Özel Yaşlı Bakımı Planlaması ve Aile Toplantıları Rehberi

özel yaşlı bakımı

Özel yaşlı bakımı planlaması da işletmelerdeki  koşullara çok benzer. Genellikle zor sorunların çözümüne yönelik en bilgili ve endişeli olanlarla bir toplantı halinde planlar. Her prestijli üniversitedeki başarılı akademik bölümler aylık toplantılara ev sahipliği yapmaktadır. Hükümetler ise iyi planlanmış ve uygun şekilde katılımın olduğu toplantılarda çözülmesi zorlaşan ikilemlerle başa çıkabilirler. Hali hazırda birçok kişi meşgul bir yaşantı sürerken, aile büyüklerimize bu tarz toplantı ve görüşmelere vakit ayırmak çözülmesi karmaşık ve imkansız görünen sorunların üstesinden gelmede fayda sağlayabilir.

 

 

Özel Yaşlı Bakımı ve AİLE TOPLANTISI ile SORUNLARI AŞMAK

Çeşitli engeller vardır; hayali veya gerçek… Coğrafya, birçok büyük ailenin ülke genelinde dağınık olmasıdır. Yaşamlar hali hazırda bir şekilde meşguldür ve başka bir sorumluluğun yüklenmesine gerek kalmaksızın takvimlendirilmiştir. Ücretli bakıcılar meseleyi düşünmek için vakit ayırmak istemeyebilir; aileler toplantı zamanı için onlara ödeme yapmanın pahalı veya gereksiz olduğunu düşünebilirler. Ayrıca, “Kız kardeşim, böyle bir toplantıyı asla kabul etmez” diye düşünmek kolay. Ama ona sordun mu? Bakıcının sorumlulukları aile için ağır bir yük olabilir, fakat bu yük üzerinde iyileştirmeler olursa, insanlar şaşırtıcı şekilde kolayca kabul edebilir. Sevdiklerinin durumunu ve mevcut seçenekleri tartışmak için aileyi bir araya getirmek yaşlı bakım planlamasında uygun ve doğru seçimler yapmada önemli bir adımdır.

Neden Özel Yaşlı Bakımı?

Çözülmesi gereken özel sorunlar olsun veya olmasın, bilgi paylaşımı ve hava alma düşüncesi verimli olacaktır. Birey çok fazla şey yapsa dahi, aile üyeleri genellikle yeterince şey yapmadığı hissini taşıyabilir. Aile üyelerinin veya bakıcıların bireysel olarak kendi paylarına düşeni ve hatta daha fazlasını yaptıklarını hissetmeleri normaldir.

Çoğu zaman bu roller kültür, cinsiyet ve yaş sırasından etkilenir. Örneğin, yetişkin bir erkek çocuğu bahçe işleri konusunda istekli olabilir fakat banyo ve tuvalet temizliği fikrine tümüyle kapalı olabilir, çünkü bu ona göre kadının işidir! Aslında neredeyse herkes için bahçe işleriyle uğraşmak kolaydır ancak engelli bir bireye yardımcı olmak fiziksel ve duygusal anlamda güç gerektiren bir konudur. Ayrıca bir erkeğin, hastaya banyo yaptırma ve benzeri konularda kadına yardım etmesi daha zor bir ihtimal gibi gözükse de tam tersi de mümkün.

Yaşlı ve narin bir insana bakmak asla kolay değildir. Bir bakıcı seçme aşamasında iyi planlama yapmak, tüm süreçleri uygun bir şekilde yürütmek hemen hemen her zaman süreci geliştirecektir.

KİMLERİ DAVET ETMELİ?

Yaklaşık 10 kişiye kadar olacak şekilde en az 3-4 kişi davet edin. Elbette ki toplantıya çağırılan kişiler sevilen kişiler olacaktır. İşitme kaybı, demans veya isteksizlik gibi konuları kabullenmek veya tartışmak özel zorluklardır. Bazı aileler, bazı kişileri dahil etmenin uygun olmayabileceğini düşünebilir, belki de o kişinin durumundan dolayı tartışmada söylenilmek istenenler dile getirilmeyebilir. Ayrıca, bazı ailelerde ölmekte olan veya ölümle mücadele eden birisinin hakkında ölümü tartışmak bir tabu olarak görülüyor ve bu durum o kişinin davet edilmesini engelliyor.

Bununla birlikte, bireylerin seçimlerine, kişiliklerine ve özgürlüklerine yaş ve zayıflık gözetmeksizin saygı göstererek onları davet etmek en bilinçli ve yararlı sonuçlara ulaşmanızı sağlayabilir.

