Hamileyken Çalışmak : Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Hamileyken Çalışmak

Hamileyken çalışmak her zaman kolay değildir. İşinizi yaparken sorunlar ile başa çıkmayı ve sağlıklı kalmayı bu yazımızda öğrenin.

Birçok kadın hamilelik sürecinde çalışmaya devam ederler. Ancak hamilelik, işyerinizde birtakım zorlukların yaşanmasına sebep olabilir. Sağlıklı kalmak ve işinizde üretken olmak için, yaygın hamilelik sıkıntılarını nasıl azaltabileceğinizi ve iş görevlerinin hamileliğinizi ne zaman riske sokabileceğini iyice öğrenin.

Bulantı ve İstifrayı azaltmak

Her ne kadar ‘sabah’ rahatsızlığı olarak düşünülse de, hamilelikte mide bulantısını her an yaşayabilirsiniz. İş yerinde bulantı hissini rahatlatabilmek için:

Yorgunlukla Başa Çıkma

Vücudunuzun gebeliğinizi desteklemek için daha fazla çalışması sebebi ile kendinizi yorgun hissedebilir ancak çalışma günlerinde dinlenmeniz zor olabilir. Bu durumlarda aşağıdaki tüyolar işinize yarayabilir:

Rahat Olmak

Hamileliğiniz ilerledikçe, oturma-kalkma gibi günlük aktiviteleriniz zorlaşabilir. Yorgunlukla baş edebilmek için kısa ve sık molalar vermeyi ihmal etmeyin. Birkaç saatte bir etrafta dolanmak kas gerilimini rahatlatır ve bacak ve ayaklarınızdaki ödem birikiminin önlenmesinde yardımcı olur. Aşağıdaki diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz:

Hamileyken Çalışmak Stresini Kontrol Altında Tutma

Hamileyken çalışmak süresince iş yerinde yaşanan stres, kendiniz ve bebeğiniz için dikkat etmeniz gereken enerjinizi düşürebilir. İş yerindeki stresi minimum düzeye indirmek için:


Hamileyken Çalışmak : İşle İlgili Önlemler Alma

Özellikle erken doğum riski taşıyorsanız, belli başlı çalışma ortamları hamilelik sürecinde yaşanabilecek komplikasyonların yaşanma riskini arttırır. Örneğin:

Buna ek olarak, çeviklik ve iyi bir denge gerektiren aktiviteler hamileliğin ilerleyen dönemlerinde zorlaşabilir.

Eğer bu durumlardan herhangi birisi için endişeleniyorsanız, doktorunuza danışın. Birlikte, özel bir önlem almanız ya da çalışma görevlerinizde değişiklik gerekip gerekmediğini karar verebilirsiniz.