Yaşlılarda Morarma Nedenleri ve Tedavisi

Yaşlılarda Morarma
Vücudumuz yaşlandıkça hem dışarıdan hem de içeriden bir dizi doğal değişikliğe uğrar. Cildimiz daha yavaş yenilenir ve cilt incelmeye başlar. Cilt daha az nem tutar ve bu da kurumuş, pullu ve buruşuk görünmesine neden olur. Cilt elastikiyetini kaybeder. Cildin kendini onarma yeteneği azalır ve yaraların iyileşme süresi daha fazla zaman alır. Kan damarları da daha kırılgan hale gelir ve yaşlılarda morarma, çürük gibi durumların oluşması daha yaygın hale gelir. Belli durumlar, hastalıklar veya ilaçlar yaşlı morarma ve çürüklerinde rol oynar. Travmalarda veya vücudun aldığı darbelerde cilt altındaki küçük kan damarlarına zarar geldiği için veya yırtılma olduğunda morarma oluşur. Çoğu durumda, çürükler yaralanma veya düşme sonucu veya insanların bir yere çarpması sonucu oluşur.

Yaşlılarda Morarma ve Çürümeyi Önlemenin Yolları

Yaşlı morarmaları ve çürüklerini önlemek zor olabilir ancak aşağıdaki önlemleri almanızı öneriyoruz: • Sevdiklerinizin kişisel alanlarında hareket etmelerini ve böylece çarpmalara veya düşmelerden kaçınmalarını sağlayacak net bir yol oluşturmak için mobilyaları veya diğer engelleri yollarından kaldırın. • Yaşlı yakınınızın muhtemel düşme durumunda oturmaları ve ayakta kalmaları için yardım edin. • Yürürken sevdikleriniz dengesiz görünüyorsa ya da ayağa kalkmaya çalışırken zorlanıyorsa bir baston ya da bir ayağa kalkma desteği hakkında doktorunuza danışın. • Ek destek için mümkün olduğunca ev ortamında destekleyici mobilyalar kullanın. Yaşlı bakım evi şirketlerinden destek alın. • Yaşlı istismarının olası işaretleri konusunda uyanık olun. Yaşlılarda Morarma Tedavisi Bazı durumlarda yaşlı insanlarda morarma birkaç hafta, hatta aylarca sürebilir. Yaşlılarda morarma, kan kırmızısı bir lekenin ortaya çıkışı ile başlayarak, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasıyla mavimsi-siyah veya mor renkte, daha sonra yavaş yavaş kaybolmadan önce daha açık yeşil kahverengiye dönüşen, cildin altında görünen bir renkle öngörülebilir. İyileşme sürecini hızlandırmak için dondurulmuş bir kompres uygulamanın (bir seferde yirmi dakika süreyle) uygulanması gerekir ve şişmiş bölgenin ilk yirmi dört saat içinde şişkinlik ve iltihaplanmanın minimum boyuta inmesi gözlemlenebilir. Bu kompres dokulara sızan kan miktarını yavaşlatarak çürüğün boyutunu azaltmaya yardımcı olabilir.

Yaşlılarda Morarma ve Çürük Belirtilerini Ciddiye Alın

Çürük ciddi bir tıbbi durumla ilişkili de olabiliyor. Genelde yaşlı hastalarda ortaya çıktığında  belirtilere aldırış edilmiyor ancak önemli durumlarda morarma meydana geldiğinde tıbbi yardım almak önemlidir; çünkü bazı durumlarda sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Lösemi ve kan trombositlerini etkileyen diğer hastalıklar daha ciddi çürüklere neden olabilir. Karaciğer hastalıkları olan kişiler karaciğerdeki kan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesinden sorumlu olduğundan kolay morarma yaşayabilirler. Çeşitli ilaçlar da yaşlılarda çürüklere ve morarmalara neden olabilir.

Yaşlılara Kötü Davranma ve Yaşlı İstismarı

Yaşlı istismarı terimi, bakıcı ya da herhangi bir kişinin zayıf haldeki yaşlı bir erişkine zarar vermesi ya da ciddi bir tehlike oluşturan herhangi bir ihmalkarlığı bilerek veya kasıtlı olarak yapması anlamına geliyor. Sıkça görülen çürükler ve morarmalar, derin parmak izi işaretleri gibi durumlar kaba davranmadan dolayı gözlemlenmesi gereken bazı işaretlerdir. Bazı vakalarda, yaşlılar, ağrı algılamasında azalma ve hafıza kaybı olasılığı nedeniyle istismar edildiğini hatırlamayabilir ve hatta farkına bile varmayabilir. Eğer morarma bilinmeyen bir nedenden dolayı ortaya çıkarsa, özellikle şiddetli ve büyükse ya da morarma sertleşirse, daha çok acı veriyor ya da öngörülebilir iyileşme modelini izlemiyorsa, değerlendirme için bir doktora başvurun.

*Blog yazıları ve içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Blog yazılarında tedavi yerine geçen sağlık hizmetlerine yönelik bilgilere yer verilmemiştir. Teşhis ve tedavi için mutlaka doktorunuza danışınız.