Her aile farklıdır; bu sebeple, aile dinamiklerinizin içerisinde neyin nasıl işe yaradığına karar vermelisiniz. Fakat bu durum da tek kişi için yapılan bir toplantıda o kişinin orada bulunmaması gerektiği anlamına gelmez.

Buradaki en önemli husus, olabildiğince kapsayıcı şekilde ailenize yardımcı olmak veya potansiyel faydaları gözden kaçırmamaktır.

HANGİ KONULAR KAPSANMALI?

Herkesin neyin önemli olduğuna dair çelişen fikirleri olacaktır ve sadece bir olgunun faydalı olabileceğini kabul etmek gerekir. Ana rolü bakıma ihtiyacı olan kişiyle ilgilenecek olana verdiğinizden emin olun.

Kişisel uyarı sistemleri, cep telefonları, günlük telefon görüşmeleri ve ziyaretler olmak üzere mümkün olduğunca olası tüm çözümleri dürüstlükle tartışın. Bu sayede gerçek hamlelerin avantajları ve potansiyel dezavantajları da az çok ortaya çıkmış olacaktır. Özel yaşlı bakımı planlamasıyla ilgili tüm gündemi kişilerle gözden geçirin ve bir sonraki toplantı için bir randevu ayarlamayı unutmayın.

TOPLANTI ÖNCESİ

Toplantı konusu ve genel gündemler belirlendikten sonra tarafsız bir kişi atayın. Tarafsız olarak atanan bu kişi toplantıda konuşulanların notunu tutabilir ve hem toplantı süresini sınırlayabilir hem de toplantıda bulunan herkesin eşit seviyede söz alıp almadığını kontrol edebilir. Herkesin göz teması kurabileceği bir oturma düzeni belirleyin, yiyecek ve içeceklerin yer aldığı konforlu bir ortam oluşturun.

İLETİŞİM

Başarılı bir aile toplantısının engeli genellikle aile geçmişi ve aile çatışmalarıdır. En uyumlu ailelerde bile geçmişte birden fazla büyük kavgalar, hakaretler ve yaralanmalar yaşanmıştır. Aslında genellikle çoğu aile uyumlu değildir. Anneler ve kızlar, babalar ve oğullar ve geleneksel olarak kardeşler birbirleriyle çatışmaktadır.

Bu durumun normal aile dinamiği olduğunu unutmayın, ancak bu toplantı geçmişle ilgili değil tümüyle gelecekle ilgili. Herkese verilecek mükemmel bir cevap olmadığını ve hiçbir çözümün herkesi memnun etmeyeceğini kabullenin. Uzlaşma, uzlaşma ve uzlaşma.

Özel yaşlı bakımı planlamasında güvenliğin diğer tüm değişkenlerden daha baskın olduğunu kabul edin. Çoğu birey kaliteli bir yaşamı arzuluyor, bu da yaşam süresini uzatmada etkin bir rol oynayabilir. Örneğin, bazı yaşlı bireyler merdiven kullanmamak için güvenli bir yaşamı tercih eder, bazıları ise sevdiklerinin yanında ömrünü geçirmeyi tercih ederek bu riski göze alır.

SONRAKİ AŞAMA

Orada olmak isteyip de olamayacak olanlara dahi tutulan notların bir kopyasını iletin. Toplantıda ortaya çıkan kararlara saygı duyun ve takip edin, durumun değişmesi halinde ise esnek olun.

Artık sevdikleriniz, toplantının bir sonucu olarak uygulanacak olan yeni bakım planını ile evlerinde daha huzurlu olabilir. Faydalı ve uzlaşmacı bir toplantı sonrasında genellikle çoğu aile bireyi durumun büyük olasılıkla değişeceğini ve muhtemelen daha iyi olacağını kabul eder.

Aile toplantısının sonucu ne olursa olsun, her sorunun çözülemeyebileceğini unutmayın. Bazen yapılan toplantı sadece bazı ikilemleri giderebilir ve bir sonraki toplantı için doğru yönde atılmış bir adım olabilir.

Profesyonel bir bakım hizmeti almak için ne yapmalı?

http://www.alife.com.tr/ web adresinden bakıma ihtiyacı olan yakınınız için profesyonel bakım çözümlerini inceleyebilir, 0(216) 326 67 87 numarayı arayarak detaylı bilgilendirme alabilirsiniz.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.