Yaşlanan Ebeveyninizi Daha İyi Anlamanın Yolları

yaslanan ebeveyninizi daha iyi anlamanin yollari

Yaş ilerledikçe, zaman her zaman olduğu gibi aynı hızla ilerlemesine rağmen çok daha çabuk geçiyormuş gibi hissedilir. Bu sebeple, yaşlanan ebeveyniniz söz konusu olduğunda onlara ebeveyniniz gibi davranmak yerine oldukları kişi olarak kabullenmeniz önemlidir.

Birçok yetişkin ebeveynlerini çok iyi tanıyor olsa da -sevdikleri veya sevmedikleri şeyleri, arkadaşlarını ve siyasi görüşlerini- çoğumuz biz doğmadan önceki ailelerimizin yaşantıları hakkında pek fazla şey bilmiyoruz. Ebeveynlerimizi sadece ebeveyn olarak görmek en kolayı, ebeveyn olan herkes bunun bir kişiyi tanımlamadığını ama önemli bir rolü olduğunu bilir. Muhtemelen kendi çocuğunuzun sizinle ilgili bilmediği çok şey var, buradan yola çıkarak aileniz hakkında da bilmediğiniz çok şey olduğunu anlayabilirsiniz.

Ebeveynlerinizi Daha İyi Tanımanın Faydaları

Yaşlanan ebeveyninizi daha derin bir seviyede tanımanın amacı ne olabilir? Burada zaman bir faktör ve bunu tekrar yapma şansınız olmayabilir. Yine de tek motivasyon kaynağınız bu değil. Ebeveyninizi iyi bilmek; hikayelerini çocuklarınızla ve torunlarınızla paylaşmanıza yardımcı olacaktır, bu da ebeveynleri bu dünyadan göç ettiklerinde onurlandırmanın harika bir yoludur.

Ebeveyninizi tanımak için zaman ayırmaya yönelik birçok güçlü teşvik olsa da bununla birlikte pratik şekilde uygulanabilecek olanlar da mevcuttur. Ebeveyniniz Alzheimer hastalığı, demans veya bir tür zihinsel hastalık yaşıyorsa, onu daha derin bir seviyede tanımak ilgilenen kişi olarak size yardımcı olacaktır.

Yaşlanan ebeveyninize kendiniz bakmıyor olsanız dahi, onun hakkında bakıcıya bilgi aktarmanız günlük hayat kalitesinde ciddi farklar yaratabilir. Hastalık durumunda onları aktif tutmaya çalışırken elinizde anne ve babalarınızla ilgili bazı kaynakların bulunması önemlidir. Örneğin, ebeveyn el işlerinden hoşlanmıyorsa ona uğraş olarak bir örgü veremezsiniz. Öte yandan, hiç örgü örmemiş olmaları da yapamayacakları anlamına gelmez, belki de gençliğinde uğraştığı bir aktivite olabilir. Bu nedenle, onları tanımak için bir fırsatınız varsa aileleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışmak önemlidir.

Yaşlanan Ebeveynlerinizi Daha İyi Anlamak için İpuçları

Aşağıdaki liste, ailelerinizin kendileri, ilgi alanları ve geçmişleri hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacak bazı ipuçları önerir. Gerçekten ilginç diyaloglara başlayabilmeniz için sorularınızı açık uçlu tutmayı unutmayın:

1- Hiç paylaşmadığın (fakat istediğin) herhangi bir aile sırrı veya hikayesi var mı?
2- Hiç uzun süre çalışmadığın bir işin oldu mu?
3- Hiç mektup arkadaşın oldu mu?
4- Ebeveynlerin hakkında şaşırtıcı bir şey öğrendin mi?
5- Aile sahibi olmadan önce seyahat ettin mi?
6- Dünyada gitmeyi sevdiğin yerler neler? Görmek istediğin yerler var mı? Ne görmek istersin?
7- Hayatla ilgili pişmanlıkların var mı?
8- Çocukken boş zamanlarını nasıl geçirirdin?
9- Seni gerçekten şaşırtan bir şey var mı?
10- Senin veya ailenin gerçekten mücadele verdiği bir şey yaşandı mı?
11- En mutlu anılarından bazıları neler?
12- En çok gurur duyduğun şey nedir?
13- En eski hatıraların neler?
14- Hangi giyim tarzını seversin (veya saçma bulursun)?
15- Okulda hangi derslerden hoşlanırdın? Çocukken okulu sever miydin?
16- Ebeveynlerin hakkında neyi bilmek isterdin?
17- Unutamadığın bir tarih var mı?
18- İlk işin ne oldu?
19- Dünyada gerçekleşen hangi olay senin ve ailen üzerinde en fazla etkiye yol açtı?
20- İdolün var mı, varsa kim?
21- Çocukluk arkadaşların kimdi? Onlardan herhangi biriyle temasta mısın?

Yaşlı ebeveyniniz hakkında ne kadar çok şey bilir ve anlarsanız, yaşları ilerledikçe onlarla ilgilenmek bir o kadar kolay olur. Kendinizi ne kadar yakın hissederseniz, onlara karşı o kadar donanımlı olur ve empati kurarsınız; böylece tüm bu süreci her ikiniz açısından da en güzel şekilde ilerletirsiniz.