Sperm Kalitesini Artırmak için Mutlaka Yapmanız ve Uzak Durmanız Gerekenler

Sperm Kalitesini Artırmak

Spermin sağlıklı olup olmadığı her zaman belli değildir. Yaşam tarzı faktörlerinin belirlediği doğurganlığı ve sperm kalitesini artırmak için neyi nasıl yapabileceğinizi bu içerikte okuyabileceksiniz.

Sperminiz gebelik için uygun mu?
Eşinizle birlikte bir hamilelik planlıyorsanız sperm sağlığınız hakkında bazı şeyleri merak ediyor olabilirsiniz. Erkek doğurganlığını etkileyen çeşitli faktörleri anlayarak başlayabilirsiniz. Sonrasında da sperm kalitesini artmak için gereken adımları düşünebilirsiniz.

Sperm kalitesini ne belirler?
Sperm sağlığı, spermin miktarı, kalitesi ve hareketleri gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Sperm Miktarı

Tek bir boşalma mililitrede 15 milyondan fazla sperm içerir. Bu verilere göre üretilen sperm miktarı önemlidir.

Sperm Kalitesi
Normal sperm yapısında oval baş ve uzun kuyruklar vardır. Bu yapı onların ileriye doğru gitmeleri için uygundur. Normal bir sperm yapısı ve miktar olarak fazla üretkenlik size daha büyük bir şans tanır.

Sperm Hareketi
Spermler bir kadının rahim ağzından, rahim ve fallop tüpleri yoluyla kıvranarak ve yüzerek kadın yumurtasına ulaşır. Bu yolculukta yumurtaya ulaşmak ve nüfuz etmek için hareket etmelidir. Eğer spermlerin yüzde 40’tan fazlası hareket ediyorsa, bu durum en verimli olasılıklardan biridir.

Sperm kalitesini artırmak için en iyi yöntemler nedir?

Sağlıklı sperm şansınızı için aşağıdaki basit adımları atabilirsiniz.

Sperm Kalitesini Artırmak İçin Bunlardan Uzak Durun

Aşırı sıcaklık veya toksik kimyasallara maruz kalma gibi çevresel faktörlerde, spermleriniz özellikle savunmasız olabilir. Doğurganlığınızı korumak için:

Yaşlanma sperm sağlığını etkiler mi?

Sadece kadınların biyolojik saati yoktur. 50 yaşından sonra sperm hareketi ve sağlıklı sperm sayısı bir adamın doğurganlığını etkileyebilir ve 50 yaşından sonra spermlerde ve doğurganlıkta azalmaya neden olabilir. Bazı araştırmalar yaşlı erkekler tarafından hamile kalan kadınların düşük yapma riskinin hafifçe daha yüksek olduğunu göstermektedir. Babanın artan yaşı, çocuklarda otizm ve şizofreniye yakalanma ile ilgili daha yüksek bir riske sahip olduğunun ilişkisi bulunmuştur.

Ne zaman yardım almalıyım?

Sperm kalitesini artırmak için sağlıklı yaşamı benimsemek ve size hasar verebilecek şeylerden kaçınmak, kadınların hamile kalma şansını artırabilir. Siz ve eşiniz korunmasız bir şekilde bir yıl cinsel ilişkiden sonra hamile kalmadıysanız, bir sperm analizi hakkında doktorunuza danışın.