Yaşlı Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

yaşlı bakıcı
Yaşlı ebeveyniniz için doğru yaşlı bakıcı bulmak sadece bakımla ilgili bir karar değildir. Aynı zamanda sevdiklerinizin de en yakın arkadaşı haline gelecek olan bakıcının mümkün olan en iyi eşleşme olmasını sağlamaktır. Bakıcıda aranacak olan nitelikler sağladığı hizmetin çeşitleri ve türüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı profesyonel yaşlı bakıcı hizmeti arayanlar daha kısa süreliğine yaşlı bakıcısına ihtiyaç duyarken, yine de yaşlı ebeveyninizle günde ortalama birkaç saat geçirebilir. Diğer durumlarda ise bu profesyonel ilişki yıllarca sürebilecek bir bağ haline gelebilir. Yaşlı ebeveyninizin yaşlı bakıcı ihtiyacı varsa, muhtemelen profesyonel bir hemşire veya sertifikalı bir bakıcıya ihtiyaç duyacaktır. Bunlara alternatif olarak bir fizyoterapist ile çalışılabilir.

Yaşlı Bakıcı Seçerken Referanslarını Kontrol Edin

Bakıcı hizmeti genelde günde belirli saatler aralığında veya birkaç ay gibi belirli bir süre boyunca uygulanır. Bu tür nitelikli bakım hizmeti sağlayan kişiyi değerlendirirken, bunların en doğru şekilde işini yaptığından emin olmak ve referanslar önemlidir.

Bakıcı Aynı Zamanda Duygusal Bağ Kurabilmeli

Öte yandan, bakıcılar sadece mesleki nitelikleriyle ilgili değil, kendi kişisel yaşantısından da feda eden insanlardır. Çünkü yaşlı ebeveyninizle sürekli yakın ilişkiler içerisinde olacaklardır. Evinize gelen bakıcı banyo yapma, giyinme, yemek hazırlama, beslenme gibi kişisel bakım ihtiyaçlarının tamamını karşılayan bir bakım sürecine dahil olabilir. Genellikle de böyle olur. Sizin ihtiyacınıza bağlı olarak haftada bir gün veya her gün de gelebilirler ve zamanla ilgilendikleri yaşlılarla yakın bir kişisel bağ geliştirebilirler. Hatta öyle ki yaşlı ebeveyniniz tüm bu sürecin sonunda bakıcısını herkesten çok seviyor olabilir. Bu nedenle, kişisel bakıcınızın işinde bir profesyonel olmasının yanı sıra karakter özellikleri gereği kişilerle yakın ilişkiler kurabilen birisi olması gerekir. Bu sebepledir ki birçok kişi doğru bakıcıyı bulana kadar birçok farklı bakıcıyla çalışır ve sonunda birinde karar kılar çünkü kişisel bakım bir nevi yoldaşlıktır. İlişkileri Gözlemleyin, Konuşmaları Dinleyin Ailenizin huzurunu sağlamak ve ihtiyaçları eksiksiz temin etmek için atılabilecek en önemli adımlardan biri yaşlı ebeveyniniz ile bakıcı arasındaki ilişkinin her ikisi için de uygun bir zeminde ilerlemesini sağlamaktır. Bunu yapabilmenin etkili yolları ise ikisi arasındaki dinamikleri gözlemlemek ve diyalogları sürekli takip ettiğinizden emin olmaktır. Bakıcı varken gelip aralarındaki etkileşimi gözlemleyebilir, bakıcı gittikten sonra da yaşlı ebeveyninize “Onu sevdin mi? Sana karşı yaklaşımı nasıl?” gibi sorular sorabilirsiniz. Aileler seçeceği bakıcının yaşlı kişide olumsuz etkiler bırakmadığından, karşılıklı güven oluşturduğundan emin olmalı, niteliklerini ve geçmişini dikkatli bir şekilde değerlendirmelidirler. Ayrıca gelecek olan bakıcının profesyonel olarak banyo yaptırma, hastaları yataklarında hareket ettirme, kullanılacak ilaçlar konusunda yardımcı olma gibi görevlerde yetkin olduğundan emin olunması, eksiği varsa eğitimini alması sağlanmalıdır. Bakıcılar genelde eğitim kurslarına katılır veya yaşlı bakım evleri tarafından eğitilir.  

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.