İkiz Gebelik Anne için Ne İfade Eder?

ikiz gebelik

İkiz gebelik özel bir bakım ister. Beslenme ve kilo alımından muhtemel komplikasyonlara kadar ikiz gebelikte sizi nelerin beklediğini bu yazımız ile öğrenebilirsiniz.


İkiz ve hatta üçüz bebeklere hamile olduğunuzu öğrenseniz şaşırır mıydınız?

Bazen ikiz gebelik kapınızı çalabilir. Bazı durumlarda ise belli başlı faktörler rol oynar. Örneğin, yaş ilerlemesine bağlı hormonel değişimler sonucu bir seferde birden fazla yumurtanın salınması yaşanabileceği için, ilerleyen yaşlarda gerçekleşen hamileliklerde ikiz gebeliğin yaşanma ihtimali olasıdır. Vitro döllenme gibi yardımcı üreme teknolojilerinin kullanımı da ikiz veya çoğul gebelik ihtimalini arttırır.

Eğer ikiz veya çoğul gebelik teşhis edildiyse, bebekleriniz ve kendinize iyi bakmanız için gerekli olan bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İkiz Gebelik Nasıl Oluşur?


En yaygın tür olan çift yumurta ikizleri iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi ile oluşur. İkizlerden her birinin ayrı plasenta ve su kesesi vardır. İkizler iki kız, iki erkek ya da bir kız, bir erkek olabilir. Genetik olarak ancak diğer kardeşler kadar birbirlerine benzerler, daha fazla değil.

Tek yumurta ikizleri tek bir döllenmiş yumurtanın ayrılıp iki ayrı fetüs olarak gelişmesi ile oluşur. Tek yumurta ikizleri tek bir plasentayı paylaşabilir fakat her bebeğin genelde ayrı bir su kesesi vardır. Genetik olarak ikizler birbirleri ile aynıdır. Aynı cinsiyette olurlar, aynı fiziksel ve karakteristik özellikleri paylaşırlar. Nadiren de olsa, tek yumurta ikizlerinin iki ayrı birey olarak ayrılması başarısızlık gösterir. Bu bebekler yapışık ikiz olarak bilinir.

Üçüzler ve diğer çok katlı ikizler, tek yumurta ikizleri, kardeş ikizler ya da bunların bir karışımı olabilir.

İkiz Gebelik Nasıl Anlaşılır?


Rahminiz normalinden daha geniş veya birden fazla fetal kalp atışı var gibi görünüyorsa, doktorunuz ikiz hamilelik yaşamanızdan şüphelenebilir. Şüpheli ikiz gebeliğin gerçek teşhisi genellikle ultrason ile teyit edilir. Ultrasonda, ses dalgaları rahminiz ve bebeğinizin (ya da bebekleriniz) görünümünü oluşturmak için kullanılır.

Bazen, görünüşte normal ikiz gebelik yaşayanların hamileliğin ilerleyen dönemlerinde sadece bir bebek beklediği görülebilir. Bu durum, kaybolan ikiz sendromu olarak bilinir. Böylesine bir olay, hayal kırıklığı, öfke ve karmaşalara sebep olabilir. Genellikle kaybın net bir açıklaması olmaz.

İkiz Gebelik Anne için Ne Anlama Gelir?


Bebeklerinize iyi şekilde bakmanın yolu kendinize iyi bakmaktan geçer. İkiz gebelik için aşağıda belirtilen durumlara önem vermeniz gerekir:

