Hamile Kalmak İçin Bilmeniz ve Uzak Durmanız Gerekenler!

Hamile Kalmak İçin

Eğer hamile kalmak istiyorsanız, bu durumu şansa bırakmayın.

Bazı çiftler için hamile kalmak kolay olabilir. Diğerleri için ise sabır ve bol şansa ihtiyaç vardır. Siz de hamile kalmak için gerekenleri merak ediyorsanız zaten bu konuda pek çok bildiğiniz şey olduğuna eminiz. İşte bu konu hakkında bilmeniz gerekenler.

Yumurtlama dönemi nasıl tahmin edilir?

Döllenme karmaşık bir dizi olaylar zinciridir. Her ay kadınların beynindeki hipofiz bezi, yumurtalıkları döllenme için bir yumurtayı serbest bırakır. Bu duruma yumurtlama denir. Yumurta serbest kaldıktan sonra fallop tüplerine doğru yolculuğuna başlayacaktır. Eğer gebe kalmak istiyorsanız, şu an tam zamanıdır. Birçok kadın için bu durum hareketli bir hedef vurmak gibi olabilir. Çünkü çeşitli faktörler, stres ve aşırı egzersiz gibi durumlar yumurtlamanın kesin zamanlaması etkileyebilir.

Yumurtlama zamanınızı tahmin edebilmek için:

  • Takvime bir göz atın. Her ay günlerinizi ve zamanınızı planlayabilmek için basit bir takvim kullanın. Yumurtlama 28 gün süren menstural döngünün genelde 14. gününde gerçekleşir. Eğer tutarlı bir 28 günlük döneminiz yoksa döngünüz 34 gün gibi uzun bir zamanda gerçekleşiyorsa, yumurtlama dönemi yaklaşık 20 gün sonra başlayabilir.
  • Servikal Mukus değişikliklerini izleyin. Yumurtlamadan önce vajinanızda kaygan bir salgının artışını gözlemleyebilirsiniz. Bunu sizin servikal mukusunuzdur. Bu salgı genelde çiğ yumurta akına benzerler. Yumurtlamadan sonra gebe kalma olasılığı az olduğundan bu sıvının yapışkanlı hali tamamen kaybolur.
  • Bazal vücut ısınızı ölçün (ateş ölçme yöntemi). Yumurtlama bazal vücut ısınızda bir miktar artışa neden olabilir. Bazal vücut ısısı izlemek için, özellikle bazal vücut ısısını ölçmek için tasarlanmış bir termometre kullanın. Her sabah yataktan kalktığınızda ve kağıt üzerinde veya elektronik bir tabloda ısınızın derecesini bir yere not edin, hatta bunu grafik gibi işlerseniz çok daha verimli bir tablo olacaktır. Sonunda ortaya bir şema çıkacaktır. Bu durumlarda yüksek ısı olan günlerin saptamasını doğru yapabilirsiniz.
  • Yumurtlama dönemini belirleyen ürünleri deneyin. Reçetesiz satılan yumurtlama dönemi belirleme ürünleri hormonların durumunu idrarınıza bakarak belirleyen bir testtir. Yumurtlama kitleri yumurtlama öncesi veya yumurtlama zamanında bir sinyal verebilir. En doğru sonuçlar için lütfen ürün etiketlerinin üzerindeki talimatları izleyin.

Hamile kalmak için bunlara dikkat!

Gebe kalmak istiyorsanız aşağıda verdiğimiz ipuçlarını yapıp yapmadığınızı kontrol edin:

  • Düzenli seks yapıyor musunuz? Eğer haftada iki veya üç kez düzenli olarak seks yapıyorsanız verimli bir yumurtlama dönemine denk gelme ihtimaliniz çok çok yüksektir.
  • Yumurtlama zamanına yakın günlerde seks yapıyor musunuz? Yumurtlama döneminde gün boyunca yapılan seks gebelik oranınızı artırabilir. Eşinizin sperm sayısı her zaman çok fazla gelmemekle birlikte genelde sağlıklı erkeklerde görülen sperm azalması sorun yaratmaz.
  • Hamile kalmak için sağlıklı yaşayın. Günlük hayatınızın içinde orta derecede fiziksel aktiviteler yapın. Sağlıklı bir kiloyu korumaya çalışın; sağlıklı bir diyet yapın, sınırlı kafein alın ve stresli olmaktan kaçının. Bu iyi alışkanlıklar hamilelik sırasında size ve bebeğinize çok yardımcı olacak.
  • Hamileliğinizi planlarken ön yargıdan kurtulun. Eğer sizde veya eşinizde bir sağlık problemi varsa lütfen sağlık kuruluşlarına ve uzmanlarına başvurun. Bu durum hamilelik şansınızı artıracaktır.

Hamilelik ve gebelik engelleri nelerdir?

Hamile kalma şansınızı artırmak için aynı zamanda aklınızda olması gereken şeylerden biri de “yapılmaması gerekenler” bilmektir:

Hamile kalmak için sigara içmeyin

Tütün spermin yumurtalara ulaşmasını sağlayan servikal mukusu etkiler. Sigara içmek aynı zamanda düşük yapma riskini artırır, oksijen alan ve besin ile gelişen bebeğinizi bunlardan mahrum bırakabilir. Hamile kalmak için sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız ve bırakamıyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurun. Ailenizin iyiliği için kesinlikle sigaradan uzak durun. Hamilelikte sigara içmeyin.

Alkol almayın
Gebe kalmak istiyorsanız alkolden kaçınmak en iyisidir. Ve hamile iseniz alkol kullanımı sizin için yasaktır.
Sağlık kuruluşuna başvurmadan ilaç almayın. Bazı ilaçlar (reçete olmadan mevcut olanlar da) gebe kalmanızı zorlaştırabilir. Eğer hamileyseniz bilinçsiz ilaç kullanımı sizin için güvenli ve sağlıklı olmayabilir.

Vajinal yağlara güvenmeyin
Jeller ve çeşitli reçetesiz vajinal yağlar, doğurganlığı azaltabilir. Tükürüğünüz dahi aynı etkiye sahip olabilir. Eğer bir yağ gerekiyorsa, mineral yağ veya kanola yağı – veya diğer öneriler için doktorunuza danışın.

Yorucu egzersizler yapmayın
Orta derecede fiziksel aktivite doğurganlığa yardımcı olmakla birlikte, bazen de ters etki yapabiliyor. Bazı araştırmalara göre haftada yedi saatten fazla aerobik aktiviteleri doğurganlık ihtimalini düşürdüğü düşünülmektedir.


Bir doktora danışmak için en doğru zaman

Korunmasız olarak sık bir şekilde cinsel ilişkiye girmek, sağlıklı çiftlerin bir yıl içinde gebe kalmasını sağlayabilir. Diğer çiftlerin ise biraz yardıma ihtiyacı olacaktır.


Hamile kalmak için 30 yaşından gençseniz bir doktora görünmeden önce bir yıl boyunca eşinizle birlikte gebe kalmayı deneyebilirsiniz. Eğer 35 yaş veya daha büyük bir konumdaysanız, ya sizin ya da eşinizin doğurganlık sorunlarıyla alakalı bilinen veya şüphesi duyulan bir durum için bir uzmandan yardım almalısınız.

Kısırlık hem erkek hem de kadınları etkiler ve bu durumun tedavisi mevcuttur. Sorunun kaynağına bağlı olarak, kadınlar için jinekologlar, eşler için de ürolog ya da aile doktorları yardımcı olabilir.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.