Sezaryen Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

sezaryen sonrası

Hamilelik ve doğum vücudunuzda büyük değişikliklere sebep olabilir. Abdominal ağrıdan duygu değişimlerine kadar, sezaryen sonrası iyileşme sürecinde sizi neler beklediğini öğrenin.

Eğer sezaryen doğum yapmayı planlıyorsanız veya sezaryen durumunda iyileşme sürecinde neler yapacağınız konusunda sorularınız olabilir. Ne kadar rahatsız bir süreç deneyimleyeceksiniz? Kesiklerinizin iyileşmesi ne kadar süre alacak? Sizin için en iyi emzirme seçeneğinin ne olduğunu mu merak ediyorsunuz? Sezaryenden sonra iyileşme sürecinde kendinize ve bebeğinize nasıl bakacağınızı anlayın.

Sezaryen sonrası kesiklerinizi ilgi ile iyileştirin

Sezaryen kesiklerinin iyileşmesi 4 – 6 hafta alabilir. Sezaryen sonrası iyileşme sürecinde rahatsızlık ve yorgunluk hissetmeniz olasıdır.

İyileşmeyi sağlamak için:

Enfeksiyon işaretlerine bakın

Sezaryen kesiklerinizi enfeksiyon işaretlerine karşı inceleyin. Eğer aşağıdakileri yaşarsanız sağlık kuruluşunuz ile konuşun :

Emzirme pozisyonları ile ilgili deneyim

Sezaryenden hemen sonra emzirmeye başlayabilirsiniz. Rahatsızlığı minimuma indirmek için bebeğinizi tutarken, kesiklerin üstüne bir yastık yerleştirebilirsiniz. Aşağıdaki emzirme pozisyonları sezaryen sonrası iyileşmede faydalı olmaktadır:

Eğer sezaryen sonrasında bebeğinizi emzirmekle ilgili zorluk yaşıyorsanız, doktorunuz ile konuşun.

 

Diğer doğum sonrası işaret ve belirtileri kontrol altına alın.

Sezaryenden sonra iyileşirken aynı zamanda hamileliğin etkilerini de attığınızı unutmayın.

İşte bekleyebilecekleriniz :

Doğum sonrası sağlık kontrolleri

Hamilelikten yaklaşık 6 hafta sonra, düzgün biçimde iyileştiğinizi görebilmek için, doktorunuz vajinanızı, karnınızı, serviksinizi ve rahminizi kontrol edecektir. Bazı durumlarda, doktorunuz muayene öncesince check up yaptırmanızı isteyebilir, böylece sezaryen kesiklerinizi inceleyebilir. Doktorunuz göğsünüzü inceleyecek, kilonuzu ve tansiyonunuzu da kontrol edecektir. Bu check up sırasında, doğum kontrolü, emzirme ve bebekle birlikte hayatınıza nasıl alışacağınıza dair bilgiler de edinebilirsiniz.

Bununla birlikte, fiziksel ve duygusal sağlığınız ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz bulunuyorsa, doktorunuza danışın. Doktorunuz muhtemelen bebeğiniz ile birlikte yeni hayatınıza alışabilmeniz için bazı tavsiyelerde bulunacaktır.