Evde Yaşlı Bakımı ve İlk Yardım Önerileri

evde yaşlı bakımında ilk yardım

Konu yaşlılar olduğunda evde yaşlı bakımı sağlayan kişinin ilk yardım eğitimi bilmesi ve uygulayabilmesi birincil ve göz ardı edilemez bir husustur.

Hiç kimse yaralanmalar, düşmeler ve sakatlanmalar hakkında düşünmek istemese de acil durumlarda ortaya çıkan bu durumlarla başa çıkmak evde bakımı sağlayan kişinin görevidir. Normal bir bakıcı ilk yardım sertifikası yok ise hastaya müdahale edemez, dolayısıyla olası bir acil durumla karşılaştığında müdahalede bulunması için ilk yardım sertifikası alması gerekir.

 

Evde Yaşlı Bakımı

Evde yaşlı bakımı; her bakıcının bir acil durum hazırlık planı bulunsa dahi daha az önemsenen birkaç yaygın sağlık sorununa olan yaklaşım da eşit seviyede bu acil durum planı kadar önem taşımaktadır. Böyle bir eğitime sahip olan bakıcılar acil durumlarda yaşlılara doğru ilk yardım teknikleri uygulayabilir ve hatta hayat kurtarabilir. İlk yardım; ilk aşamada olası kazaları ve yaralanmaları önlemektir, dolayısıyla karşılaşılan durumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi ve üstesinden geleceğinizi bilmek, yaşlı sevdiklerini önemseyen bireyler için hayati öneme sahiptir.

Aşağıda yer alan fikirler ve bilgiler gerçek bir ilk yardım eğitiminin ve sertifikasının yerini almaz. Eğer evde yaşlı bakımı veriyor ve yaşlıları önemsiyorsanız uygun ilk yardım eğimi almanız çok önemlidir.

 

Kayma ve Düşmeye Bağlı Kazalar

Kayma ve düşmeler yaşı ilerlemiş kişiler arasında oldukça yaygın karşılaşılır. Bu tip kazalar sonrasında genç bir birey hızlı bir şekilde kendini kurtarıp durumu toparlayabilirken, yaşlılarda ise kemiklerde kırık ve incinmeler olmak üzere ciddi yaralanmalara maruz kalma olasılığı daha yüksektir. Bu tip kazalar kısıtlı hareket kabiliyeti, görme problemleri ve kan basıncındaki değişikliklerden dolayı yaşlılarda daha sık görülür.

Bu kazaları önlemek için:

Bir düşme yaşandığında:

 

Boğulma

Azalan güç kaybı ve başarısız reflekslerden dolayı yaşlılar boğulmaya eğilimlidir. Bu durum, bazı durumlarda çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Boğulmayı önlemek için:

Yaşlı bir birey boğulma yaşıyorsa, bunun farkına varmanız zor olabilir. Dolayısıyla bu işaretleri izlemenizde fayda var:

Eğer başınıza bir boğulma durumu gelirse, hızlı tepki göstermek hayati önem taşır. Yaşlı bir kişiye boğulma esnasında nasıl davranılacağını öğreten ilk yardım eğitiminin bakıcı tarafından alınması çok önemlidir.

 

Zehirlenme

Zehirlenme, çeşitli şekillerde oluşabilecek önlenebilir bir durumdur. Yaşlılarda en sık karşılaşılan zehirlenmeler genellikle ilaç doz aşımı veya yanlış ilaç kullanımından kaynaklıdır. Bu durumu önlemek adına ilaçları açıkça işaretlenmiş bir kutuda tutun ve ilaç alımlarında kontrol edin.

Ne yazık ki tüm zehirlenmelere ilk yardım teknikleri uygulanamaz; bu sebeple mümkün olduğunca çabuk tıbbi yardım almak önemlidir.

Zehirlenme olması durumunda;

Evde yaşlı bakımı çok fazla sorumluluk taşıyan bir iştir. Evde bakım veren kişinin olası kazaları önleme ve ilk yardım konusunda doğru eğitim aldığından emin olunmalı, acil durumlar oluştuğunda yaşlı ebeveynin sağlık ve esenliğini sağlayabilecek nitelikleri barındırmalıdır.