Kısırlık Belirtileri, Tedavileri, Nedenleri ve Testleri Rehberi

Kısırlık

Kısırlık, bir yıl olarak düzenli ve korunmasız ilişkiye girmenize rağmen çocuk sahibi olamama durumuna verilen isimdir. Bu süre, 35 yaşın üstündeki kadınlarda 6 aya düşmektedir.

Kısırlık, yalnızca size veya eşinize bağlı olabileceği gibi, her ikinize de bağlı olan bir sorun olabilir. Neyse ki kısırlıkla baş etmek için çok sayıda güvenli ve etkili terapiler bulunmaktadır. Bu tedaviler, hamile kalma şansınızı ciddi oranda artıracaktır.

Kısırlık Belirtileri

Çoğu çift, deneme yaptıkları ilk altı ay içerisinde hamilelik yaşayabilmektedir. Genel olarak, bir yıl süreli korumasız ilişki, çiftlerin yüzde doksanının hamilelik yaşamasını sağlamaktadır. Geri kalan çiftlerin büyük çoğunluğu ise, gelecekte tedavi ile veya tedavisiz çocuk sahibi olabilmektedir.

Kısırlığın ana belirtisi çocuk sahibi olamamaktır. Bunun dışında belirgin bir belirtisi bulunmamaktadır.

Bazı durumlarda, kısır kadın anormal adet döngüleri yaşamaktadır. Kısır erkek ise, saç büyümesi ve cinsel problemler gibi hormonal dengesizlikler yaşayabilmektedir.

Kısırlık için ne zaman doktora gitmeli
Genel olarak, bir yılı uzun süredir hamile kalmayı denemiyorsanız, doktora gitmenize gerek yoktur. Ancak bu süreyi geçtiyseniz ve hala hamile kalmadıysanız doktorunuzla konuşmanız gereklidir. Kadınlarda aşağıdaki belirtiler ışığında doktora gidilebilir:

Eğer erkekseniz, aşağıdaki durumlarda doktorunuza görünmeniz gerekebilir:

Kısırlık Neden Olur?

Hamile kalmak için ovülasyon ve dölleme sürecinin düzgün biçimde bir arada çalışması gereklidir. Hamile kalmayı deneyen çiftlerde, bu sistemlerin herhangi birinde aksaklık olması durumunda, kısırlık ile sonuçlanabilmektedir.

Kısırlığın sebebi veya sebepleri, partnerlerin birinden veya her ikisinden de kaynaklı olabilir. Genel olarak:

Erkek kısırlığının sebepleri

Erkeklerde Kısırlık hakkında daha fazla okuyun: https://www.acibademmobil.com.tr/erkeklerde-kisirlik-belirtileri/

Sperm sayısına, yeteneğine, hareketine (motilite) veya yumurtayı dölleme yeteneğine etki eden pek çok faktör bulunmaktadır. Erkeklerde kısırlığın başlıca sebepleri aşağıdakileri içermektedir:

Kadın kısırlığının sebepleri

En yaygın kadın kısırlığı sebepleri aşağıdaki gibidir:

KADINLARDA KISIRLIK SORUNU HAKKINDA DAHA FAZLA OKUYUN: https://www.acibademmobil.com.tr/kadinlarda-kisirlik/

Kadınlarda diğer olası kısırlık sebepleri

Kısırlığa Yol Açan Risk Faktörleri

Erkek ve kadın kısırlığı için çoğu risk faktörü aynıdır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

kısırlık tedavisi

Kısırlık İle İlgili Doktor Randevunuza Hazırlanın

Eğer eşiniz ve siz altı aydan daha uzun süredir hamilelik için çalışıyor ve başaramıyorsanız, doktorunuza başvurun. Yaşınıza ve kişisel sağlık geçmişinize bağlı olarak doktorunuz size çeşitli tıbbı önerilerde bulunacaktır.

Bir jinekolog, ürolog veya aile doktorunuz size problemin ne olduğunu, tedavi için bir uzman gerektirip gerektirmediğini anlatabilir. Hem sizin hem de partnerinizin çeşitli kısırlık testlerine girmesi gereklidir.
İlk randevunuza hazırlanmak ve doktorunuzdan neler bekleyebileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarını inceleyin:

Ne yapabilirsiniz

Doktorunuz ile geçireceğiniz zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için aşağıdaki soruları içeren bir liste hazırlayabilirsiniz ve bu soruları doktorunuza sorabilirsiniz:

Doktorunuza sormak istediğiniz ek sorular olabilir. Merak ettiklerinizi doktorunuza sormaktan çekinmeyin.

Doktordan ne bekleyebilirsiniz
Doktorunuz size pek çok soru sorabilir. Sorulara cevap vermeye hazır olmanız, doktorunuzun kolayca sorunu anlamasına ve tedavi sürecine başlamasına yardımcı olacaktır.

Çiftler için doktorun soruları aşağıdakileri içerebilir:

Kadınlar için doktorun soruları aşağıdakileri içerebilir:

Erkekler için doktorun soruları aşağıdakileri içerebilir:

kısırlık süreci

Kısırlık Testleri ve Kısırlık Teşhisleri

Kısırlık testi yaptırmadan önce, yeterli sorumlulukları karşılayıp karşılamadığınıza emin olmanız gereklidir. Doktorunuz veya kliniğiniz, cinsel alışkanlıklarınızı değiştirmenize ihtiyaç duyabilir. Testler ve deneme yanılma yolu ile tedaviler, birkaç ay sürebilir.

