İkiz Gebelik Anne için Ne İfade Eder?

ikiz gebelik

İkiz gebelik özel bir bakım ister. Beslenme ve kilo alımından muhtemel komplikasyonlara kadar ikiz gebelikte sizi nelerin beklediğini bu yazımız ile öğrenebilirsiniz.

İkiz ve hatta üçüz bebeklere hamile olduğunuzu öğrenseniz şaşırır mıydınız?

Bazen ikiz gebelik kapınızı çalabilir. Bazı durumlarda ise belli başlı faktörler rol oynar. Örneğin, yaş ilerlemesine bağlı hormonel değişimler sonucu bir seferde birden fazla yumurtanın salınması yaşanabileceği için, ilerleyen yaşlarda gerçekleşen hamileliklerde ikiz gebeliğin yaşanma ihtimali olasıdır. Vitro döllenme gibi yardımcı üreme teknolojilerinin kullanımı da ikiz veya çoğul gebelik ihtimalini arttırır.

Eğer ikiz veya çoğul gebelik teşhis edildiyse, bebekleriniz ve kendinize iyi bakmanız için gerekli olan bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İkiz Gebelik Nasıl Oluşur?

En yaygın tür olan çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi ile oluşur. İkizlerden her birinin ayrı plasenta ve su kesesi vardır. İkizler iki kız, iki erkek ya da bir kız, bir erkek olabilir. Genetik olarak ancak diğer kardeşler kadar birbirlerine benzerler, daha fazla değil.

Tek yumurta ikizleri tek bir döllenmiş yumurtanın ayrılıp iki ayrı fetüs olarak gelişmesi ile oluşur. Tek yumurta ikizleri tek bir plasentayı paylaşabilir fakat her bebeğin genelde ayrı bir su kesesi vardır. Genetik olarak ikizler birbirleri ile aynıdır. Aynı cinsiyette olurlar, aynı fiziksel ve karakteristik özellikleri paylaşırlar. Nadiren de olsa, tek yumurta ikizlerinin iki ayrı birey olarak ayrılması başarısızlık gösterir. Bu bebekler yapışık ikiz olarak bilinir.

Üçüzler ve diğer çok katlı ikizler, tek yumurta ikizleri, kardeş ikizler ya da bunların bir karışımı olabilir.

İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Rahminiz normalinden daha geniş veya birden fazla fetal kalp atışı var gibi görünüyorsa, doktorunuz ikiz hamilelik yaşamanızdan şüphelenebilir. Şüpheli ikiz gebeliğin gerçek teşhisi genellikle ultrason ile teyit edilir. Ultrasonda, ses dalgaları rahminiz ve bebeğinizin (ya da bebekleriniz) görünümünü oluşturmak için kullanılır.

Bazen, görünüşte normal ikiz gebelik yaşayanların hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sadece bir bebek beklediği görülebilir. Bu durum, kaybolan ikiz sendromu olarak bilinir. Böylesine bir olay, hayal kırıklığı, öfke ve karmaşalara sebep olabilir. Genellikle kaybın net bir açıklaması olmaz.

İkiz Gebelik Anne için Ne Anlama Gelir?

Bebeklerinize iyi şekilde bakmanın yolu kendinize iyi bakmaktan geçer. İkiz gebelik için aşağıda belirtilen durumlara önem vermeniz gerekir:

İkiz Gebelikte Bu Durumları Göz Önünde Bulundurun

Her gün sağlıklı ikiz doğumlar gerçekleşmektedir. Yine de muhtemel komplikasyonların farkında olmak önemlidir. Örneğin:

İkiz Bebek Bakımı

Çoğul bebekler, yeni doğan diğer bebekler gibi aynı şeylere ihtiyaçları duyarlar. Fakat ikizlerde, oranı ikiye katlayacaksınız. Özellikle bebekleriniz prematüre doğduysa ya da doğum sonrasında özel bir tedaviye ihtiyaçları varsa, tahmin ettiğinizden daha fazla dinlenmeye ve desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.