Yaşlı Yakınınız ile Görüşürken Bu 5 Kritere Dikkat Edin

Yaşlı yakınınız

Bazen, aileyle tekrar bir araya gelindikten sonra anne, baba ya da ilgilenilen yaşlı yakınınızın kısa sürede geçirdiği değişim sizi şaşırtabilir. Yardımınıza ne kadar ihtiyacı olduklarını görmek hem şaşırtıcı hem de psikolojik açıdan kabullenmesi kolay olmayan bir durumdur. Yaşlılarla görüşürken geçirilen bu süre ise onların ruhsal durumlarını değerlendirmek ve gerekirse değişiklikler yapmak için bir fırsat olabilir.

Sevdiklerinizin yaşlanmakta olduğunu fark etmek, bilinçli yaşlanma yolculuğunun ilk adımlarından biridir. Bu durum, sevdiğiniz kişinin yardıma ihtiyacı olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

Şimdi yaşlı yakınınızı gözlemlerken, dikkat edilmesi gereken beş alana geçelim:

1) YAŞAM AKTİVİTELERİ

Yaşam görevleri, ister biz bir başkası için yapıyor olsak ya da bizim için yapılıyor olsa da, yapılması gereken temel öz bakım faaliyetleridir. Bu yaşam görevleri iki alanı kapsamaktadır:

Günlük Yaşam Aktiviteleri:

Alet Kullanılarak Yapılan Günlük Yaşam Aktiviteleri:

Yemek ihtiyacı için dolabı kontrol edin ve yaşlı yakınınızın aile üyeleri ve arkadaşlarınızla etkileşimde bulunmasını gözlemleyin. Çevresiyle iyi geçinebiliyorlar mı ve kişisel hijyenleri normal mi?

Yukarıdaki yaşam aktivitelerinde bir şeylerin yanlış olduğunu fark ederseniz, konuşma yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Öncelikle yaşlı yakınınıza neden bu sorunu yaşadığını anlamaya yönelik yardım ettiğinizden emin olun. Doğru tedaviyi uygulamadan ya da hayatı bu doğrultuda düzene sokmadan önce sorunun nedenini anlamalısınız. Günümüzde neler yapabileceğinizi ve gelecekte nelerin bekleyebileceğini öğrenmek için neler olduğunu açıklığa kavuşturmanız gerekiyor.

2) GÜVENLİK

Güvenlik çok önemlidir. Ancak güvenlik aileler için bir öncelik gibi gözükse de, yaşlı yakınınız sevdikleri ve aile üyeleri için durumun gerçekliğini inkar edebilir veya kendi güvenliğini feda edebilir. Sonuçta kimse kendi bağımsızlığını kaybetmek istemez ve yaşlı birey muhtemelen yalnız kalmayı isteyebilir. Aşağıdakiler için dikkat edilmesi gereken güvenlik alanları şunlardır:

Mali Durumlar

Hafıza ve Düşünme

Sürme

Yaşlı İstismarı

Sağlık

Olası güvenlik endişelerini göz ardı etmek yerine zamanında gidermek oldukça önemlidir. Ancak ortaya çıkan sorunla nasıl başa çıkacağınız veya önlemeden önce herhangi esas sorunun farkında olmak önem taşımaktadır.

3) FİZİKSEL SAĞLIK

Maalesef birçok yaşlı kronik sağlık sorunları yaşar. Ancak dikkat etmemizi gerektiren bazı ciddi sorunlar var ki, yaşlı yakınınızın yaşam kalitesinin tehlikede olduğunu gösteren belirtiler veya sağlığın risk altında olabileceğinin işaretleri olabilir:

Bu şikayetlerden herhangi biri aklınıza takıldıysa yaşlı yakınınızın doktoruna ziyaret etmeniz yararlı olabilir, hatta sorunlarınızı daha iyi anlamanıza ve karşılaştığınız sorunun ne olduğuna dair yanıtları alırsınız.

Sevdiğim insanın sağlığını nasıl olabildiğince iyi hale getirebilirim diye aklınızdan geçiyordur, bu sorunun cevabı ise yaşlı yakınınızın psikolojik durumunu yüksek tutmak ve günlük işlevlerini geliştirmeye yardımcı olmaktan geçiyor, hem de en önemli olanı. Birçok yaşlı ihtiyaç duyduğundan daha fazla acı çekiyor; yaşlıların ve onların aile üyeleri için doğru bilgiyi edinmek herkes için hayatı olabildiğince daha kolay ve huzurlu bir noktaya getirecektir. Dolayısıyla yaşlanan yakınınızın savunucusu olun ve sağlıklarını iyileştirmelerine yardımcı olun.

4) GÜÇ ve BEYİN SAĞLIĞI

Yaşlı yakınınız aniden farklı görünüyor mu? Daha önce hiç olmayan bir depresyon ya da anksiyete belirtisi var mı? Belki de hafıza sorunları ruh halini tetikliyor olabilir:

Depresyon ve bilişsel değişiklikler yaşlı erişkinlerde yaygın görülebilir, özellikle de eş veya diğer travmatik bir olayda kayıp yaşanmışsa. Sorunu değerlendirirken ve teşhis koyarken yardım almak için bir doktora başvurun, bir geriatrist veya psikiyatristi arayın.

İletişimin kesilmesi ve davranış değişikliği yaşlı yakınınızda bir şeylerin yanlış gittiğini gösteren ciddi uyarı işaretleridir.

5) İLAÇ GÜVENLİĞİ ve YÖNETİMİ

Son olarak, ilaçlar yaşlı bir bireyin yaşantısında hayati bir rol oynayabilir. İlaç kullanımı bazı sağlık koşullarını kontrol altında tutmak için hayati önem taşıyabilir, ancak yan etkiler ve bir dizi diğer sağlık sorunlarına da yol açabilir. İlaçlar aynı zamanda çok fazla para ve zaman kaybına da yol açabilir, bu sebeple konu yaşlı yakınınızın ilaç kullanımı olunca oldukça dikkatli ve proaktif olmak ilaç güvenliği açısından ciddi önem taşımaktadır.

YAŞLI YAKININIZ YARDIM ALMAK İSTEMİYORSA NE YAPMALISINIZ?

Yukarıda listelenen alanların her birindeki sorunlar sevdiklerinizi diğer alanlarda yaşanan sorunlara duyarlı hale getirir, bu sebeple problemler başlamadan önce doğru soruları sormanız ve savunucusu olmanız önemlidir. Ancak bazen yaşlanan yakınınız yardımınızı istemiyor olabilir. Eğer bu durum size tanıdık geliyorsa, yaşlı yakınınızın stresini ve hayal kırıklığını azaltmaya yardımcı olabilecek adımlar mevcuttur. Sonuç olarak, evdeyken herhangi bir sorun fark ederseniz potansiyel iletişim yöntemlerini bilerek hazırlıklı olmanız size çok şey kazandıracaktır.

Anlayışlı bir insan olmak size uzun bir yol kat ettirecektir. Çünkü bazen bilişsel bozukluklar ve inatçı aile üyeleri sorunun çok büyük bir parçası olabilmektedir. Sorun ne olursa olsun, büyük olasılıkla devamında bir meydan okuma olacaktır; ancak ihtiyaç duyduğunuz şeyi, yakınınızın ihtiyaç duyduğu şeylerden ayırmanız önemlidir. Siz ve aile üyeleriniz ortak bir fikirdeyseniz, bunun çok fazla yardımcı dokunacaktır.