Fizik Tedavi Nedir Diyenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 7 Efsane

fizik tedavi 7 efsane 7 gercekv2

1. Efsane: “Fizik tedavi nedir, inanmıyorum bu bilime. Sırt ağrısını geçirmenin en iyi yolu dinlenmektir.”

Gerçek: Kısa dinlenme ağrıların hafiflemesi için iyi bir destek tedavisi olsa da kişinin aktif kalması en iyisidir. Tam yatak istirahatı aslında sırt ağrısı için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir.
Yorum: İnsanların %70’i doktor tavsiyesi veya önerisinin bir fizyoterapist tarafından değerlendirilmesi gerektiğini düşünmektedir.

2. Efsane: “Fizik tedavi nedir, ne değildir bilmem ama kesinlikle acı vericidir”.

Gerçek: Fizyoterapistler bir hastanın ağrı eşiğine göre çalışırlar.
Yorum: Hiç fizyoterapist ziyaret etmemiş olanların %71’i fizik tedavinin acı verici olduğunu düşünüyor. Geçen sene fizik tedavi gören hastalar arasında bu sayı önemli ölçüde azalmaktadır.

3. Efsane: Fizik tedavi nedir, sadece masajdır. Fizyoterapi yaralanmalar ve kazalar içindir.

Gerçek: Fizik tedavi, yaralanma ve ağrı oluşumunu önlemeye yardımcı olan ve hareketliliği, sağlığı ve sağlığa katkıda bulunan çeşitli bir sağlık hizmetleri uygulamasıdır.

Yorum: İnsanların %81’i bir fizyoterapistin çeşitli yeteneklerini tanımış olmasına rağmen, %19’u fizik tedavinin yalnızca rehabilite için olduğunu düşünmektedir.

4. Efsane: Fizik tedavi nedir, nasıl yapılır? Herhangi bir sağlık uzmanı fizyoterapi uygulayabilir.

Gerçek: Fizik tedavi yalnızca lisanslı bir fizyoterapist tarafından yapılmalıdır.

Yorum: Tüketicilerin %42’si fizik tedavinin yalnızca lisanslı bir fizik tedavi uzmanı tarafından yapılabileceğini bilseler de, diğer sağlık uzmanlarının fizik tedaviyi kullanabileceğini düşünenlerin oranı %37’dir. Diğer % 21’i ise emin değil.

5. Efsane: Fizik tedavi, sigorta kapsamı dahiline girmez.

Gerçek: Çoğu sigorta poliçesi, bir miktar fiziksel terapist hizmetini kapsar.

Yorum: Tüketicilerin çoğunluğu, çoğu sigorta planının fizik tedavi maliyetlerinin bir kısmını karşılayacağının farkında; Bununla birlikte, % 19’u halen sigorta şirketlerinin PT hizmetlerini kapsamadığına inanıyor.

6. Efsane: Ameliyat sizin için tek seçenektir.

Gerçek: Çoğu durumda, fizik tedavinin ameliyat kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Yorum: Son zamanlarda fizik tedavi görenlerin% 79’u fizik tedavinin ameliyat için bir alternatif olduğuna inanmaktadır.

7. Efsane: Kendi kendime fizik tedavi yapabilirim.

Gerçek: Yalnızca lisanslı bir fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanı bakım planınızı gerçekleştirebilir. Fizik tedavi planını uzman hekim tavsiyesi ve gözetiminde Fizyoterapist belirler.

Yorum: İnsanların %58’i ya kendi başına fizik tedavi yapabileceklerini ya da emin olmadıklarını düşünüyorlar.

**Önemli Notlar:

Fizyoterapist : En az 4 yıllık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon mezunu olmak kaydı ile alınan bir unvandır ve bu unvan sertifika, ekstra eğitim vs. gibi şeylerle alınamaz. Piyasadaki bir çok masör, beden eğitimi öğretmenleri ve fizik tedavi teknikerlerinin kendilerini Fizyoterapist olarak nitelendirip tanıtması hastalar açısından ciddi bir tehlike arz etmektedir. Fizyoterapist ancak uzman hekim tarafından tanısı koyulmuş ve hekim tarafından fizik tedaviye uygun bulunan hastaların tedavi sürecini planlayabilir ve yürütür.

Bu haber: Acıbadem Mobil Sağlık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanları tarafından derlenmiştir.