Kadınlarda Kısırlık Belirtileri, Nedenleri, Testleri ve Tedavileri

kadınlarda kısırlık

Kadınlarda kısırlık, erkek kısırlığı veya her ikisinin birleşimi, dünya çapında milyonlarca kişiyi etkilemektedir. Yaklaşık olarak çiftlerin yüzde 10 – 15’i, düzenli olarak bir yıl boyunca korumasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamamaktadır.

Genel olarak, kısırlığın üçte biri erkeklerden, üçte biri kadınlardan kaynaklıdır, diğer faktörler ise bilinmemekte veya ikisinin de karışımı sonucunda oluşmaktadır.

Kadınlarda kısırlık teşhisi zor olsa da pek çok tedavi mümkündür. Tedavi çoğu zaman gerekli değildir. Kısır çiftlerin yarısından fazlası, 24 ay içerisinde kendiliğinden çocuk sahibi olabilmektedir.

Kadınlarda Kısırlık Belirtileri

Kısırlığın baş belirtisi hamile kalamamaktır. 35 günden daha uzun aralıklarla veya 21 günden daha kısa aralıklarla gerçekleşen bir adet döngüsü kısırlık belirtisi olabilir. Bunlar dışında, herhangi bir belirti veya işaret bulunmamaktadır.

Kısırlık sorunu için ne zaman doktora gitmeli
Eğer 30’lu yaşlarda veya daha gençseniz, çoğu doktor, test veya tedaviden önce en az bir yıl hamile kalmayı denemenizi önerecektir.

Eğer 35 – 40 yaş arasındaysanız, altı ay hamile kalmayı denedikten sonra doktorunuzla görüşmenizde fayda bulunmaktadır.

Eğer 40 yaşından yaşlıysanız veya düzensiz, acılı regl dönemleriniz varsa, pelvik inflamatuar hastalığına (PID) sahipseniz, önceden kanser veya endometriozis tedavisi gördüyseniz, hemen tedavi ve testlere başlamanız gereklidir.

Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

Hamile kalabilmeniz için aşağıdaki faktörleri sağlıyor olmanız gereklidir:

Hamilelik oluşması için, insanın olgun yumurtanın serbest bırakılmasından, döllenmiş yumurtanın implantasyonuna ve rahim içinde büyüyen yumurtanın döllenmesine kadar, tüm karmaşık üretkenlik sürecinin doğru şekilde gelişmesi gereklidir. Kadınlarda kısırlık durumunda, bu oluşumlardan bazıları kesintiye uğrayabilir. Erkek kısırlığı ise, bu faktörlerden bir ya da birkaçını etkileyerek hamile kalmaya engel olabilir.

Kadınlarda ovülasyon problemleri

Ovülasyon problemleri, kısır çiftlerin yüzde %25’inde görülmektedir. Ovülasyon problemleri, hipotalamus veya hipofiz bezi tarafından, hormonal bozukluklar sonucunda oluşabileceği gibi, yumurtalıkların kendisinden kaynaklı bir sorundan da oluşabilir. Ovülasyon problemi yaşıyorsanız, hiç yumurtlamama veya seyrek yumurtlama durumu söz konusu olabilir.

Follop tüplerinde hasar (Tubal kısırlık)

Fallop tüpleri hasarlı ve tıkalı olduğu zaman, sperm hücreleri yumurtaya ulaşamamakta veya döllenmiş yumurtanın yumurtalığa geçişi kapanmaktadır. Fallop tüpünün hasarlı veya tıkanık olması aşağıdaki problemleri oluşturabilir:

Endometriyoz
Endometriyoz, normal biçimde uterus içerisinde büyüyen dokunun farklı konumlarda büyümesi durumuna verilen isimdir. Bu ekstra doku büyümesi -ve bunun cerrahi müdahale ile çıkarılması- doğurganlığa etki edecek yaralanmalara sebep olabilir. Bazı araştırmalar, bu fazla dokuların, gebeliğe engel olabilecek materyaller üretebileceğini de düşünmektedir.

Servikal daralma veya tıkanma
Servikal stenoz olarak da adlandıralabilen bu durum, rahim ağzında bir hasar sonucunda oluşabileceği gibi, kalıtsal bir bozukluk olarak da ortaya çıkabilir. Sonucunda ise, rahim ağzı, sperm hareketliliği ve döllenme için yeteri kadar mukus üretememektedir. Ek olarak, servikal daralma, spermin yumurtaya ulaşmasını da engelleyebilmektedir.

Rahim problemleri
30’lu yaşlardaki kadınlarda sıklıkla görülen rahim içerisinde yer alan iyi huylu polipler veya tömörler (Fibroid veya myomlar), fallop tüplerini engelleyerek veya implanstasyonları bozarak doğurganlığı azaltabilir. Ancak bu tarz tümörlere sahip olan kadınlar da hamile kalabilmektedir. Bunun yanında, rahim içerisinde yaralar da implantasyona engel olabilir ve anormal şekilli uterus (bikornuat) problemleri gibi sorunlar da bazı kadınlarda hamileliği engelleyebilir.

