Hamilelikte Diyabet Yaşayanların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar

hamilelikte_diyabet

Hamilelikte diyabet yaşayanlar çeşitli zorluklar yaşayabilir. Kan şekerinizi düşürmek için hedefinize odaklanın ve hedefinize ulaşmak için neler yapabileceğinizi düşünün.

Tip 1 veya tip 2 diyabete sahipseniz, hamilelikte diyabet süreci size farklı deneyimler sunabilir. Doğal olarak, diyabetin bebeğinizin sağlığına ve kendi sağlığınıza etkilerini düşünüyorsunuzdur. Diyabetinize rağmen sağlıklı bir hamilelik geçirmenin çok fazla yolu bulunmakta. Diyabet, hamilelik ve sağlıklı bir doğum yapmak hakkında bilmeniz gerekenler bu yazımızda.

Hamilelikte diyabet : Sağlık ekibiniz

Diyabet sürecinde bir endokrinolog veya başka bir diyabet uzmanı hamileliğiniz ilerledikçe, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza ve diyabet tedavi planını ayarlamanızda yardımcı olacaktır.

Hamilelik sırasında, aşağıdaki uzmanlara da danışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz:

Hamilelikte diyabet hedefiniz: Kan şekeri kontrolü

Kan şekerinizi kontrol etmek, diyabet kaynaklı komplikasyonları engellemenin en kolay yoludur. Konu hamilelikte diyabete geldiğinde, kan şekeri kontrol hiç olmadığı kadar önemlidir.

Hamilelik sırasında yeterli ve doğru kan şekeri kontrolü aşağıdakileri sağlayabilir:

Hamilelikte diyabet planınıza odaklanın

Diyabet ile ilgili sağlık ekibinize size hedeflediğiniz gebelikte kan şekeri seviyenizi belirlemenizde yardımcı olacaktır. Daha sonra sağlıklı bir yaşam tarzı seçerek, diyabet tedavi planınızı takip etmeniz gereklidir.

Temelleri hatırlayın :

Hamilelik ve vitaminler hakkında daha fazla okuyun: https://www.acibademmobil.com.tr/hamilelikte-kullanilan-vitaminler/

Sağlık ekibinizin kan şekerinizi kontrol altına almak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz konusunda yardımcı olmak için bulunduğunu unutmayın. Eğer herhangi bir sorunuz veya endişeniz bulunuyorsa, doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Doğum sancısı ve doğum : Ne beklemeli

Sağlık ekibiniz, bebeğinizi doğurmanız için en güvenli ve en iyi zamanı belirleyecektir. Kimi zaman doğum sancısının doğal olarak başlamasına izin verilmektedir. Bazı durumlarda, doğum sancısı erken verilerek, bebek veya anne ile ilgili kompliasyon risklerinin düşürülmesi sağlanmaktadır. Doğum sancısı sırasında, sağlık kuruluşunuz kan şekeri seviyenizi takip edecek ve uygun insülin dozajını ayarlayacaktır. Eğer bebeğiniz çok büyükse, endüksiyon işe yaramıyorsa veya komplikasyonlar geliştiriyorsanız, bebeğinizi doğurmak için sezaryene ihtiyaç duyabilirsiniz.

Doğumdan sonra, ilginiz bebeğe yönelecektir. Fakat kendinize iyi bakmanız hala önemlidir. Özellikle emziriyorsanız, kan şekeri seviyenizi sıklıkla kontrol etmeye devam edin. Kendinizi sağlıklı tutmak bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir.