, çizgi veya iki çizgi, renk değişimi, “hamile” veya “hamile değil” yazısı gibi semboller ile çubukta veya çubuğun ekranında belirmektedir. Testten teste kullanım yöntemlerinin değişebileceğini unutmayın. Testi yapmadan önce gerekli bilgilendirmeleri dikkatlice okuyun. Eğer testi nasıl yapacağınız veya sonuçları nasıl öğreneceğiniz ile ilgili sorularınız varsa, üretici ile iletişime geçin. Sıklıkla pakette veya internette, ücretsiz arama yaparak destek alabileceğiniz bir telefon numarası bulunmaktadır.

Evde hamilelik testi yapmak ne kadar tutarlıdır?

Çoğu hamilelik testi, geciken adet döneminizin ilk gününde, %99 doğru sonuç vereceğini iddia etmektedir. Ancak araştırmalara göre, bazı hamilelik testleri sonuçları bu kadar erken elde etmeye elverişli değildir, kullanım talimatlarına göre, regl döneminizin aksamasından bir hafta sonra test yapmanız gerekmektedir.

İlaçlar test sonuçlarına etki edebilir mi?

HCG içeren ilaçlar sonuçlara etki edebilir. Fakat, antibiyotik ve doğum kontrol hapı da dahil olmak üzere, pek çok ilaç, hamilelik testinin doğruluğuna etki etmemektedir.

Pozitif çıkan sonucun yanlış olma ihtimali var mıdır?

Nadir de olsa, pozitif çıkan bir sonucun yanlış olma riski bulunmaktadır. Bu durum yanlış pozitif olarak adlandırılır. Yanlış pozitif, döllenmiş yumurtanızın rahim kanallarına eklendikten kısa süre sonra düşük yapması veya doğurganlığı artırıcı, HCG içeren bir ilacı kullanmanızdan çok kısa süre sonra evde hamilelik testi yapılması durumunda ortaya çıkabilir. Ektopik hamilelik veya menapoz da test sonuçlarını yanıltabilir.

Negatif çıkan sonucun yanlış olma ihtimali var mıdır?

Gerçekten hamile olmanıza rağmen testlerin negatif sonuç vermesi mümkündür. Yanlış pozitiften daha sık rastlanan bu duruma yanlış negatif adı verilmektedir. Aşağıdakiler, yanlış negatife sebep olabilmektedir :
  • Testi çok erken yapmak. Regl döneminizi aksatmanızdan hemen sonra hamilelik testi yapmanız, HCG’nin tespit edilmesini zorlaştırabilir. En iyi sonuçları almak için, idrarınızdaki HCG hormonunun en kolay fark edilebileceği dönem olan, adet döngünüzün bir hafta aksamasından sonra hamilelik testi yapın. Eğer daha fazla bekleyemiyorsanız, sağlık kuruluşunuzda kan testi yaptırmanız mümkün.
  • Sonuçları çok erken kontrol etmek. Testin çalışması için zaman ayırmayı unutmayın. Paket talimatlarına göre bir zamanlayıcı yardımıyla kontrol edin.
  • Seyreltilmiş idrar. Evde hamilelik testi yapmadan önce çok fazla sıvı tüketmek, yanlış negatif sonuca sebep olabilir. En doğru sonuç için, sabah kalktığınızda ilk iş olarak test yapın (İdrarın en yoğun olduğu zaman).
Daha sonra ne olacak? Evde hamilelik testi sonuçlarınıza göre aşağıdakileri yapmayı düşünebilirsiniz :
  • Hamilelik testiniz pozitif veya birkaç farklı testte farklı sonuçlar aldınız. Sağlık kuruluşunuzdan randevu alın. Kan testi veya pelvik inceleme ile hamileliğinizi doğrulatabilirsiniz. Hamileliğinizi ne kadar kısa sürede anlarsanız, o kadar hızlı gebelik bakımlarına başlayabilirsiniz.
  • Hamilelik testiniz negatif. Eğer adet döneminiz başlamazsa, -özellikle testi çok erken yaptıysanız-, testi birkaç gün sonra veya bir hafta sonra tekrar deneyin.
  • Negatif sonuç almaya devam ediyorsanız fakat hala regl olmadıysanız veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız. Sağlık kuruluşunuz ile birlikte kontrol edin. Hastalık, yoğun egzersiz, kilo kaybı, stres, hormonal dengesizlik gibi pek çok faktör, adet döneminizin gecikmesine sebep olabilir. Eğer hamile değilseniz, adet döneminizi tekrar düzene sokmak için sağlık kuruluşunuz yardımcı olacaktır.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.