Kadınlarda belirlenemeyen kısırlık
Bazı durumlarda, kadınlarda kısırlık sebepleri tam olarak bulunamamaktadır. Bu gibi kısırlık durumlarında, her iki partnerde de küçük faktörler problem yaratabilmektedir. İyi haber olarak, açıklanamayan kısırlık durumlarında, çiftlerin kendiliğinden çocuk sahibi olabilme oranları yüksektir.

kadınlarda kısırlık belirtileri

Kadınlarda kısırlık riskine yol açan durumlar

Bazı durumlarda kısırlık riskiniz artabilir. Bu durumlar şunları içerebilir:

Doktor görüşmesine nasıl hazırlanırsınız?

Bir kısırlık tedavisi için büyük olasılıkla üreme doktoruna (çiftlerin kısırlık problemlerini giderme alanında uzmanlaşmış bir doktor) görünmeniz gereklidir. Üreme problemleri hem siz hem de eşinizden kaynaklı olabileceği için, doktorunuz çiftlerin her ikisini de testlere tabi tutmak isteyebilir.

Randevunuza hazırlanmak ve doktorunuzdan neler bekleyeceğinizi anlamak için bazı bilgiler:

Ne yapabilirsiniz?

Doktora soracağınız basit sorular aşağıdakileri içerebilir:

Doktorunuzdan ne bekleyebilirsiniz
Doktorunuz size aşağıdakileri içeren bazı sorular sorabilir:

kadınlarda kısırlık testleri

Kadınlarda Kısırlık Testleri ve Kısırlık Teşhisi

Eğer bir süredir çocuk sahibi olamıyorsanız, doktorunuza başvurarak kısırlığa karşı tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Doğurganlık testleri aşağıdakileri içerebilir :

Kadınlarda Kısırlık Tedavisi ve Kısırlık İlaçları

Kısırlık için uygulanabilecek tedaviler, yaşa, ne kadar süre kısır olduğunuza ve kişisel tercihlerinize göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kadınlar, yalnızca bir veya iki terapiden sonra tekrar doğurganlık kazanabilir. Aynı zamanda, bebek sahibi olabilmeniz için pek çok farklı tedavi türlerine ihtiyacınız olabilir.

Cerrahi müdahale veya çeşitli ilaçlar aracılığıyla doğurganlık tekrar kazanılabilir veya farklı yeniden üretim tekniklerine başvurulabilir.

Doğurganlığın geri kazanılması: Doğurganlık ilaçları ile ovülasyon sağlanması
Ovülasyon sürecini düzenleyen ve oluşturan doğurganlık ilaçları, ovülasyon problemleri sebebi ile kısırlık yaşayan kadınlar için ana tedavi yöntemidir. Genel olarak, ovülasyon süreci için gerekli olan ana hormonları tetikleyerek çalışırlar (Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinizan hormon (LH))

Doğurganlık ilaçları aşağıdaki risklere sahiptir:

Doğurganlık geri kazanımı: Cerrahi operasyon
Aşağıdaki gibi bazı cerrahi operasyonlar, kısırlık problemini çözebilir veya doğurganlığı artırabilir:

Yardımcı üreme yöntemleri: Vitro fertilizasyon
Bu etkili yöntem, olgun yumurta hücresi ve erkek sperminin laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve birleştirmeden üç ile beş gün sonrasında rahim içerisinde döllenmesi ile yapılır. Vitro fertilizasyona (IVF) sıklıkla iki fallop tüpünün de tıkalı olduğu durumlarda başvurulur. Bunun dışında endometriozis, açıklanamayan kısırlık, servikal faktörlere bağlı kısırlık ve yumurtlama bozuklukları gibi pek çok problem için de kullanılmaktadır. IVF, rahminize birden fazla yumurta bırakılması durumunda ikiz veya daha fazla çocuk ihtimalini artırmaktadır. IVF, düzenli kan testi ve günlük hormon enjeksiyonu gerektirmektedir.

Kadınlarda kısırlık sorunuyla baş etme ve destek alma

Kadınlarda kısırlık ile mücadele etmek duygusal ve fiziksel olarak yorucu olabilir. Doğurganlık testleri ve tedavilerinde ortaya çıkabilecek iniş ve çıkışlar ile baş edebilmek için aşağıdaki ipuçlarını uygulayın:

Önleme
Yakın zamanda veya gelecekte hamile kalmayı planlayan bir kadın için, doğurganlığını koruması amacıyla, aşağıdaki uygulamaları gerçekleştirmesi önerilmektedir: