Tansiyon Nedir ve Ölçerken Bilmeniz Gereken 7 Madde

tansiyon nedir ve nasıl ölçülür

Tansiyon Nedir?

Dünya genelinde hipertansiyon hastalarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Peki tansiyon nedir, neden önemlidir? Kalp aort damarı yardımıyla kanı tüm vücuda pompalar. Kalpten pompalanan kanın damarların duvarına uyguladığı basınca tansiyon adı verilir. Bu nedenle tansiyon nedir diye sorduğunuzda aynı zamanda kan basıncı olarak da adlandırılır. Çeşitli faktörlerin etkisiyle bazı kişilerde bu basınç olması gerekenden fazla veya az olabilir. Tansiyon değerlerinin olması gerekenden yüksek olması ise başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık sorununun gelişmesine zemin hazırlar. Bu nedenle tansiyonun düzenli olarak ölçülmesi önemlidir. Günümüzde sağlık hizmetlerinde yaşanan gelişmeler ile birlikte hastaların sağlık kuruluşlarına gitmeden ev ortamında tansiyon ölçümlerini yaptırmaları mümkündür. Tansiyon nasıl ölçülür? İdeal tansiyon kaç olmalı? Tansiyon nedir? Bunlar gibi soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Alt Sayı ve Üst Sayı Ne Anlama Gelir? (Küçük Tansiyon ve Yüksek Tansiyon)


Kalp aort damarı aracılığıyla damarlara kan pompalar, pompalama işlemi sırasında damarların içerisindeki basınç artar. Büyük tansiyon tıp bilimindeki adıyla sistolik kan basıncı kalbin kasılması sırasında damarlar üzerine yaptığı en yüksek basınçtır. Kalbin kasılması tamamlandıktan sonra kalp kısa süreliğine gevşer ve tekrar kan pompalamaya hazırlanır. Kalp gevşediği sırada damarların içerisinde oluşan basınç ise diastolik kan basıncı halk arasındaki adı ile küçük tansiyon olarak bilinir.

Tansiyonunuz Kaç Olmalı?


Tansiyon milimetre civa birimi ile ifade edilir. Sağlıklı bir bireyde 120/80 mmHg olarak ölçülen değerler ideal tansiyon olarak kabul edilir. Bu değerlerin 140/90 mmHg ve üzerinde çıktığı durumlarda ise hipertansiyon hastalığı söz konusudur. Peki yaşa göre tansiyon kaç olmalı? Bilimsel çalışmalara göre ideal tansiyon değerleri yaşa bağlı olarak değişiklik göstermez, bu nedenle hem gençlerde hem de ileri yaş grubundaki bireylerde ideal tansiyonun 120/80 mmHg olması normal kabul edilir.

Evde Tansiyonunuzu Nasıl Ölçersiniz?


Tansiyon hastaları ve hasta yakınları için tansiyon ölçümünü doğru yapmak oldukça önemlidir. Peki tansiyon nasıl ölçülür? Evde tansiyon ölçümü için öncelikle hastaların bir tansiyon ölçüm cihazı alması gerekir. Tansiyon ölçümünün her gün aynı saatlerde yapılması ve çıkan sonuçların not edilmesi de önemlidir. Tansiyon ölçümü sırasında kol kalp hizasında olmalıdır ve tansiyon cihazı dirseğin iç yüzeyindeki atardamarın olduğu noktaya yerleştirilmelidir. Kol kalp hizasının altındayken yapılan tansiyon ölçümünde olduğundan daha yüksek sonuçlar çıkabilir.

Tansiyon ölçümü sırasında konuşmak da sonuçların yanlış çıkmasına neden olabilir. Tansiyon ölçümü sırasında uzmanlar öncelikle her iki koldan da ölçüm yaparlar ve yüksek çıkan sonucu kan basıncı olarak kabul ederler. Peki bu durumda evde tansiyon nasıl ölçülür? Ev ortamında tansiyonunu ölçen hastalara da öncelikle iki koldan ayrı ayrı ölçüm yapmaları ve sonrgERaki ölçümlerini yüksek çıkan koldan yapmaları önerilir. Bunun yanında evde kendi kendisine tansiyon ölçme imkanı bulunmayan hastalar için Acıbadem Mobil olarak ev konforunda tansiyon ölçüm hizmeti sunmaktayız.

Tansiyon Okumanızı Etkileyebilecek Faktörler


Tansiyon ölçümü öncesinde ve sırasında bazı noktalara dikkat edilmemesi tansiyonun yanlış okunmasına neden olabilir. Tansiyon okumanızı etkileyebilecek faktörlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  1. Tansiyon ölçümünden önce çay ve kahve gibi kafein oranı yüksek içeceklerin tüketilmesi kan basıncı değerlerinin olduğundan daha yüksek çıkmasına neden olabilir.
  2. Bunun yanında alkol ve sigara gibi sağlığa zararlı alışkanlıklar da kan basıncı değerlerinin yanlış okunmasına neden olabilir.
  3. Dinlenmeden yapılan tansiyon ölçümleri yanlış sonuç verebilir. Bu nedenle tansiyon ölçümü yapmadan önce en az 5 dakika dinlenmek ve sonrasında ölçüm yapmak önemlidir.
  4. Orta ve ağır yoğunlukta yapılan egzersizler sonrasında kan basıncı değerleri olması gerekenin çok üzerinde çıkabilir. Bu nedenle doğru sonucu almak için spor yapanların dinlendikten sonra ölçüm yapmaları önemlidir.
  5. Stres, kan basıncını etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Bu nedenle tansiyon ölçümü sırasında mümkün olduğunca sakin olmak gerekir.
  6. Bunlara ek olarak, ölçüm sırasında kullanılan cihaza göre de tansiyon değerleri değişebilir. Tansiyon cihazlarının dijital ve manuel olmak üzere pek çok çeşidi bulunur. Dijital ölçüm yapan cihazlar bazen yanlış sonuçlar verebilir.
  7. Tansiyon ölçümü öncesinde ve sırasında konuşmak kan basıncı değerlerinin olduğundan fazla çıkmasına neden olabilir.Tansiyon hastaları için en doğru ölçümü sağlık profesyonelleri gerçekleştirir. Siz de evinizden çıkmadan ev konforunda tansiyon ölçüm hizmeti almak için 444 97 24 numaralı telefondan Acıbadem Mobil ile iletişime geçebilir, evinizde veya istediğiniz yerde tansiyonunuzu kolaylıkla ölçtürebilirsiniz.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.