Yaşlı hasta bakımı direnişi ile baş etmek

yaşlı hasta bakımı

Yaşlı hasta bakımı doğası gereği oldukça zordur. Hele bir de hasta bakımı üstlenmek istediğiniz ileri yaştaki anne ya da babanız bakıma direniyorsa işler sizin için çok daha zorlaşabilir. Yakınınızın bakıma ve desteğe karşı direniyorsa onu anlamaya çalışın. Direnişinin nedenini anlayarak onu yardım alma konusunda ikna edebilirsiniz.

Yaşlı bakımı sırasında karşılaşılabilecek en büyük sorunlardan biri yakınınızın bakıma direnmesidir. Yardım istemeyen yakınınıza nasıl yardım edebilirsiniz? Önce yakınınızın bakıma direnme nedenini anlamaya çalışın ve ardından onu ikna edebilecek stratejilere başvurun.

Hangi nedenler bakıma karşı gelmeye neden olur?

Bakıma ve yardıma ihtiyacı olan yakınınız desteğinizi, ruhsal kayıplar yaşadığı için reddediyor olabilir.  Ya da yaşadığı fiziksel eksiklikten ötürü kendini yardıma muhtaç olarak nitelendirmek istemediğinden veya işlerini kendi kendine halletmeye çok alışık olduğundan özel hayatına müdahaleyi kabullenemiyor olabilir.

Yakınınız kendisini; ailesine veya sevdiklerine, arkadaşlarına yük oluyormuş gibi hissediyor olabilir. Bu hissinden ötürü kendini güçsüz ve suçlu olarak nitelendirebilir.

Ya da sadece bir inat uğruna (inatçı kişiliğinden ötürü) yakınınız güçsüzlük göstergesi olduğunu düşündüğünden yardıma karşı direnebilir.

Veya ona yaşlı hasta bakımı maliyeti yakınınızı endişelendiriyor olabilir ve bu sebepten ötürü de yardım almaktan kaçınıyor olabilir.

Bakıma ihtiyacı olan yakınınız için uygulanacak en iyi yaklaşım nedir?

Yakınınızın, aile bireylerinden arkadaşlarından ya profesyonel ekiplerden yardım almaya karşı bir duruş sergilediğinden ya da sergileyeceğinden şüphe ediyorsanız yakınınız ile ihtiyaçları ve bakımı ile ilgili doğru bir iletişime geçin.

 

Yakınınız bakıma olan direnişini engellemek için en etkili olacak stratejiler nelerdir?

Yaşlı birini bakıma ikna etmek oldukça zor olabilir. Daha kolay bir işbirliği için şunlara dikkat etmenizde fayda var.

Unutmayın tüm bu öneriler demans tanısı almamış hastalar içindir. Demans tanısı olan hastalar için yaklaşımlar mutlaka farklı olmalıdır.

Başka ne yapılabilir?

Sevdiğiniz bakıma karşı hala direniyor ve direnci ile kendi sağlığına zarar veriyor ise örneğin tedavi sürecini geciktiriyorsa yakınınızın güvenliği ve bakımı için yeni adımlar atılması gerekebilir. Bu noktada radikal bir adım atabilmek için yaşlı psikolojisi ve bakımı ile ilgili hasta yaşlı hizmetlerinde çalışan uzmanlara danışmanızda fayda vardır.

Yardıma ve bakıma karşı duran birçok yaşlı aynı zamanda aile bireyleri dışındaki profesyonel hasta yaşlı bakım hizmetlerine ve özel yaşlı bakımevi kurumlarına karşıdır.  Bu gibi durumlarda bakıcıya geçiş dönemine kadar aile bireylerinden biri hasta olan akraba ile bir süre ilgilenmelidir.