Plasenta Nedir, Nasıl Çalışır, Neler Normaldir?

Plasenta, hamilelikte önemli bir rol oynar. Plasentanın nasıl çalıştığını, plasentayı etkileyebilecek durumları ve plasentanın nasıl atıldığını bu yazımızda öğrenin.

Eğer hamileyseniz, plasentanın nasıl çalıştığını ve plasentayı nelerin etkileyebileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu önemli fetal organ hakkında doğruları öğrenin.

Plasenta nedir ve ne işe yarar?

Plasenta, hamilelik sürecinde rahminizde gelişen bir dokudur. Rahminizde gelişmekte olan bebeğiniz için oksijen ve besin sağlarken, bebek kanındaki işe yaramayan maddeleri dışarı atar. Rahim duvarına yapışıktır ve bebek kordonu buradan oluşmaktadır. Birçok hamileliklerde plasenta, rahmin yanlarında ya da üstünde bulunur.

Plasentayı neler etkiler?

Birçok farklı faktör hamilelikte plasentayı etkileyebilir. Bunlardan bazılarına müdahale edilebilir, bazılarına edilemez. Örneğin:

En yaygın plasental problemler nelerdir?

Hamilelikte yaşanan en yaygın plasental problemler; plasentanın doğum öncesinde ayrılması (plasental abrupsiyon), plasenta previa ve plesenta akreatasıdır. Her biri muhtemel ağır vajinal kanamaya sebep olabilir. Doğumdan sonra, plasentadan geriye kalanlar da bazen sorun teşkil edebilir.

Plasental problemleri işaret eden semptomlar nelerdir?

Eğer gebelik sürecinde aşağıdaki durumlardan biri ile karşılaştıysanız, doktorunuza danışın.

Plasenta problemi riskini azaltmak için ne yapabilirim?

Birçok plasenta problemi direkt olarak engellenemez. Ancak yine de, daha sağlıklı bir hamilelik için belli başlı adımları uygulayabilirsiniz. Örneğin:

Eğer bir önceki hamileliğinizde plasenta problemleri yaşadıysanız ve tekrar hamile kalmayı planlıyorsanız, tekrardan aynı sorunu yaşamamanız için riskleri azaltabilecek tedbirler hakkında doktorunuzla görüşün. Hamilelik sürecinde doktorunuzun durumunuzu dikkatlice gözlemlediğinden emin olun.

Plasenta nasıl dışarı atılır?

Eğer vajinal doğum ile doğumunuz gerçekleşiyorsa, doğumun üçüncü evresi olarak bilinen süreçte plasentanız da vajinal yollardan atılır. Doğumdan sonra hafif kasılmalar devam edecektir. Doktorunuz, karnınızın altına masaj uygulayarak rahmin kasılıp plasentayı atmasına yardımcı olabilir. Plasentanın dışarı atılmasını sağlamak için son bir kez daha ıkınmanız istenebilir ve bu da hafif bir kan akımının dışarı çıkması ile sonuçlanır. Genellikle 5 dakika içinde dışarı atılır. Bazı durumlarda bu süreç 30 dakikayı bulabilir. Eğer sezaryen oluyorsanız, doktorunuz işlem sırasında plasentayı rahimden alacaktır.

Doktorunuz plasentanın bütün bir halde dışarı atıldığından emin olmak için plasentayı inceleyecektir. Herhangi bir kalıntı olması durumunda, enfeksiyon ve kanamayı önlemek için kalıntıların rahimden alınması gerekir.

Hamilelikte plasenta veya plasental problemler hakkında sorularınız varsa, doktorunuz ile görüşün. Kendisi, plasentanın rolünü en iyi şekilde anlamanızı sağlayacaktır.

Plasental Abrupsiyon

Hamilelik sürecinde rahimde gelişen bir dokudur. Plasental abrupsiyon doğum öncesinde plasentanın rahim iç duvarından ayrılması ile oluşur. Bu durum, bebeğin beslenmesi ve oksijen alınımı kesebilir ve annede ağır kanamalara sebep olabilir. Bazı durumlarda erken doğum gerekli olabilir.

Plasenta Previa

Plasenta, hamilelik sürecinde rahimde gelişen bir dokudur. Birçok hamilelikte rahmin yanında veya üstünde tutunur. Plasenta previa’da, pleasenta rahmin alt kısmında görülür. Bölgesel ya da tamamen rahim ağzını kapar. Bu durum, doğumdan önce veya doğum sırasında annede şiddetli kanamalara sebep olabilir. Sezaryen doğum gerekli görülebilir.