Sperm Kalitesini Artırmak için Mutlaka Yapmanız ve Uzak Durmanız Gerekenler

Sperm Kalitesini Artırmak
Spermin sağlıklı olup olmadığı her zaman belli değildir. Yaşam tarzı faktörlerinin belirlediği doğurganlığı ve sperm kalitesini artırmak için neyi nasıl yapabileceğinizi bu içerikte okuyabileceksiniz. Sperminiz gebelik için uygun mu? Eşinizle birlikte bir hamilelik planlıyorsanız sperm sağlığınız hakkında bazı şeyleri merak ediyor olabilirsiniz. Erkek doğurganlığını etkileyen çeşitli faktörleri anlayarak başlayabilirsiniz. Sonrasında da sperm kalitesini artmak için gereken adımları düşünebilirsiniz. Sperm kalitesini ne belirler? Sperm sağlığı, spermin miktarı, kalitesi ve hareketleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Sperm Miktarı Tek bir boşalma mililitrede 15 milyondan fazla sperm içerir. Bu verilere göre üretilen sperm miktarı önemlidir. Sperm Kalitesi Normal sperm yapısında oval baş ve uzun kuyruklar vardır. Bu yapı onların ileriye doğru gitmeleri için uygundur. Normal bir sperm yapısı ve miktar olarak fazla üretkenlik size daha büyük bir şans tanır. Sperm Hareketi Spermler bir kadının rahim ağzından, rahim ve fallop tüpleri yoluyla kıvranarak ve yüzerek kadın yumurtasına ulaşır. Bu yolculukta yumurtaya ulaşmak ve nüfuz etmek için hareket etmelidir. Eğer spermlerin yüzde 40’tan fazlası hareket ediyorsa, bu durum en verimli olasılıklardan biridir.

Sperm kalitesini artırmak için en iyi yöntemler nedir?

Sağlıklı sperm şansınızı için aşağıdaki basit adımları atabilirsiniz.
 • Sağlıklı Sperm İçin Güvenli Cinsellik: Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya ve gonore gibi) hem erkekler hem de kadınlar için kısırlığın önde gelen nedenidir. Kendinizi korumak için, cinsel partner sayısını azaltmalı ve kondomla seksi her zaman kullanmalısınız veya enfekte olmayan bir partnerle karşılıklı tek eşli bir ilişki içinde kalmalısınız.
 • Sağlıklı beslenin: Antioksidan açısından bol bol zengin meyve ve sebzeler yemelisiniz. Bu beslenme yöntemi sperm kalitenizi artırmak için iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Sağlıklı bir kiloda olun: Bazı araştırmalar obezitenin sperm sayısını olumsuz ve sperm hareketini de azaltarak, sperm kalitesini etkilediğini göstermektedir.
 • Stresle baş edin: Stres cinsel fonksiyon azaltmak ve sperm üretmek için gerekli hormonları etkileyebilir.
 • Hareketli olun: Günlük rutin fiziksel aktiviteleri deneyin

Sperm Kalitesini Artırmak İçin Bunlardan Uzak Durun

Aşırı sıcaklık veya toksik kimyasallara maruz kalma gibi çevresel faktörlerde, spermleriniz özellikle savunmasız olabilir. Doğurganlığınızı korumak için:
 • Yüksek Sıcağa Karşı Dikkatli olun: Yüksek sıcaklık sperm üretimini engelleyebilir. Doğurganlığınızı korumak için, sıkı iç çamaşırı veya atletik şort giymeyin. Eğer bisiklet ya da uzun süreler yolculuk yaparsanız, sık sık mola verin ve ayağa kalkın. Doğrudan kucağınıza bir dizüstü bilgisayar koymayın. Jakuzili havuz, sauna ve buharlı banyolardan kaçının.
 • Sigara içmeyin: Sigara içen erkeklerde düşük sperm sayısı olması daha muhtemeldir. Sigara içmek aynı zamanda sperm hareketlerini azaltır ve spermin şekilsiz olmasına neden olabilir. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmak için doktorunuza danışın.
 • İçtiğiniz alkol miktarını sınırlayın: Fazla alkol tüketimi sperm kalitesini ve miktarını azaltabilir. Eğer alkol içiyorsanız, aşırıya kaçmadan bunu gerçekleştirin.
 • Yasadışı uyuşturucudan uzak durun: Sigara gibi esrar da sperm hareketini azaltır ve spermin şekilsiz olmasına neden olabilir. Kokain ve eroin gibi yasadışı uyuşturucular da sağlıklı spermi engelleyebilir.
 • Cinsel ilişki sırasında yağ ve kayganlaştırıcılardan kaçının: Kişisel yağlar, çoğu cilt losyonları, jöle ve benzeri ürünler sperm hareketini engelleyebilir.
 • İlaç kullanırken dikkatli olun: Trisiklik antidepresanlar, anti-androjenler ve diğer çeşitli ilaçlar doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilir. Anabolik steroidler aynı etkiye sahip olabilir. Kemoterapi ilaçları ve kanser için radyasyon tedavisi de kalıcı kısırlığa neden olabilir. Bu konuda merak ettiğiniz ilaçlar varsa, doğurganlık üzerindeki etkileri hakkında doktorunuza danışın.
 • Pestisitlerin toksinler: Kurşun ve diğer toksinler sperm miktar ve kalitesini etkileyebilir. Eğer işinizin gereği bu çalışma koşullarınız varsa bunu güvenli bir şekilde yapın. Örneğin, koruyucu giysi, teçhizat giyin. Kimyasallar ile cilt temasından kaçının.

Yaşlanma sperm sağlığını etkiler mi?

Sadece kadınların biyolojik saati yoktur. 50 yaşından sonra sperm hareketi ve sağlıklı sperm sayısı bir adamın doğurganlığını etkileyebilir ve 50 yaşından sonra spermlerde ve doğurganlıkta azalmaya neden olabilir. Bazı araştırmalar yaşlı erkekler tarafından hamile kalan kadınların düşük yapma riskinin hafifçe daha yüksek olduğunu göstermektedir. Babanın artan yaşı, çocuklarda otizm ve şizofreniye yakalanma ile ilgili daha yüksek bir riske sahip olduğunun ilişkisi bulunmuştur.

Ne zaman yardım almalıyım?

Sperm kalitesini artırmak için sağlıklı yaşamı benimsemek ve size hasar verebilecek şeylerden kaçınmak, kadınların hamile kalma şansını artırabilir. Siz ve eşiniz korunmasız bir şekilde bir yıl cinsel ilişkiden sonra hamile kalmadıysanız, bir sperm analizi hakkında doktorunuza danışın.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.