Sperm Sayısı : Artırma, Tedavi ve Almanız Gereken Önlemler

sperm sayısı

Düşük sperm sayısı, boşalma sırasında orgazm ile gelen meni içerisindeki sperm sayısının normalden daha az olması anlamına gelmektedir. Düşük sperm sayısı, aynı zamanda oligospermia olarak da adlandırılabilir. Hiç sperm hücresi olmamasına ise azoospermia adı verilir. Eğer, meniniz içerisinde mililitre başına 15 milyondan daha az sperm hücresi bulunuyorsa, düşük sperm sayısı problemine sahip olabilirsiniz.

Düşük sperm sayısına sahip olmak, partnerinizin yumurtalığını dölleme ihtimalini ve buna bağlı olarak hamilelik ihtimalini azaltacaktır. Buna rağmen, düşük sperm sayısına sahip olan bazı erkekler baba olabilmektedir.

Düşük Sperm Sayısı Belirtileri

Düşük sperm sayısı probleminin ana belirtisi çocuk sahibi olamamaktır. Bunun dışında belirgin şekilde belirti veya işaretler bulunmayabilir. Bazı durumlarda, kalıtsal hormonal dengesizlik, sperm akışını bloke ederek bazı işaret ve belirtilere sebep olabilir. Düşük sperm sayısı belirtileri aşağıdaki gibi olabilir :

Ne zaman doktora gitmeli ?

Eğer aşağıdaki belirtiler bulunuyorsa doktora gitmeniz gereklidir :

Düşük sperm sayısı nedenleri

Sperm üretimi karmaşık bir süreçtir. Testislerin yanı sıra, beyinde sperm üretmek için gerekli hormonları tetikleyen hipotalamus ve hipofiz bezlerinin de normal şekilde çalışmasını gerektirir. Sperm üretildiği zaman, tüpler meni ile karıştırılır ve penisten boşalana kadar taşınır. Bu sistemlerden herhangi birinde oluşabilecek aksaklık sperm üretimini etkileyecektir. Bunun yanı sıra, anormal sperm şekli (morfoloji) veya hareketi (motilite) problemleri de sperm üretimini etkiler. Genellikle, düşük sperm sayısı probleminin ana sebepleri tespit edilememektedir.

Sperm sayısını etkileyen medikal sebepler

Düşük sperm sayısı, pek çok sağlık probleminden kaynaklı olarak oluşabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir :

Sperm sayısını etkileyen çevresel sebepler

Çeşitli ekstrem çevresel koşullar sperm üretimini ve fonksiyonunu etkileyebilir. Yaygın sebepler aşağıdakileri içermektedir:

Sperm sayısını etkileyen sağlık, yaşam tarzı ve diğer sebepler

Sperm sayısını düşürebilecek diğer sebepler aşağıdaki gibi olabilir :

Riskler

Aşağıdakileri içeren risk faktörleri ve diğer problemler, düşük sperm sayısına neden olabilir. Bu risk faktörleri aşağıdaki gibidir :

Komplikasyonlar

Düşük sperm sayısından dolayı ortaya çıkan kısırlık problemleri hem siz hem de partneriniz için stresli bir durum olabilir. Komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir :

Nasıl hazırlanırsınız?

Aile doktorunuzla veya genel hekim ile başlamanız gereklidir. Kimi zaman, doktorunuz sizi bir kısırlık uzmanına yönlendirebilir.
Tedaviniz için hazırlanmak için ve doktorunuzdan ne bekleyebileceğinize dair bazı bilgiler aşağıda yer almaktadır.

Düşük sperm sayısı için doktora gitmeden önce ne yapabilirsiniz?

Doktorunuza soracağınız soruları not edin.

Doktorunuza soracağınız basit sorular aşağıdakileri içerebilir:

Randevunuz sırasında doktorunuza bunların dışında, aklınıza gelebilecek her türlü soruyu sormaktan çekinmeyin.

Doktordan ne bekleyebilirsiniz?

Doktorunuzun size soracağı sorular aşağıdaki gibi olabilir :

 

Sperm Kalitesini Artırmak

Sperm sayısı testleri ve teşhisi

Partnerinizi hamile bırakmak ile ilgili yaşadığınız problemler ile ilgili doktorunuza başvurduğunuzda, doktorunuz altında yatan sebepleri size açıklayacaktır. Doktorunuz düşük sperm sayısı problemi yaşadığınızı düşünse bile, diğer doğurganlık problemleri ile ilgili partnerinize çeşitli testler yapmak isteyebilir. Testler ve teşhis aşağıdakileri içerebilir:

Genel fiziksel testler ve medikal geçmiş
Bunlar, cinsel bölgenize ve doğurganlığınıza etki eden çeşitli kronik sağlık problemleri, hastalıklar, sakatlıklar veya cerrahi operasyonları içerebilir. Doktorunuz aynı zamanda cinsel alışkanlıklarınız ve cinsel gelişmeniz hakkında sorular da sorabilir.

Sperm sayısı analizi

Düşük sperm sayısı, meni analiz testi ile teşhis edilebilir. Sperm sayısı, genellikle, mikroskop altında meninin incelenmesi ve ne kadar spermin bulunduğunun teşhis edilmesi ile hesaplanır. Bazı durumlarda, sperm sayısının hesaplanması için bilgisayar kullanılmaktadır.
Meni örneği almak için, doktorunuz, masturbasyon yaparak özel bir kaba boşalmanızı isteyebilir. Bunun yanı sıra, cinsel ilişki sırasında, özel bir kondom kullanarak sperm örneği alınması da mümkündür. Sperm sayısı genellikle dengesizdir. Çoğu zaman, doğru sonuçları elde etmek için çok sayıda test yapılması gerekebilir.

Testislerde üretilen yeni sperm hücrelerinin olgunlaşması 40 ile 76 gün arasında gerçekleşmektedir. Bu demektir ki, şu an yaptırdığınız bir sperm testi, geçtiğimiz 2.5 ayda yaşadığınız çevreyi yansıtacaktır. Yaşadığınız pozitif değişimler, aylarca testlerde görünmeyecektir.

Düşük sperm sayısının en yaygın sebeplerinden biri, tamamlanmamış veya yanlış alınmış sperm örnekleridir. Çoğu doktor, zaman içerisinde iki veya daha fazla meni örneğini, örnekler arasındaki değişimi incelemektedir. Düzgün ve uygun örnekleri elde edebilmek için, doktorunuz aşağıdakileri isteyebilir:

Sperm sayısı meni analiz sonuçları

Normal sperm miktarı, bir mililitre menide, 15 milyon ile 200 milyon arasında olmalıdır. Eğer düşük sperm sayısından endişeleniyorsanız, bir mililitre meni içerisinde, 15 milyondan az, bir boşalmada ise 39 milyondan az sperm hücresine sahip olmanız gereklidir. Düşük sperm sayısına sahip olsanız bile partnerinizi hamile bırakma şansınız bulunmaktadır. Bazı erkeklerde, azoospermia adı verilen, meni içerisinde hiç sperm bulunmaması durumu görülebilmektedir.

Üretkenliğinizi etkileyen faktörler yalnızca sperm sayınız değildir. Bazı erkekler düşük sperm sayısı problemi yaşasalar bile baba olabilirken, bazı erkekler normal sperm sayılarında bile baba olamamaktadır. Eğer yeteri kadar sperminiz varsa ve bu spermlerin yarısından fazlası düzgün biçimliyse (morfoloji) ve hareketleri normal biçimdeyse (motilite), partnerinizi hamile bırakma şansınız daha yüksektir.

Sperm sayısını kontrol eden diğer testler

Bulgulara göre, doktorunuz sperm sayısını ölçmek ve diğer olası kısırlık sebeplerini tespit edebilmek için ek testler önerebilir. Bu testler aşağıdakileri içerebilir :

Sperm sayısı artırma tedavileri ve kullanılan ilaçlar

Düşük sperm sayısına yönelik tedaviler aşağıdakileri içerebilir:

Sperm sayısı arttırma tedavi işe yaramadığında

Bazı durumlarda, erkek üretkenliği problemleri tedavi edilememekte ve kişinin çocuk sahibi olması imkansız olmaktadır. Bu durumlarda, partneriniz ve siz evlat edinme veya bir sperm bağışcısı yolunu deneyebilirsiniz.

Yaşam tarzı ve evde tedavi

Partnerinizi hamile bırakmak şansınızı artırmak için evde aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz :

Sperm sayısı tedavisi ve alternatif tıp

Hakkında pek fazla delil bulunmasa da çeşitli bitkiler ve takviyeler, sperm sayınızı artırmanıza veya genel sperm sağlığınızı güçlendirmenize yardımcı olabilir.
Hakkında somut deliller olmasa da, bazı diyet takviyeleri, vitaminler, mineraller ve amino asitler sperm sayısını ve kalitesini artırabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir :

Uzun süreli kullanımlarda veya yüksek dozlarda alım sonucunda bazı bitkiler ve takviyeler zarar verebilmektedir. Bu sebeple, bu maddeleri kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız gereklidir.

Sperm sayısı ve sperm kalitesini korumak için önlemler

Sperm sayınızı ve kalitesini korumak için yapılabilecek bazı şeyler aşağıda listelenmiştir: