Yüksek Riskli Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Madde

Yüksek Riskli Gebelik

Yüksek Riskli Gebelik stresli olabilir. Hamilelikte ne tür desteklere ihtiyacınız olacağını ve bunlarla nasıl baş edeceğinizi öğrenin.

Yüksek Riskli Gebelik, gebelik öncesinde, sırasında ve sonrasında zorluklara sebep olabilir. Eğer Yüksek riskli gebelik yaşıyorsanız, siz ve bebeğiniz hamileliğiniz boyunca özel takip veya ilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Yüksek riski hamileliğin sebeplerini ve kendiniz ile bebeğinize nasıl iyi bakacağınızı öğrenin.

Yüksek Riskli Gebelik için risk faktörleri nelerdir?

Kimi zaman, yüksek riskli gebelik, gebelik öncesindeki bir tıbbi problemin sonucunda meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise, hamilelik sırasında oluşan komplikasyonlar bebek ve anne için yüksek risklere sebep olabilmektedir.

Yüksek Riskli Gebelik için bazı belirli risk faktörleri şu şekildedir:

Yüksek riskli gebelik sürecinde sağlıklı bir hamilelik geçirmek için atılması gereken adımlar nelerdir?

Eğer riskli bir hamilelik geçiriyorsanız veya riskli hamileliği engellemek istiyorsanız, aşağıdaki basit faktörleri takip edin:

Özel testlere ihtiyacım var mı?

Eğer yüksek riskli gebelik yaşıyorsanız, çeşitli testler yaptırmayı veya görüntüleme testlerine girmeyi düşünebilirsiniz. Duruma bağlı olarak, sağlık kuruluşunuz şunları önerebilir:

Bazı gebelik testleri (amniyosentez ve kronik villus örneği gibi), küçük de olsa düşük riskine sebep olabilir. Testleri yaptırmadan önce partneriniz ile birlikte konuyu düşünün, sağlık kuruluşunuz ile risk ve avantajları karşılaştırın.

Evde doğum yapabilir miyim?

Yüksek riskli gebelik yaşayanlar için evde doğum önerilmemektedir. Hamilelik sırasında yapılacak bakım sırasında, doktorunuz durumunuza göre, evde doğum yapmak isterseniz, dikkat etmeniz gereken noktaların bir listesini verebilir.

Eğer aşağıdakilere sahipseniz, sağlık kuruluşunuz evde doğum hakkında dikkatli olmanızı önerebilir:

Endişem ile başa çıkmak için ne yapabilirim?

Eğer yüksek riskli bir hamilelik yaşıyorsanız, hamileliğiniz hakkında endişeli ve korkulu hissedebilirsiniz. Gelecek hakkında konuşmak ve herhangi bir kötü haber duyma ihtimaline karşı gebelik bakımlarına gitmekten çekiniyor olabilirsiniz.

Maalesef, endişeniz bebeğinizin ve sizin sağlığınıza olumsuz etki edebilir. Sağlık kuruluşunuzla nasıl rahatlayıp sakin kalabileceğiniz konusunda konuşun. Bazı araştırmalar, müzik dinlemek ve sakin objeleri gözünüzde canlandırmak gibi tekniklerin, hamilelik sırasında endişeyi azaltabileceğini göstermektedir.

Yüksek Riskli Gebelik hakkında başka ne bilmeliyim?

Doktorunuz ile doğum sırasında doğuma ve sancılara etki edebilecek herhangi bir sağlık problemi ile nasıl başa çıkabileceğiniz konusunda tartışın. Doktorunuza, aşağıdakilere benzer bir belirti karşısında ne yapacağınızı danışın:

Bununla birlikte, eğer herhangi bir farklı işaret ile karşılaşırsanız, sağlık kuruluşunuzdan ne zaman müdahaleye ihtiyaç duyacağınız konusunda bilgi alın.

Yüksek Riskli Gebelik, inişli çıkışlı olabilir. Pozitif kalmak ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek için elinizden geleni yapın.