Bazı durumlarda zor ve pahalı prosedürler olabilmektedir ve bu masraflar sigorta kapsamına alınmıyor olabilir. Sonucunda ise, tüm o test ve danışmanlıklara rağmen gebe kalmama ihtimali söz konusu olabilmektedir.

Erkeklerde kısırlık testi
Bir erkeğin dölleme yapabilmesi için, testisler yeteri kadar sağlıklı sperm üretmeli ve bu sperm başarı ile kadının vajinasına boşaltılabilmelidir. Erkek kısırlığı ile ilgili yapılan testler, bu süreçte nelerin aksak olduğunu belirlemeye yöneliktir.

Kadınlarda kısırlık testleri
Kadınların doğum yapabilmesi için, yumurtalıklar sağlıklı yumurtaları düzenli olarak salgılamalı ve üreme kanalları yumurtanın fallop kanallarından geçerek sperm ile birleşerek döllenmesini sağlamalıdır. Üreme organları sağlıklı ve işlevsel olmak zorundadır.

Doktorunuz sağlık geçmişinize, cinsel alışkanlıklarınıza ve adet döngünüze göre çeşitli sorular sorduktan sonra, fiziksel bir test altına gireceksiniz. Jinekolojik incelemeleri içeren bu testten sonra aşağıdaki testlerin de yapılması muhtemeldir:

Laparoskopi ile tanımlanan problemler sıklıkla endometriosiz ve yara izi olmaktadır. Doktorunuz aynı zamanda çeşitli blokajlar veya fallop tüpleriniz ve rahminiz ile ilgili bozukluklar görebilir. Laparoskopi yapıldıktan sonra hastalar hemen taburcu olabilmektedir.

Kısırlığın sebeplerini belirlemek için herkesin testlerin hepsine veya çoğuna girme gerekliliği yoktur.

Kısırlık Tedavisi ve Kısırlık ilaçları

Kısırlık tedavisi, ne kadar süredir kısır olduğunuza, yaşınıza, partnerinizin yaşına ve kişisel seçimlere bağlı olarak değişmektedir. Bazı kısırlıklar tedavi edilememektedir. Ancak buna rağmen, hala çeşitli teknolojiler ile çocuk sahibi olabilmek mümkündür.

Erkeklerde kısırlık tedavisi
Erkekler için tedavi aşağıdakileri içermektedir:

Kadınlarda kısırlık tedavisi
Üreme ilaçları ovülasyon bozukluklarından kaynaklı kısırlığın ana tedavisidir. Bu ilaçlar ovülasyonu artırıp sıklaştırabilir. Genel olarak, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve luteinizan hormon (LH) gibi çalışarak, ovülasyonu sağlar.

Kısırlık İçin Yapılan Ameliyatlar
Sebebine bağlı olarak, ameliyat kısırlık için bir tedavi yolu olabilir. Fallop tüplerinde yaşanan blokaj veya diğer problemler, cerrahi olarak düzeltilebilir. Laporoskopi teknikleri de fallop tüpleri üzerinde uygulanabilmektedir. Eğer endometrioz yaşıyorsanız, doktorunuz ovülasyon sağlamanız veya düzene sokmanız için kullanılan bir ilaç ile ovülasyon terapisi önerebilir veya vitro fertilizasyon gibi, laboratuvar ortamında yumurta ve spermin döllenmesi ile rahminize aktarılmasını sağlayan yöntemleri tercih etmenizi söyleyebilir.

Yardımcı üreme teknolojileri

Kısırlık Sürecinde Psikolojik Mücadele ve Destek

Kısırlık ile mücadele etmek zor olabilir. Sebebinin bilinmemesinden kaynaklı olarak, ne kadar süre alacağını veya sonuçlarının ne olacağını anlayamadığınızdan dolayı, psikolojik etkileri zor olabilmektedir. Kısırlığın çok fazla uğraşılarak çözülmesi gerekli değildir, çift üzerinde yaratacağı psikolojik etkiyi de hesaba katmak gerekir.

Baş etmenizde yardımcı olabilecek adımları izleyin:

Sonuçların duygusal etkileri ile baş etmek
Tedavinin sonuçları ne olursa olsun, muhtemel psikolojik değişikler ile karşılaşmanız mümkün. Aşağıdaki duygusal etkilerin herhangi biri partnerinize veya size ağır gelmeye başladığında, profesyonel yardım almayı deneyebilirsiniz:

Kısırlık Sürecini Önlemeye Çalışın

Erkek kısırlığının pek çok tipi önlenememektedir. Ancak yasa dışı maddelerden, alkol ve sigaradan uzak durmak, erkek kısırlığını önlemekte yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, yüksek sıcaklıklar sperm üretimini ve hareketini etkileyecektir. Fakat bu durum genellikle, sıcak banyodan ve buhar odasından uzak durulması halinde geçicidir.

Çiftler için, haftada iki veya üç kez birlikte olmak doğurganlığı artıracaktır. Çok sık boşalma sperm kalitesini azaltabilmektedir. Sperm, kadın üreme organında 72 saat yaşamakta ve yumurta ovülasyondan 24 saat sonra döllenebilmektedir.

Kadınlar hamile kalma şansını pek çok şekilde artırabilir: