Yaşlılarda Güneş Çarpması ve Bitkinlik

yaşlılarda güneş çarpması

Yaşlılarda Güneş Çarpması ve Bitkinlik Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sıcak havalar özellikle yaşlılar için tehlikeli olabiliyor. Yaşlılarda güneş çarpması ve hipotermi (ısı yüzünden bitkin olma durumu) gerçek bir sorundur. Yakın tarihli Chicago Üniversitesi Tıp Merkezi’nin bir araştırması, ABD’de yaşlılarda güneş çarpması durumuna bağlı ölümlerin %40’ının 65 yaş üstü kişilerde olduğunu buldu. Yaşlıların sıcağa karşı daha savunmasız olmasının birkaç nedeni var. İnsanların vücut sıcaklığındaki değişiklikleri fark edebilme yeteneği yaşla birlikte azalır. Birçok yaşlının ısıya uyum sağlamalarını sağlayan birçok sağlık durumu vardır. Dahası, yaşlıların kullandığı birçok ilaç dehidrasyona (su kaybı) katkıda bulunabilir. Yaşlılarda güneş çarpması sorunlarını engellemek ve güvenliği sağlamak için gereken birkaç önlem var.

Sıcak havalarda güvende kalmak için bazı kurallar şunlardır:

  1. Bol Sıvı Tüketmek Dehidrasyon birçok güneş çarpması vakasıyla ilgili sağlık sorunlarının köküdür. Susamasanız bile yaşlı beslenmesinde bol su veya meyve suyu içmek önemlidir. Ancak dehidrasyona katkıda bulunabilecekleri için alkollü veya kafeinli içeceklerden kaçının.
  1. Uygun giysiler giyin Sıcak olduğunda, açık renkli, hafif, gevşek giysiler giyin ve geniş şapkalardan takın.
  1. Günün en sıcak saatleri olan öğlen saatlerinde dışarı çıkmamaya çalışın Gündüzleri evde veya kapalı ortamlarda kalın. Aşırı sıcak dönemlerde, yapmanız gereken işleriniz için veya açık havada olması gereken etkinlikler için en iyi zamanlar sıcaklığın daha düşük olduğu sabah saat 10’dan önce veya akşam saat 18’den sonrasıdır.
  1. Sakin olun Dışarı hava çok sıcak olduğunda, özellikle açık havada egzersiz ve yorucu etkinliklerden kaçının.
  1. Hava durumunu ve nem oranını takip edin Havada nem çok olduğu zaman (yüksek nem), vücudun terleme yoluyla kendini soğurma yeteneği zorlaşıyor. Isı endeksi, havanın gerçek sıcaklığını ve nemle birlikte aslında bizim yaklaşık kaç derece hissettiğimizi gösterir. Mevcut hava ve nem durumu tüm popüler hava durumu web sitelerinde bulunabilir ve ayrıca sıcak hava dönemlerinde yerel TV ve radyo hava durumu raporlarında da duyurulur.
  1. Klimalı Ortamlar Arayın Evleri klimalı olmayan yaşlılar, aşırı sıcaklık sırasında vakit geçirmek için klimalı bir yer bulmayı düşünmelidirler. Alışveriş merkezi, kütüphane veya sinemaların birçoğu bilindik seçeneklerdir. Herhangi bir klimalı yere rahatça erişemeyen yaşlılar serin bir banyo veya duş düşünebilirler.
  1. Isıya bağlı hastalıkların uyarı işaretlerini tespit edin
Baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, hızlı kalp atışları, göğüs ağrısı, bayılma ve solunum problemleri, hemen araştırılması gereken uyarı işaretleridir.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.