Hasta bakımı : Uzak mesafeden bakım için ipuçları

hasta bakımı

Hasta bakımı : Uzak mesafeden hasta bakımı için ipuçları

Anne ya da babanızın kronik bir hastalığı var ise ve siz onlardan uzakta yaşıyorsanız bu benzersiz zorlukları olan bir durumdur. Uzakta yaşayan bir sevdiğiniz hasta ise ve onunla ilgilenmek istiyorsanız bu konuda yapabileceklerinizi öğrenmenizde fayda var. Sizden uzakta yaşayan ve bakıma ihtiyacınız olan bir sevdiğiniz var ise onun için neler yapacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.  İşe iyi bir bakıcı bulmak için neler yapmak gerektiğini öğrenmekten ve evde hasta bakımı konusunu araştırmaktan başlayabilirsiniz.

Uzun mesafeden hasta bakımı nedir?

Uzun mesafeden hasta bakımı birkaç farklı şekilde olabilir, bunlar şöyledir: Duygusal destek sağlayacak bir bakıcı olması, Ev işlerini halledecek evde düzeni sağlayacak birinin olması, Faturalar ve diğer mali işler ile ilgilenecek birinin olması.

Uzun mesafede yaşayan sevdiğinizin sağlık durumunu en iyi şekilde tutmak için neler yapabilirsiniz?

 • Organize olun – Sevdiğiniz kişinin sağlık durumu ve mali konular hakkında notlar alın. Bu notlar; iletişim numaraları, sigorta bilgileri, hesap numaraları ve diğer önemli bilgileri içerir.
 • Bir aile toplantısı organize edin – Tüm aile bireylerinin bir araya gelebileceği ve sevdikleriniz ile telefon ya da internet üzerinden konuşacağınız bir fırsat yaratın. Tüm aile bireylerin bir araya geldiği toplantılar hasta yakınınızın tedavi süreci için ortak karar almanıza da yardımcı olacaktır.
 • Sevdiğiniz kişinin hastalığını ve tedavi yöntemlerini araştırın – Bu araştırma sevdiğiniz aile bireyinizin neler yaşadığını anlamanızı sağlayacaktır. Böylece hastalığın seyrini, hastalık nöbetler barındırıyorsa bunun sıklığını ya da tedavinin ne şekilde ilerlemesi gerektiğini öğrenebilirsiniz. Üstelik böylece yakınınızın doktoru ile yaptığınız konuşmalar sizin için daha anlamlı bir hal alır.
 • Sevdiğinizin bakımını üstelen kişiler ile iletişiminizi iyi tutun – Yakınınızın sağlık durumu ve durumunun gidişatı hakkında güncel ve detaylı bilgiyi almak için hem hasta bakıcı ile hem de sevdiğiniz kişi ile ilgilenen doktorun iletişim bilgileri siz de mutlaka olsun. Ve bu kişiler ile bağınızı asla koparmayın. Böylece yakınınızın en son durumunu birincil ağızlardan öğrenebilirsiniz.
 • Yakınınızın bir arkadaşından ona yardım etmesini rica edin – Sevdiğiniz aile bireyinizin arkadaşları ve özellikle de komşuları ile iletişiminizi kuvvetli tutun. Eğer mümkün ise yakınınızı düzenli olarak kontrol etmelerini rica edin. Böylece sevdiğinizin durumunu günlük bazda öğrenebilirsiniz.
 • Profesyonel yardım isteyin – Gerekli ise yakınınızın yemek yemesinden diğer tüm kişisel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olacak bir profesyonel bakıcı ile anlaşın. Bunun için bir yaşlı bakımı evi uzmanı ile irtibata geçebilirsiniz.
 • Acil durumlar için plan yapın – Yakınınızın yaşayabileceği acil durumlar için kriz anı olanı yapın. Beklenmedik rahatsızlıklar ya da ziyaretler için bir kenara yeteri miktarda bir para koyun.
 “Hasta yakınımı nasıl daha sık ziyaret ederim?” Dikkatli bir planlama sevdiğiniz kişiye en etkili şekilde yardımcı olmanızı sağlar. Bu sebeple aşağıdaki uyarıları dikkate alarak planlı olmanızda fayda var.
 • Yakınınızın neye ihtiyacı olduğunu öğrenin – Ziyaretinizi gerçekleştirmeden önce yakınınız sizden hangi konularda desteğe ihtiyacı olduğunu öğrenin. Örneğin; “Evi için alışveriş mi yapılmalı, evde tamirat gerektiren durumlar mı var ya da onu devamlı ev dışında bir yerlere mi götürmeniz gerekecek?” tüm bu soruların yanıtını önceden alın. Böylece araçla ya da araçsız bir ziyaret gerçekleştireceğinize ya da yanınızda ne kadar para bulundurmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.
 • Randevu planlayın – Yakınınıza doktor ziyaretinde ona eşlik etmeni gerekip gerekmediğini danışın. Kendisi de uygun gördüğü takdirde doktorunu yakınınız ile ziyaret etmenizde büyük fayda vardır. Böylece yakınınızın sağlık durumu hakkında direkt doktorundan bilgi edinebilir ve hastalığından ilacına kadar aklınıza takılan tüm soruları bizzat doktora sorabilirsiniz. Doktor görüşmesine katıldığınız takdirde doktorun önerileri mutlaka not alın. Aynı zamanda ziyaretinizi daha etkili kılmak için sevdiğinizin yanına gittiğiniz zamanda doktor randevusunun yanı sıra avukat ve mali işler sorumlusu ile de birer randevu ayarlayın.
 • Problemlerin belirtilerini arayınHasta yaşlı bakımı konusunda sevdiğiniz kişiyi ziyaret ettiğiniz zaman onun günlük işlerini gerçekleştirmede ne kadar başarılı olabildiğini gözlemleyip tespit edin. Yemeklerini düzenli öğünler halinde yediğinden, faturalarını düzenli ödediğinden emin olun. Kişisel bakımdan ilaçlarının alımına yapması gereken işlerde yakınınızın nasıl hareket ettiğini gözlemleyin. Yakınınızın arkadaşları veya komşularının onun davranışlarında herhangi bir değişiklik, rutin dışı bir durum olup olmadığını sorun.
 • Kaliteli zamanlar yaratın – Sevdiğiniz yakınınız ile değerli vakit geçirmeye özen gösterin. Onunla evde bir film izleyin ya da sevdiği arkadaşlarını veya akrabalarını bir araya getirip onun ziyaretine götürün. Onunla kendisini yormayacak aktiviteler organize edin. Örneğin evde birlikte kart oynayın, salonda çay içip sohbet edin.
 “Yakınımın yanında olduğum zamanların kısıtlı olduğunu düşündüğümden kendimi suçlu hissediyorum. Ne yapabilirim?” Hasta ve yaşlı yakınlarından uzakta yaşayan birçok kişi onlar ile yeteri kadar vakit geçirememekten, onların sağlığı ve bakımı için onların yanında her zaman yer alamamaktan ötürü kendilerini suçlu hissederler. Eğer siz de kendinizi suçlu hissediyorsanız kendinize uzaktan da olsa elinizden geleni yapıp yapamadığınızı sorun. Yanıtınız olumlu ise kendinize sizin zaten elinizden geleni fazlası ile yaptığınızı hatırlatın. Kaynak: www.alife.com.tr

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.