Hamilelikte Diyabet Yaşayanların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

hamilelikte_diyabet
Hamilelikte diyabet yaşayanlar çeşitli zorluklar yaşayabilir. Kan şekerinizi düşürmek için hedefinize odaklanın ve hedefinize ulaşmak için neler yapabileceğinizi düşünün. Tip 1 veya tip 2 diyabete sahipseniz, hamilelikte diyabet süreci size farklı deneyimler sunabilir. Doğal olarak, diyabetin bebeğinizin sağlığına ve kendi sağlığınıza etkilerini düşünüyorsunuzdur. Diyabetinize rağmen sağlıklı bir hamilelik geçirmenin çok fazla yolu bulunmakta. Diyabet, hamilelik ve sağlıklı bir doğum yapmak hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda.

Hamilelikte diyabet : Sağlık ekibiniz

Diyabet sürecinde bir endokrinolog veya başka bir diyabet uzmanı hamileliğiniz ilerledikçe, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza ve diyabet tedavi planını ayarlamanızda yardımcı olacaktır. Hamilelik sırasında, aşağıdaki uzmanlara da danışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz:
 • Kadın doğum uzmanı. Yüksek riskli hamilelik konusunda uzman ve daha önce diyabetli bir hamile ile ilgilenmiş bir kadın doğum uzmanı seçin. Kadın doğum uzmanınız, hamilelik boyunca sağlığınızı ve bebeğinizin sağlığını dikkatli bir şekilde takip edecektir.
 • Göz uzmanı. Bir göz uzmanı, hamilelik sırasında, gözünüzdeki küçük kan damarlarındaki diyabet kaynaklı hasarları inceleyecektir.
 • Pediyatrist. Çocuğunuz doğduktan sonra onunla ilgilenmesi için bir doktora başvurmayı da isteyebilirsiniz.

Hamilelikte diyabet hedefiniz: Kan şekeri kontrolü

Kan şekerinizi kontrol etmek, diyabet kaynaklı komplikasyonları engellemenin en kolay yoludur. Konu hamilelikte diyabete geldiğinde, kan şekeri kontrol hiç olmadığı kadar önemlidir. Hamilelik sırasında yeterli ve doğru kan şekeri kontrolü aşağıdakileri sağlayabilir:
 • Erken doğum riskini azaltır. İyi bir kan şekeri kontrolü, erken doğum yapma riskinizi azaltır.
 • Doğum kusurları riskini azaltır. Hamileliğin ilk dönemlerinde, iyi bir kan şekeri kontrolü, özellikle beyin, omurilik ve kalpte olabilecek olan doğum kusurları riskini ciddi anlamda azaltır.
 • Aşırı büyüme riskini azaltır. Eğer kan şekerinizi düzgün şekilde kontrol edemezseniz, plasentanıza fazla glikoz geçebilir. Bu da bebeğinizin pankreasını daha fazla insülin üretmeye iterek, çok fazla büyümesine sebep olabilir (makrosomya). Büyük bir bebek, normal doğum sırasında zorluklara sebep olur ve bebeği doğum sırasında sakatlanma riski altına sokar. Plasenta hakkında daha fazla okuyun: https://www.acibademmobil.com.tr/plasenta/
 • Anne ile ilgili komplikasyonları engeller. İyi bir kan şekeri kontrolü, yüksek tansiyon, preeklamsi (yüksek tansiyon ve hamileliğin 20. haftasından sonra idrara protein sızıntısı) ve diğer potansiyel ciddi hamilelik komplikasyonları riskini azaltır.
 • Bebek ile ilgili komplikasyonları engeller. Bazı diyabetli annelerin bebekleri, vücutları fazla insülin ürettiği için düşük kan şekeri seviyesine (hipoglisemi) sahip olabilirler. İyi bir kan şekeri kontrolü, bebeğinizin kanındaki kalsiyum ve magnezyum seviyelerini düzenlediği gibi, kan şekeri seviyesini de düzenleyecektir. Kan şekerinizi iyi kontrol etmeniz, doğum sonrasında deride ve gözlerde oluşan sarılığı engellemenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikte diyabet planınıza odaklanın

Diyabet ile ilgili sağlık ekibinize size hedeflediğiniz gebelikte kan şekeri seviyenizi belirlemenizde yardımcı olacaktır. Daha sonra sağlıklı bir yaşam tarzı seçerek, diyabet tedavi planınızı takip etmeniz gereklidir.

Temelleri hatırlayın :

 • Kan şekeri seviyenizi sıklıkla kontrol edin. Günde yedi veya daha fazla defa kan şekerinizi kontrol etmek, düşük ve yüksek kan şekeri seviyenizi kontrol etmenizde yardımcı olabilir. Unutmayın, kan şekeri seviyenizi kontrol etmek, sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve diyabetten kaynaklı komplikasyonlarını engellemenin en iyi yoludur.
 • İnsülininizi veya diğer ilaçlarınızı direk olarak alın. Hamilelik sırasında kimi ağızdan alınan ilaçlar kullanılmasına rağmen, sağlık kuruluşunuz direk olarak almanızı önerebilir. Bazı ilaçlar, (böbrek ve yüksek tansiyon ilaçları gibi yaygın olanlar dahil) hamilelik sırasında önerilmemektedir.
 • Esnek olun. Ne yediğinize, nasıl hissettiğinize ve tüm diğer farklı faktörlere bağlı olarak, gün içerisinde kan şekeri seviyeniz değişebilir ve insülin dozunu buna göre ayarlamanız gerekebilir. Örneğin, hamileliğin son üç ayında, bebeğin büyümesi için plasentada salgılanan hormonlar, vücudunuzdaki insülinin etkisini azaltabilir. Bunun sonucu olarak da normalden daha fazla insülin almanız gerekebilir.
 • Sağlıklı beslenme prensiplerini unutmayın. Diyabet diyetiniz muhtemelen sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı olacaktır. Diyetisyeniniz veya sağlık uzmanınız yemek planınızda, hamilelik sırasındaki kan şekerinizi kontrol altında tutmak için yeni bir beslenme programı oluşturmadığı sürece, bu programa sadık kalmaya devam edebilirsiniz. Hamilelik sırasında, folik asit içeren gebelik vitamin takviyelerini de almanız önemlidir.
Hamilelik ve vitaminler hakkında daha fazla okuyun: https://www.acibademmobil.com.tr/hamilelikte-kullanilan-vitaminler/
 • Günlük rutininize fiziksel aktivite ekleyin. Fiziksel aktivite, hamilelik sırasında da diyabet tedavi planınızın önemli bir parçasıdır. Sağlık kuruluşunuzdan egzersiz için onay alın. Daha sonra, yüzme, yürüyüş veya antreman bisikleti gibi sevdiğiniz aktiviteleri seçin. Sağlık kuruluşlarının hamileler için önerdikleri, haftada en az 150 dakika ortalama fiziksel aktiviteyi hedefleyin. Eğer bir süredir aktif değilseniz, yavaş başlayın ve kademe kademe ilerleyin. Fiziksel aktivitenin kan şekerinize etki edeceğini de unutmayın. Özellikle insülin aldıysanız, kan şekerinizi aktivite öncesi ve sonrasında kontrol edin. Kan şekerinizin egzersiz sırasında düşmesini engellemek amacıyla, egzersiz öncesinde insülin seviyenizi ayarlayabilir veya bir şeyler atıştırabilirsiniz.
 • Düzenli gebelik kontrolleri planlayın. Sağlık kuruluşunuz, bebeğinizin gelişmini ve büyümesini izlemek için, düzenli ultrason veya başka görüntüleme testlerine girmenizi önerebilir.
Sağlık ekibinizin kan şekerinizi kontrol altına almak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz konusunda yardımcı olmak için bulunduğunu unutmayın. Eğer herhangi bir sorunuz veya endişeniz bulunuyorsa, doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Doğum sancısı ve doğum : Ne beklemeli

Sağlık ekibiniz, bebeğinizi doğurmanız için en güvenli ve en iyi zamanı belirleyecektir. Kimi zaman doğum sancısının doğal olarak başlamasına izin verilmektedir. Bazı durumlarda, doğum sancısı erken verilerek, bebek veya anne ile ilgili kompliasyon risklerinin düşürülmesi sağlanmaktadır. Doğum sancısı sırasında, sağlık kuruluşunuz kan şekeri seviyenizi takip edecek ve uygun insülin dozajını ayarlayacaktır. Eğer bebeğiniz çok büyükse, endüksiyon işe yaramıyorsa veya komplikasyonlar geliştiriyorsanız, bebeğinizi doğurmak için sezaryene ihtiyaç duyabilirsiniz. Doğumdan sonra, ilginiz bebeğe yönelecektir. Fakat kendinize iyi bakmanız hala önemlidir. Özellikle emziriyorsanız, kan şekeri seviyenizi sıklıkla kontrol etmeye devam edin. Kendinizi sağlıklı tutmak bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.