Vazektomi Geri Dönüşü Nedir, Geri Alınabilir mi?

Vazektomi Geri Dönüşü

Vazektomi geri dönüşü, vazektomi işlemini geri almak için yapılan yapılan cerrahi operasyondur. Vazektomi geri alma, testislerden yumurtalıklara sperm taşıyan boruların yeniden bağlanması işlemidir. Başarılı bir vazektomi geri alma operasyonundan sonra, sperm akışınız düzeldiği için eşinizi hamile bırakabilirsiniz. Vazektomi geri alma çoğu zaman işe yarasa da kimi zamanlarda başarısız olabilmektedir.

Vazektomi Geri Dönüşü Neden Yapılır?

Erkekler, yeni bir evlilik veya bir çocuk yetiştirebilecek kadar düzelen ekonomik durum gibi pek çok sebepten dolayı vazektomi geri alma işlemi yaptırabilir. Vazektomi geri alma, vazektominin üzerinden yıllar geçse de yapılabilir ancak ne kadar uzun süre beklenirse, işe yarama ihtimali azalmaktadır. Bazı erkekler ise, vazektomi geri alma operasyonunu, vazektomi işleminden sonra oluşan acıyı tedavi etmek için yaptırmaktadır.

Vazektomi Geri Dönüşü Riskleri Nelerdir?

Vazektomi geri dönüşü operasyonu nadiren ciddi komplikasyonlara sahiptir. Riskler aşağıdakileri içerebilir:

Eğer vazektomi operasyonundan sonra aşağıdaki belirti ve semptomları geliştirirseniz, doktorunuzu arayın :

Vazektomi Geri Dönüşü Operasyonuna Nasıl Hazırlanmalısınız?

Vazektomi geri dönüşü operasyonu yaptırmak istiyorsanız, aşağıdaki birkaç maddeyi gözden geçirmeniz gereklidir:

Doktorunuzu seçtikten sonra, doktorunuzla buluşun ve prosedür, riskler ve potansiyel komplikasyonlar hakkında görüşün. Eğer mümkünse, bu görüşmeye partnerinizi de götürün. Doktorunuza daha önce ne kadar operasyon yaptığı, hangi teknikleri kullandığını ve operasyon sonrasında hamilelik konusunda merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyin.

Vazektomi Geri Alma Operasyonundan Önce

Vazektomi geri alma operasyonundan önce, doktorunuz aşağıdakileri yapmak veya bilmek isteyebilir:

Ameliyattan önce atmanız gereken adımları bildiğinizden emin olun. Doktorunuz muhtemelen aşağıdakileri yapmanızı isteyecektir:

Vazektomi Geri Dönüşü: Ne Bekleyebilirsiniz?

Doktorlar genellikle vazkotemi geri dönüşü operasyonlarını hastanelerde veya ameliyat merkezlerinde yapmaktadırlar. Prosedür genellikle ayakta tedavi edilebilecek standartları içermektedir.

Doktorunuz, operasyon sırasında size problem yaratmaması için genel anestezi kullanacak olabilir veya size uyutmayan fakat acıyı hissetmeyeceğiniz şekilde anestezi uygulayabilir. (Epidural, spinal veya lokal anestezi gibi)

Vazkotemi geri alma operasyonu, normal vazkotemi operasyonundan daha zordur. Uzmanlık ve özel yetenek gerektirir. Doktorlar bu operasyonu iki şekilde yapabilir :

Muhtemelen hangi tekniğin gerekli olduğunu bilemeyeceksiniz. Çoğu zaman, cerrahınız sizin için en uygun olan tekniği belirleyecektir. Kimi durumlarda iki tekniğin birleşimi de uygulanabilmektedir (Bir testis için vasovasostomi, diğeri için vasoepididymostomi).

Ameliyat esnasında neler olabilir?

Ameliyat sırasında, doktorunuz testis torbanızın altına ufak kesikler(inzisyon) yapabilir. Bu durum, testisin çevresindeki dokuların açığa çıkmasını sağlayacaktır. Daha sonra, doktorunuz sperm taşıyan tüpleri (vas deferens) keserek içerisindeki sıvıyı inceleyecektir. İdeal olarak, bu sıvı sağlıklı ve hareketli spermler ve çok miktarda temiz sıvı içermektedir. Eğer sıvı kalın ve akışkan değil, sperm içermiyor veya az miktarda sperm içeriyorsa, muhtemelen yara dokusu sperm akışını engellemektedir. Bu durumda, vasoepididymostomi yöntemi en iyi seçenek olabilir.

Ameliyattan sonra neler olabilir?

Vazektomi geri dönüşü operasyonundan hemen sonra, doktorunuz kesikleri bandaj ile saracaktır. Bunun ardından suspansiyonu giyerek, yeteri kadar baskı oluşturup hareketi ve kaymayı en aza engelleyip, bandajların yerinde kalmasını sağlamalısınız.

Evinize döndüğünüzde yavaştan alın. Şişkinliği azaltmak amacıyla, periyodik olarak testislerinize buz torbası uygulayın. Anestezinin etkisinden çıkmanızdan dolayı, acı veya kramplar hissedebilirsiniz. Çoğu insan için, acı yoğun değildir ve birkaç gün ile bir hafta arasında bir sürede tamamen geçer.

Birkaç gün boyunca acı hissetmeniz normaldir. Aynı zamanda birkaç hafta içerisinde iyileşecek olan morarmalar oluşabilir. Tüm dikişleriniz, yedi ile on gün arasında bir sürede eriyecektir.

Ameliyat Sonrası Sonuçlar

Ameliyattan altı hafta sonra, doktorunuz mikroskop altında sperminizi analiz edecek ve sizi operasyonun başarısı konusunda bilgilendirecektir. Doktorunuz, her iki – üç ayda bir sperminizi kontrol etmek isteyebilir. Partneriniz hamile kalmadığı sürece, sperminizi kontrol etmek vazektomi geri dönüşü operasyonunuzun başarılı olup olmadığını söylemenin tek yoludur.

Vazektomi geri alma operasyonu başarılı olduğunda, sperm hücreleri meninin içerisinde birkaç ay içerisinde belirecektir, kimi durumlarda bu süreç bir yıl veya daha fazla zaman alabilmektedir. Vazektomi geri alma operasyonu yaptıran çiftlerin yarısı, iki yıl içerisinde çocuk sahibi olabilmektedir.

Vazektomi geri alma operasyonu işe yaramazsa,

Vazektomi geri dönüşü operasyonu, kimi zaman sperm blokajının ameliyat sırasında açılamaması veya ameliyat sonrasında blokaj oluşması gibi durumlarda başarısızlığa uğrayabilmektedir. Bazı erkekler, başarısız operasyondan sonra ikinci bir operasyon deneyebilmektedir.
Aynı zamanda, sperminizi dondurarak, vitro fertilizasyon yöntemi ile baba olabilirsiniz. Eğer dondurulmuş sperminiz bulunmuyorsa veya dondurulmuş sperminiz işe yaramıyorsa, vitro fertilizasyon ile direk olarak testislerinizden alınacak sperm ile baba olma şansınız bulunmaktadır.