  • Daha sık kontroller. Doktorunuzun sık sık bebeklerin gelişimini ve büyümesini izleyeceğini, sağlık durumunuzu gözlemleyeceğini ve erken doğum işaretlerini kontrol edeceğini göreceksiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe sık sık ultrason ya da diğer testleri yaptırmanız gerekebilir.
  • Belli başlı besin maddelerine ağırlık vermek. Daha fazla folik asit, kalsiyum, demir, protein ve diğer gerekli besin maddelerine ihtiyaç duyacaksınız. Eğer zaten sağlıklı besleniyorsanız, buna devam edin ve günlük prenatal vitamini aldığınızdan emin olun. Doktorunuz demir takviyesi almanızı da tavsiye edebilir.
  • Daha fazla kilo alımı. Doğru oranda kilo almak bebeklerinizin sağlığını destekler. Ayrıca doğum sırasında alınan fazla kiloların doğum sonrasında verilmesini kolaylaştırır. Hamilelik öncesinde normal kiloya sahip olan bir kadına ikiz gebelik esnasında tavsiye edilen kilo artışı 17 ila 25 kilo arasında değişir ve bu da günlük aktivite düzeyine göre ekstradan 600 kalori ile karşılanabilir. Sizin için en doğru olanı belirlemek adına doktorunuzla görüşün.
  • Daha fazla önlem. Hamileliğiniz ilerledikçe doktorunuz çalışma, seyahat ve fiziksel aktivite gibi bazı aktiviteleri kısıtlamanızı isteyebilir. Yatakta dinlenmenin erken doğumu engellemede etkili bir yol olduğu henüz kanıtlanmamış olsa bile, fetal gelişimini desteklemek ve çeşitli komplikasyon risklerini azaltmak için önlem olarak yatakta dinlenmeniz tavsiye edilebilir.

İkiz Gebelikte Bu Durumları Göz Önünde Bulundurun


Her gün sağlıklı ikiz doğumlar gerçekleşmektedir. Yine de muhtemel komplikasyonların farkında olmak önemlidir. Örneğin:

  • Yüksek kan basıncı. Annelerin ikiz gebelik sürecinde yüksek kan basıncı yaşaması olasıdır. Yüksek kan basıncının idrardaki protein ile birleşmesi preeklampsi olarak bilinir. Anne ve bebekler için ciddi komplikasyonlar yaşamamak adına dikkatli bir yönetim gereklidir.
  • Erken doğum. Ne kadar çok bebeğe gebe iseniz, hamileliğinizin normal sürede sonuçlanma olasılığı da o kadar azdır. Erken doğuma işaret eden belirtiler taşıyorsanız, bebeklerinizin ciğer gelişimlerini hızlandırmak için steroid tedavisinin iğneleri verilebilir. Bu durumda bile, en küçük pramatüre bebeğin yaşamak için savaşması gerekebilir. Komplikasyonlar arasında düşük doğum ağırlığı, solunum ve sindirim bozuklukları ve gelişmemiş organlar bulunabilir. Nadiren de olsa, bir bebeğin prematüre olarak doğup, diğer bebek veya bebeklerin rahimde gelişimine devam ettiği görülebilir. Bu durum, gecikmiş aralıklı durum olarak bilinir.
  • İkizden ikize transfüzyon. Tek yumurta ikizlerinde, plasentadaki bir kan damarının bebeklerin dolaşım sistemlerini bağlaması muhtemeldir. Bu durum bir bebeğin daha çok kan almasına, diğerinin daha az kan almasına sebep olur. Bu durum, her iki bebek için ciddi bir komplikasyondur ve ikiz gebelik sürecinde ani müdahale gerektirebilir. Genellikle bu durumdaki bebekler erken doğumun sunduğu faydalar prematür doğumun risklerine karşı ağır basar basmaz, derhal doğurtulurlar.
  • Sezaryen doğum. İkiz gebeliklerde, eğer ilk bebek baş aşağı pozisyondaysa, vajinal doğum gerçekleşmesi çoğu kez mümkündür. Değilse de, sezaryen doğum tavsiye edilebilir. Bazı durumlarda, ilk bebeğin vajinal doğumu sonrasında yaşanan komplikasyonlar sebebi ile ikinci bebek sezaryen ile alınabilir. Üçüz bebeklerde, vajinal doğum imkansız değildir ancak yine de, üçüz ve daha fazla çoğul gebeliklerde sezaryen doğum tavsiye edilir.

İkiz Bebek Bakımı


Çoğul bebekler, yeni doğan diğer bebekler gibi aynı şeylere ihtiyaçları duyarlar. Fakat ikizlerde, oranı ikiye katlayacaksınız. Özellikle bebekleriniz prematüre doğduysa ya da doğum sonrasında özel bir tedaviye ihtiyaçları varsa, tahmin ettiğinizden daha fazla dinlenmeye ve desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.